Pronat e dobishme e ngjyrë jargavan e bardhë, jasemini, akacieje


Jargavan White, jasemini, akacie - këto pemë dekorimin e kopshtit tonë. Duke filluar nga fund të pranverës deri në mesin e verës pothuajse ajër përreth tyre mbush me aromë të mrekullueshme që zakutuye të lehta, të padukshme vello magjike sy. Cirk me përvojë të krijuar këto pemë përgjatë gardheve me lule e bukur të bardhë. Kompozimet janë në qoshet e kopshtit, së bashku me pavionet, duke krijuar një atmosferë romantike e mbrëmje. Por jo vetëm e bukur dhe të këndshme për sy aromatik lule të bardha pemë e. Secili prej tyre - një mjek i vërtetë e gjelbër të gatshëm për të ndihmuar një person në çdo moment. Bëhet fjalë për vetitë shëruese të këtyre bimëve do të diskutohet në faqen tonë, të materialit të pronave të dobishme të ngjyra e bardhë jargavan, jasemini, akacieje.

Jargavan Është e pamundur të mos admirojnë lulet e saj, të marrë frymë në aromë e tyre të ëmbël. Mos harroni si fëmijë ishim në kërkim lule me pesë petals, dhe dëshira zahaduvaly, duke besuar se ajo do të bëhet realitet. Por jargavan është gjithashtu shumë i dobishëm për shëndetin e njeriut. Për më tepër, infuzion e lulet e jargavan bardhë pini me zhurma në kokën time për trajtimin e ulcerat gastrike, gulçim. Gjethet e bimëve të thata është përdorur për të trajtuar sëmundje të veshkave guri. Një përzierje e lule të thata të jargavan dhe gëlqere të përdorura për ftohjet si një ilaç djersitës.
Ekstrakte ujore të luleve përdoret si një expectorant, diuretik butë.


Lule alkoolat jargavan e bardhë - ilaç efektiv popullore për përdhes, sëmundjet e joints. Në këtë rast, tretësirë ​​e përdorur nga jashtë. Pronat e dobishme e luleve si lilacs zakonshme vjollcë dhe të bardhë e përdorur për të trajtuar bronkit, pezmatimi i fshikëzës për të trajtuar ulcers stomak, tuberkulozi pulmonar. Fresh, njëpasnjëshëm duart e tij, gjethet e bimës aplikuar në kokë për të eliminuar dhimbje koke. Ata gjithashtu të trajtuar plagët ekzemë. Infusions e luleve të jargavan bardhë pini me zhurma në kokën time, gulçim. Infuzion i lule të bardha në rafinuar nyje vajguri fshij reumatizmi, ishias kurë.

Lule japoneze trajtojnë gonorre. Para perdorim ne trajtimin e jargavanit, kujtoni që sëmundja është e shoqëruar me sëmundje inflamatore akute, trajtuar lule, lë Lilacs bardha. Sëmundje kronike, dobët shërimin e plagëve - trajtuar lilacs purple. Për të përgatitur infuzion pour 1 tbsp. l. lule 1 tbsp. ujë të vluar, të mbuluar, mbyllur, të lënë në 01:00. Merrni 1 tbsp. l. tri herë në ditë. Jasemi Jasmine është përdorur si një shtesë aktive që mbështet vitalitet në një njeri deri në moshën e vjetër. Gjethet jasemini përdoren për ftohjes, si një ulës temperature.

Me infuzion i lë është e përgatitur për të rritur të dhënit gji gji. Compress gjethet e freskëta të trajtuar ulcerat e lëkurës, abrasions, dhe dëme të tjera të lëkurës. Rrënja e bimës përdoret për të hequr qafe dhimbje koke, pagjumësi, të eleminuar dhimbjet nga fraktura të ekstremiteteve. Lule jasemini gjithashtu kanë prona të dobishme. Ata janë përdorur për të bërë vaj esencial. Nëse thithur parfumi i tij zbut sistemin nervor, eliminimin e frikës, ankthit. Infuzion i lule jasemini përdoren në sëmundje të ndryshme të lëkurës. Për të përgatitur supë 1 tbsp. l. degët e copëtuar të vogla, gjethet derdh 1 s.

ujë të nxehtë, kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 5 minuta, pastaj të lënë për kapak është 01:00. Strain, të marrë 1-2 tbsp. l. para ngrënies, tri herë në ditë. Për të përgatitur një tretësirë ​​të alkoolit 100 g. Prej lule të freskëta të mbushur të njëjtën sasi e vodka të mirë. Hiq një vend të errët për një javë, tendosje. Për larje, fasha, kremra, i holluar 1 h. L. raki 1/3 filxhan ujë të valë. Akacie e bardhë Përfitimet shëndetësore të mbajnë pothuajse të gjitha pjesët e pemë, lule, gjethe, leh. Por më shpesh i përdorur për qëllime mjeksore të akacies lule. Marr ato, kur ata sapo filloi të lulëzojë.

Gjethet, leh mund të përdoret në pranverë, verë dhe vjeshtë. Akacie e bardhë është përdorur për të trajtuar ftohjet, sëmundjet inflamatore, stomakun, zorrët. Alergji trajtojnë, të eliminuar gjakderdhje gjatë sëmundjeve gjinekologjike. Përdoret për trajtimin e veshkave, fshikëzës, nevralgji, reumatizma, osteoarthritis, myositis. Supë me leh rinj, gjethe peme e përdorur për gastrit rëndë me aciditet të lartë, ulcera peptike. Infuzion e lule të kuruar sëmundje të veshkave, fshikëzës urinare. Përdoret nga jashtë për të compress, fërkim reumatizmi. Për të përgatitur supë pour 1 filxhan të nxehtë me ujë 1 tbsp.

l. twigs copëtuar, lë Acacia. Cook rreth ngrohjes ulët për 5-10 minuta, hiqni nga të nxehtit, të përfundojë, të lënë për 1 orë, tendosje. Merrni 2 tbsp. l. para ngrënies tre herë në ditë. Për të përgatitur tinctures, derdh 100 g. Nga të luleve të njëjtën sasi të alkoolit ose vodka. Hiq një vend të errët për 7 ditë. Pastaj filtër infuzion. Për përdorim të jashtëm vetëm 1 h. L. infusions të shpërndarë në 1/3 gotë me ujë. Sigurisht, kjo nuk është e gjitha pronat e dobishme e ngjyrave. Të gjitha cilësitë e tyre shëruese nuk mund të transferojë në një publikim. Por akoma, të marrë frymë në pranverë dhe verë të butë, me erë të këndshme, mos harroni se pranë jush, në kopshtin tuaj, rriten mjekët origjinale popullore që vetëmohim mund të ju ndihmojnë kur është e nevojshme.

Cheers! Svetlana,