Prona të dobishme kungull i njomë dhe kungull


Pas zbulimit të Amerikës nga Kolombi, kungull i njomë dhe kungull ishin të njohur dhe shumë popullor në Evropë. Pak më vonë, dhe perimet janë rritur në Rusinë jugore. Shkencëtarët rusë - mbarështuesve të përfshirë në mënyrë aktive në përhapjen e këtyre perimeve të gjithë, si rezultat i punës së tyre, ata janë rritur tani në të gjithë vendin, duke përfshirë edhe të ftohtë Siberi. Këto perimet - derivatet e kungull dhe të ngjashme me të në përbërjen kimike. Pronat e dobishme e kungull kungull i njomë dhe kuptuar mirë, kështu që ju duhet të flisni për to më shumë. Pronat e shërimit të kungull i njomë kungull përbërjen kimike të ndryshme.

Ajo është e pasur me karbohidrate, proteina, vitamina A, E, C, B, acid nikotine. E pasur me magnez dhe ai fosfor, hekur, kalium, kalcium, sheqer dhe acide të pangopura. Perimet absorbohet lehtësisht nga trupi, kanë një përmbajtje të ulët kalori. Për edhe një dietë paste që promovon humbje peshe nëpërmjet pronave të dobishme kungull i njomë. Megjithatë, më të dobishme janë konsideruar kungull i njomë të rinj, jo më shumë se 25 inç. Pse? Në këtë pikë të perimeve sasi më të madhe të antioksidantë, vitamina dhe minerale. Zhvishem tyre i butë, i butë dhe i lehtë thua zchyschayetsya. Rregullt kungull i njomë përdorim ushqim bën zgjatjen e rinisë për shumë vite, mbron trupin nga plakja e parakohshme, pengon zhvillimin e tumoreve.


Në baret gjetur pektin, mund të përmirësuar tretjen. Pronat e dobishme e pektin janë në gjendje për të lehtësuar simptomat e inflamacionit të zorrës së trashë. Përdorimi i kungull mund të rifillojë punën fshikëz e tëmthit dembel dobishme për trajtimin e obezitetit, për parandalimin e sëmundjeve të veshkave dhe të fshikëzës dhe eleminuar edemë. Nëse kungull rregullisht hani mund të zvogëlojë dhimbjen e përdhes dhe artritit, joints pastër, të shpëtoj i kripës në trup. Që nga përbërja e tyre përmban bakër, përdorni kungull i njomë është shumë e dobishme në anemi dhe për të normalizuar presionin e gjakut në gratë shtatzëna. Në cosmetology metodat e përtëritje efektive dhe të lëkurës rrufetë nga kungull i njomë kanë përdorur gjatë.

Për ta bërë këtë, fshij një fetë e kungull i njomë në një rende gjobë, të vënë qull me miell misri në garzë, aplikoni maskë në fytyrë dhe qafë, dhe pas 20 minutash lani me ujë të ftohtë. Pronat e dobishme kungull dhe kungull i njomë kungull Që të afërmve, pasqyrat rreth pubs mirë mund të thuhet për vetitë shëruese të kungull. Perimet ndryshojnë në thelb vetëm jashtë. Kungull janë fruta të vogla ose të mesme janë të sheshtë si saucers. Mesatar i perimeve konveks dhe buzë dhëmbëzuar. Në ushqimin e konsumuar më shumë ushqim nga kungull i ri, diametër prej 7 cm. Shumica e tyre turshi ose i konservuar.

Megjithatë, receta të shëndetshme dhe të shijshme për shumë fruta të mëdha. Kungull në shumë e mirë zier, zier dhe i skuqur. Shije ata ngjajnë kërpudha, i kripur kështu e shijshme. Një meze të konservuar e kungull dimrit - të gjitha pjatë e veçantë në tryezë. Kungull veprim si një laksativ i butë për pastrimin zorrë dhe stomak. Megjithatë, ata nuk janë të bezdisshëm, por stimulon punën e tyre, kanë një efekt të butë diuretik. Kungull i njomë dhe kungull janë të dobishme për të moshuarit dhe fëmijët. Enët për fëmijët e vegjël me kungull i njomë prezantuar ato si ushqime në foshnjëri. Në kungull i njomë tibetian mjekësi dhe kungull aplikuar, duke bërë trajtimin e gastrit dhe ulçerë stomakut.

Për shkak se këto perime të nxitur shërimin e defektet e mukozës së traktit të tretjes, ata janë të rekomanduar pas operacionit në stomak ose zorrët. Të përfshira në kungull kungull i njomë dhe hekur ndikon në gjak, për shkak të aftësisë së saj për të përmirësuar mbushje të oksigjenit në gjak. Në këtë lidhje, personi më të lehtë për të tolerojë stërvitje, ai humbi "frymë rëndë". Këto perime përmbajnë ujë alkaline, i cili promovon thithjen e proteinave, përmirëson sekretimit të biliare dhe ndihmon për të rivendosur glycogen mëlçisë.
Kur ekspertët e helmimit me ushqim rekomandojnë të hahet sa më shumë kungull dhe kungull i njomë për të më "të pastër" trupin e toksina dhe substancave të dëmshme.

Përdorur me sukses kungull dhe kungull i njomë në të ushqyerit klinike. Tani në fund të verës, dhe në këtë mënyrë filloi sezonin e korrjes. Përdorni këtë për të mbushëse elementët gjurmë dhe vitamina për dimër. Canning kungull i njomë dhe kungull do të ju ndihmojë me këtë. Dhe si për të përgatitur perime në dyqan, ju mund të gjeni në faqen tonë. Megjithatë, zahotovyvshy e produkteve dhe të përpiqemi vakt të freskëta dietë prej tyre për të siç duhet të kryejë të bërë për të trupit dhe humbin peshë. Cheers! Svetlana,