Pronat e dobishme e bajame


Bajame - një lartësi të vogël pemë 4-9 metra. Kjo është atdheu i Azisë Jug-Lindore - Siri, Liban, Izrael dhe Jordani. Për më shumë se 10 000 vjet më parë, i njohur bajame e egër për njeriun si ushqim. I mbledhur i tij, me luspa, atëherë pjekur dhe ngrënë. Por në të njëjtën kohë, arra bajame ishin të njohur si fruti që sjell fat i mirë që sjell prosperitet dhe shëndetin. Nga rruga, gjatë gërmimeve arkeologjike varrin e Faraonit egjiptian Tutankhamun, krijimi i të cilit daton në rreth 1325 pes janë gjetur në bajame frutore. Ndoshta sepse bajame quajtur një tjetër arrë mbretërore. Kjo nuk është befasuese, pasi pronat e dobishme e arra bajame me të vërtetë unik!

Pra pastaj ajo vazhdon dhe bajame, pronat e dobishme e pemë frutash bajame interesante. Gjëja kryesore që e bën atë bajame unike të lartë në yndyrna monosaturated. Me këtë në të ushqyerit moderne konsiderohet (dhe me të drejtë) yndyrna substancat e dëmshme monozhiry përkasin të ashtuquajturit yndyrna "të mira", të cilat ndihmojnë për të ulur nivelet e kolesterolit në trup. Një tjetër komponent i dobishëm që është pjesë e bajame - vitaminë E. 100 gram bajame përmban 24 mg të vitaminës E, vitaminë quajtur të rinjtë, pasi ajo ka veti të larta antioxidant, duke ngadalësuar trupin e plakjes dhe ndihmon në parandalimin fillimin dhe zhvillimin e kancerit.


Gjithashtu bajame përmban të madhe vitaminë B të mjaftueshme, e cila konsiderohet një çështje mjekësore, është e nevojshme për funksionimin normal të qelizave. Me një mungesë të qelizave të pranishëm në trup vitaminë B prishen dhe procesin brez i ri në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson, duke rezultuar në plakjen e parakohshme. Ndër të tjera, bajame shumë minerale të tilla si magnez, kalium, fosfor dhe kalcium. Kombinim i tyre i bajame është produkt më të dobishme për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të sistemit kardiovaskular. Një prani në përbërjen e proteinave dhe karbohidrateve bajame krejt e bën të domosdoshme në parandalimin e shumë sëmundjeve të zakonshme.

Në funksion të faktit se bajame janë aq të pasura në ushqyesve të ndryshme, madje edhe vetëm duke marrë atë si ushqim, njerëzit mund të përmirësojë ndjeshëm shëndetin e tyre dhe të shpëtoj nga "plagë" e vjetra. Për shembull, vuri në dukje se pronat e dobishme e bajame në pranimin e tyre të rregullt të kontribuojë në normalizimin e gjumit. Një vlerë shëndoshë e mirë gjumë, ju e dini, për funksionimin normal të trupit është shumë i madh. Konsumi i rregullt i bajame për 3-4 muaj çon në nivele më të ulëta të kolesterolit, dhe në këtë mënyrë truri i njeriut është pasuruar me fosfor, e cila ka efekte të dobishme në performancën mendore.

Prandaj bajame rekomanduar përfshihen në dietën e fëmijëve me rritjen e ngadaltë - 4-5 përditshme arra dhe rritjen e procesit të fëmijës aktivizuar në mënyrë të konsiderueshme. Bajame përfshirë në dietë duhet të jetë i kujdesshëm në lidhje me dozen. Ajo duhet të mbahet mend se bajame është dy llojesh: të ëmbël dhe të hidhur. Numri i bajame ëmbël, të cilat mund të konsumohen çdo ditë, mund të jetë i pakufizuar, por ende e rekomanduar për të ndjekur normë: 30-50 gram në ditë. Specialistët rekomandojnë të hahet arra bashku me lëkurë, sepse ajo gjithashtu përmban përbërës të dobishme. Ajo është e ndryshme nga bajame e hidhur, e cila gjithashtu përmban ushqyesve më shumë dhe vajra esenciale në një shumë të aftë për të abuzimit rrezik potencial për shëndetin e njeriut.

Përveç kësaj, nucleoli e bajame të hidhura përmbajnë acid prusik. Në doza të vogla, është e padëmshme për njerëzit, por nakopychyvshys të kufijve të caktuar, është një helm i rrezikshëm dhe mund të shkaktojnë vdekjen - ka raste ku vetëm 60 arra të freskëta hidhur bajame shkaktuar helmim fatal. Prandaj, konsumi ditor i hidhur normë bajame nuk duhet të kalojë 2 nucleoli. Megjithatë, me kernelit e bajame të hidhura janë vaj bajame, e cila është përdorur në trajtimin e otitis media, pneumoni, astma dhe kollë. Si dhe pritjen 5-6 pika vaj bajame në një pjesë të sheqerit ndihmon të organizojnë punën e traktit digjestiv.

Përveç faktit që almonds ngrënë në formën e tij të pastër, ajo përdoret gjithashtu si pjesë e medikamenteve.
Në mjekësinë popullore kanë recetave të njohur gjatë përdorni bajame dhe derivatet e tij. Për shembull, në qoftë se ju derdh ujë të valë 4-5 bajame nucleoli, ju merrni një ilaç të shkëlqyer për urth. Në urolithiasis bajame janë një ndihmë efektive, ku lehtësohet ndjeshëm përfundimin e rërës nga veshkat. Efekt të lehtë diuretik ka qumësht bajame, të cilat në sëmundjet e traktit gastrointestinal është përdorur si mjet enveloping. Nga rruga, recetë bajame qumësht është e thjeshtë: i copëtuar kernelit bajame derdh ujë ose qumësht në raportin 1: 2, pastaj vlim për 10 minuta, pastaj tendosje.

Megjithatë, duke u mbështetur në bajame, pronat e dobishme hyrë në to, mos harro contraindication për të marrë ato në: 1. intolerancës individuale dhe një tendencë ndaj alergjive; 2. Trashje si një lartë-bajame produkt arra që mund të shkaktojë një rritje në peshë. 3. takikardi. Di si të dobishme dhe ajo nuk do të dëmtojë ju! Peter,