Pronat e dobishme e lëng grejpfrut


Nuk është sekret se grejpfrut - kjo është një agrume fruta të verdhë-portokalli i madh, i cili ka një lëng, aromatike, pulpë hidhur portokalli-kuqe. Grejpfrut - fruta të dobishme diete, ajo nuk do të jetë e dëmshme për të ngrënë pothuajse çdo ditë. Dhe çfarë është ajo aq e dobishme? Kjo ju do të mësojnë nga artikullin "pronat e dobishme e lëng grejpfrut."
Përbërja përfshin vitamina grejpfrut PP, B1, C, B, acid citric, minerale, pektin. Shije e lëng grejpfrut është e ngjashme me limon, dhe përbërjen, ajo praktikisht nuk ndryshon. Lëng qitros përmban hekur, fosfor, natrium dhe magnez. Gjithashtu ai zbuloi kininë, e cila ndihmon në eliminimin e malaries.

Kininë është prona të dobishme qetësues të ndikojë normën e zemrës, parandalon aritmi. Gjatë grejpfrut tij sëmundje ul temperaturën, përmirëson oreksin, është gjithashtu mjaft i mirë etje pije. Tul i grejpfrut hidhur sepse Naringin, e cila në vetvete ka një shije të hidhur, por kjo glycoside ka një funksion të veçantë - për të parandaluar zhvillimin e hepatitit C. Kjo frutash, hepatiti C mund të shërohet dhe rreziku i sëmundjes në një formë kronike - minimale, por kjo me kusht grejpfrut që do të përdoret në ushqim me trajtimin bazik i virusit. Kjo metodë punon si vijon: narinhenin (rrjedh nga Naringin) lufton virusin në qelizat e infektuara, jo i dhënë atij asnjë shans për të shkuar të shëndetshme.


Gjithashtu lëng grejpfrut është e dobishme në hipertension dhe atherosclerosis, sepse ajo tregon trupin e kolesterolit të gjithë padëshiruar. Ajo mbron gojën tuaj nga sëmundje të ndryshme, ndihmon në parandalimin dhe të shpëtoj nga inflamacion të mishrat, shëron plagë dhe treschenki. Sa për veshkat, grejpfrut prek ato absolutisht, pozitivisht, që shkrin kripëra pak të arsimit, heq ato nga trupi, nuk formojnë një sistem të ri të lidhjes që identifikon urinës. Përdorimi i lëng grejpfrut gjatë rrjedhës së diabetit sëmundje e lehtë, parandalon komplikimet lindin dhe të tregojnë veten e tyre. Gjatë grejpfrut ndryshme ftohjet forcon sistemin imunitar dhe ndihmon luftën viruseve, do të thotë se ajo mund të përdoret për të dy trajtimin dhe parandalimin.

Konsumi i rregullt i lëng grejpfrut ose djegiet e kalorive ekstra që hyjnë në trup, redukton peshë, eliminon toksina dhe kolesterolit, redukton ënjtje dhe jep efekt në të gjitha qelizat e rinj të lëkurës. Përveç gjithë kësaj, lëng të përkryer shuan etjen dhe mbështet trupit dhe muskujve ton. Në përdorimi i qëndrueshëm i grejpfrut përmirëson kujtesën, imunitet, dhe një numër të madh të flavonoids që përmbahen në pulpë, parandalon depozitat e ndryshme në muret e enëve të gjakut. Për këtë mbrojtje është e mjaftueshme për çdo ditë për të pirë për një gotë me lëng grejpfrut. Veçanërisht e dobishme lëng grejpfrut ose pulp për venat me variçe, venë ai pastron, nuk e zhvilluar sëmundje, rreziku i venë trombozë - minimum.Grejpfrut - jo-kalori produkt që ka një shumë të pasura me vitamina dhe të dobishme për substancat në dietë në shumë dieta sepse eliminon sleepiness, humor të keq, i jep një ndjenjë të vitalitetin, forcën dhe energjinë, dhe pas ushtrim mban muskujt dinjitoz dhe shpejt heq lodhjen. Përveç kësaj, ajo ka veti të dobishme të përshkruara më lart, dhe përveç kësaj ajo është një antidepressant, për më tepër, ajo është edhe e shijshme! Marina