Pronat e dobishme e vaj misri


Ne të gjithë e dimë vajra bimore si të dobishme për shëndetin e njeriut. Ata kanë kohë që janë përdorur në gatim, mjekësinë popullore, cosmetology. Këto produkte përmbajnë vitamina të vlefshme për të trupit, acidet, elementët gjurmë. Ata promovuar përtëritje, shërim, të parandaluar sëmundje. Së bashku me ulliri, luledielli, liri, hikërror dhe vajra të tjera, pronat e saj të vlefshme dhe është i famshëm për vaj misri. Pronat e dobishme e vaj misri janë të merituar reputacion në mes chefs dhe beauticians. Si vaj të dobishme misri? Dalja e tij është shumë e ngjashme me luledielli vaj misri.

Ajo ka një ngjyrë të bukur, aroma delikate. Amvise shumë preferojnë atë, pasi ky produkt është pothuajse kurrë nuk përmban papastërti dhe aditivëve. Ajo është e madhe për gatim, por ajo nuk duhet të vlim. Pra, ajo ruan pothuajse të gjitha pronat e saj të dobishme. Por më e mirë për të ruajtur plotësisht vetitë e naftës, është më mirë për të përdorur për salads, drithëra, shtoni një pjatë të dytë menjëherë para përdorimit. Sipas të dobishme, e vlefshme sa ajo quhet Perëndimin Artë. Një nga avantazhet kryesore të vaj misri është i lartë në vitaminë E, e cila është dy herë më shumë se vajrat e tjera.


Kjo vitaminë është një domosdoshmëri për gratë që presin fëmijën, si ajo mbështet zhvillimin normal të embrionit. Gjithashtu ajo përmban vitaminë F, B1, PP, provitamin A. përsosmërisht të ekuilibruar acide yndyrore vaj misri, kështu që ajo është konsideruar të jetë ushqimet ideale dietë që mund të rrisë imunitetin e njeriut, shëndetin. produkt unpurified përmban më shumë se 85% të acideve yndyrore polyunsaturated (linoleik, oleik, etj.) Gjithashtu në dispozicion në përbërjen e tij dhe acide të ngopura (stearic, palmitik). Golden West stimulon proceset metabolike në trup, kontrollin e kolesterolit, normalizes mëlçisë largon gurët nga fshikëz fshikëz e tëmthit, stimulon zorrë, stomak, redukton brishtësinë e enëve të gjakut, forcimin muret e tyre.

Ajo është përdorur nga mjekët popullorë për trajtimin e sëmundjeve gjinekologjike dhe neurologjike. Vaj përdoret rregullisht misri normalizes e sistemit endokrin, hipofizës, gonads. Gjithashtu, produkt ndihmon për të rivendosur punën koordinuar e gjëndra veshkave, gjëndrës tiroide, eliminon lodhjen, rrit efikasitetin. Vaj misri mbron trupin e njeriut në nivel qelizor, parandalon mutacione në sfondin e efekteve të dëmshme të kimikateve, radiacionit dhe kështu me radhë. E., Kjo është veçanërisht e dobishme për fëmijët, të moshuarit, gratë shtatzëna, gji gratë, si dhe mbrojnë trupin nga marrja toksina jashtë, pastron , shërojnë, rikthen funksion mbrojtës, rrit koagulimit të gjakut.

Mjekët rekomandojnë përdorimin e përditshëm të 1-2 h. L. vaj misri të hequr lëkurën krisur për trajtimin e astmës, migrenë. Është e rekomanduar për të përdorur atë rregullisht në astma, migraines, lëkurë të lëkurës. Vaj misri nxjerrë nga embrioneve bimët arta farë që përmbajnë shumë substanca biologjike të nevojshme për trupin e njeriut. Produkt ndihmon të zvogëlojë rrezikun e clots gjakut, arteriosklerozës aktive luftimeve. Ai përmban Vitamina K është e nevojshme për zemër normale dhe nxit promovimin përgjithshme shëndetësore. Produkti është gjithashtu e pasur në phosphatides, të cilat janë pjesë e membranave qelizore dhe luajnë një rol të veçantë në funksionin e trurit.

Vaj misri redukton lodhjen, heq tensionin, eliminon fermentimin në zorrë. Pas përdorni 1-2 tbsp. lugë, rrit tonin e tëmthit. Një çift i orëve më vonë, toni është reduktuar, dhe fshikëz e mbushur me biliare të freskëta. Në çfarë sëmundje ajo ndihmon? Pronat e dobishme e vajrave që rrjedhin nga misri i formuar ndihmë me gurë në veshka, fshikëz fshikëz e tëmthit, sëmundje të mëlçisë, astma, skuqjen e lëkurës, alergji të dobishme për të marrë 2 tbsp. l. naftë bruto përpara se të hahet. Në mjekësinë popullore, ajo është përdorur për të normalizuar presionin e gjakut, të shpëtoj i kolesterolit të keq, trajtimi atherosclerosis nevojë për të marrë atë 1 tbsp.

l. tri herë në ditë para ushqimit, të paktën 3 javë. Pastaj të marrë një pushim -. 1 muaj Trajtimi përsëri. Për shkak të përmbajtjes së lartë të acidit linoleik
, ajo mund të ndalojë inflamacion në trup, parandalon trombozë. Kështu që pas sëmundjes, operacionet, njerëzit e dobët duhet të marrin të përditshme 1 tbsp. l. vaj tre herë në ditë. Fëmijët duhet të jepet jo më shumë se 1 orë. L. Me vaj misri mund të shpëtoj prej formimin e tumoreve. Për ta bërë këtë, përzierje sasi të barabartë të gjalpë, lëng i freskët multi lëng aloe rrepkë e zezë kopsht, plotësoni të gjithë të njëjtën sasi e alkoolit ose vodka e.

Pastroni frigoriferin për një javë. Atëherë pini 1 tbsp. l. Fondet e pas ngrënies, tri herë në ditë. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!