Pronat e dobishme e lakër kineze


Rusia ka vlerësuar gjithmonë lakër. Më vonë, gëzojnë popullaritet të madh dhe u bë marule. Këto perime vetë kanë shije të shkëlqyer dhe pronat medicinale. Lakra kombinon të dyja këto perimeve së bashku. Sot, lakër kineze shiten kudo dhe është përdorur gjerësisht në përgatitjen e pjatave të ulët-zonjë dietetike. Por sapo ajo ishte trajtuar me skepticizëm. Megjithatë, ky qëndrim ndryshoi kur u sqaruar pronat e dobishme e lakër kineze. Pastaj u bë e qartë se ai mund të rritet në të, të cilat u rritën më tej popullaritetin e saj.

"Pekinka" na erdhi nga Azia Jug-Lindore. Pa ajo nuk paraqet një banorë të plotë vakt e Japoni, Kore dhe Kinë. Shumë receta kineze lakër përdoret në gatim. Jashtë lakër lë janë sallatë lë shumë të ngjashme. Prandaj është një tjetër emër - sallatë lakër. Një perime është e tenderit shije lëng sepse gjethet janë të përsosur për të bërë sanduiçe, sallata.Kur hahet lakër kineze, shumë hequr më parë dhe hedhur nga gjethet e vulosura të bardhë. Por kjo rezulton, ata e bëri atë më kot, vetëm për forcë zakoni. Sikur ata e dinin se ku për të fshehur vitamina lakër e tyre!


Përfitimet e kësaj perime është pikërisht në këto letra. Pa to sallatë lakër rëndësi është reduktuar në një nivel i cili, megjithatë, nuk janë të këqija, por jo të mjaftueshme. Në Lindje, i njohur gjatë gjithë gati lakër kineze, kështu që e konsiderojnë atë çelësi për jetëgjatësi dhe shëndet. Ajo është përdorur në mjekësinë popullore për trajtimin e ulcera gastrike dhe 12 ulcera duodenale. Si pjesë perime përmban një numër të madh të aminoacideve - lysine. Ai është në gjendje për të hequr trupin nga proteinat e huaja dhe luan një rol të rëndësishëm në pastrimin e gjakut. Ndoshta sepse disa besojnë lëng lakër kineze është një zgjidhje e shkëlqyer për hangovers. Në pekinki përmban sasi të mëdha të vitaminës C, A, C, B1, B2, B12, B6, PP, E, P, K.

Përbërja e tij janë aminoacidet, glukozë, acide organike. Lëng e saj është e mirë për zorrët, sepse ajo përmban të gjitha vitaminat. Kjo është dhe minerale. Vitaminat dhe mineralet në të sa më shumë në lakër kushëri. Megjithatë acid Askorbik dhe proteina pekinki jetë më e madhe. Në varësi të madhësisë së lakër kokë përdorur në lakër gatim, supave. Pekinka shumë të shijshme merak me kërpudha ose brinjë derri. Nga rruga, në zjarr, lakër krejtësisht pa erë dhe supë ose perime supë prej saj të papritur ju të shijoni freskinë. Tifozët e ushqimeve pikante sigurisht mësojnë një Korean lakër gjellë Kimchi.

Kjo pjatë është shtetas në Kore, e cila duhet të jetë në tavolinë. Përdoreni këtë lakër dhe ruajtjes. Pra interesant se pjesë e lakër kineze për 4-5 muaj nuk e humb vlerën e saj ushqyese, ndërsa lakër turshi gjatë kësaj kohe e humbur me vitaminat e gjysmë. Siç mund ta shikoni, lakër është një produkt i vlefshëm për shëndetin e njeriut. Mundohuni të gatuaj enët e shijshme dhe të shëndetshme me lakër kineze për familjen tuaj dhe fat të mirë! Svetlana,