Pronat e dobishme e kastravec


Kastravec - perime që kulturor trajtohet vetëm disa mijëra vjet. Emri dhëna grekët perime. "Ahuros" në greqisht është përkthyer si papjekur, jo e pjekur. Pronat e dobishme e kastravec dhe i njohur për shumë për shkak të përbërjes së saj. Por çfarë është ajo kjo e dobishme? Vitamina Kampion nuk mund të quhet, dhe vlera e energjisë që ka më përfaqëson - vetëm 670 J / kg perime ... Shije dhe erë kastravec i freskët i kondicionuar, përmbajtja e lartë në të të vajrave thelbësore dhe të lirë të acideve organike. Përbërja kimike e saj tregon praninë e jodit, kalium, squfur, fosfor, magnez, hekur, silic, vitamina C, B1, carotene, acid pantothenic.

Falë tyre dhe trangujve kanë pronat medicinale. Kaliumi është e mirë për zemrën, enët e gjakut dhe muskujt e butë të zorrëve, ka tendencë për të normalizuar tonin e tyre. Sepse perimet përmbajnë acid folik është nënat shtatzëna të dobishme, sepse ajo redukton rrezikun e keqformime kongjenitale të sistemit nervor të fetusit. Për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit, trangujve shkrin dhe heq toksina nga trupi. Me rritjen e kolesterolit në gjak, është e dobishme për të përdorur trangujve sepse ajo tenton për të shpërndarë atë, duke bërë trupin. Kjo është prona e tij shëruese është përdorur në dieta të ndryshme të dizajnuara për të pastruar trupin.


Trangujve Peel krejtësisht thith helmet nga zorrët. Plus, ai tregon efekt diuretik. Dhe ai përmban fibra ndihmon gratë dhe vajzat që të jenë të hollë dhe të pakta. Kastravec përmban pothuajse asnjë yndyrë, ajo mund të përdoret si pjesë e dieta të ndryshme. Trajtimi i sëmundjeve të cilat duhet të rrisin peristaltikės, për të arritur largimin sistematik (kapsllëk kronik) gjithashtu heq qafe me kastravec. Është anibakteritsidnye dhe komponentët që reduktojnë fermentimin në zorrë. Kastravec të freskëta ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të shoqëruara me temperaturë të lartë, pasi që ajo ka veti të mira antipiretik.

Kjo është një perime e preferuar e healers popullore përdoren ato për të trajtimin e veshkave dhe mushkërive. Për më tepër, ajo është ulur mirë aciditetin e stomakut. Shije dhe aroma e kastravec të freskëta kondicionuar, përmbajtja e lartë në të të vajrave thelbësore dhe të lirë të acideve organike. Përbërja kimike e saj tregon praninë e jodit, kalium, squfur, fosfor, magnez, hekur, silic, vitamina C, B1, carotene, acid pantothenic. Kastravec përmirëson mëlçisë, veshkave, normalizes presionin e gjakut, heq kripën nga veshkat, gur të vogël. Përdhes trajtohen mirë me kastravec si pronat e dobishme e lëng shalqi të shpërndajë kristaleve urinës acid.

Megjithatë, shumica e vetitë shëruese të kastravec përqendrohet në lëng kastravec. Ajo ka të gjitha ushqyesve pa fije. Lëng është i mirë shpëlarje gojën tuaj për shërim dhe forcimin mishrat. Lëng kastravec ka veti që mundësojnë ajo edhe heq dhimbje barku zorrëve. Në kozmetikë gjithashtu nuk mund të bëjë pa kastravec. Pse janë vetëm këto qarqe qesharake në sytë, ënjtje të qepallave janë hequr, duke lejuar sytë për t'u çlodhur pas një ditë gjatë së. Ai përmban substanca të promovuar përtëritje të lëkurës që veprojnë si antioksidantë. Por vetitë e maska ​​kastravec dhe krem ​​zbutur dhe rifreskoni lëkurën, duke luftuar me puçrra fytyre, zbardhues mbushet me prenka.

Roll kastravec turshi si për dimër, e cila është gjithashtu e mirë për trupin. Sidomos jo gjatë kthetrat e mineraleve dhe vitaminave. Pronat e dobishme kripur trangujve mund të shpjegohet me faktin se ata kontrollojnë rritjen e mikrobeve të dëmshme zorrëve. Kur fermentimi në shëllirë prodhuar acid laktik, i cili ul presionin e gjakut, normalizimin e qarkullimit të gjakut, djeg yndyrë në gjak, mbështet tretje normale. Pra, pse nuk e përdorin dimrit Pronat e dobishme e turshi? Këto prona janë të mira, nëse jo contraindications për përdorimin e tyre. Ky reaksion alergjik ndaj preservatives ose substancave të shtuar për të përmirësuar rritjen dhe rendimentin e perimeve.

Për më tepër, prej trangujve turshi nuk duhet të përdoret në sëmundjet e stomakut dhe cholelithiasis. Dhe pjesa tjetër - Kënaquni oreksin tuaj! E dashura