Pronat e dobishme e çajit të gjelbër - efekt çfarë presioni


Që nga kohët e lashta, çaji jeshil është konsideruar pije që i jep një personi gaz dhe humor të mirë. Kjo deklaratë është absolutisht e vërtetë, sepse përbërja e tij përmban kafeinë dhe substancave të tjera - stimuluesve natyrore biologjike. Megjithatë, shumë kanë vënë në pikëpyetje nëse kjo është me të vërtetë e dobishme çaj jeshil, çaj të gjelbër ndikim mbi presionin e njeriut dhe nëse ka contraindications për përdorimin e tij. Këtu dhe le të flasim për vetitë shëndetësore të çajit të gjelbër, presion se efekti i personit pije AD. Më duhet të them që çaji nuk ka aq i drejtpërdrejtë, sipas shumë. Por gjërat e para të parë. Përbërja biokimike të çajit të gjelbër Një komponent shumë i rëndësishëm i çajit catechins polyphenol është që, së bashku me kafeinë ton, stimuluar dhe të normalizojë funksionin e zemrës, për të përmirësuar oksigjen furnizimit në tru, duke ndikuar në koagulimit të gjakut normale.

Gjithashtu ajo përfshin janë: taninet (taninet, catechins ndryshme, polyphenols dhe t N..). Çaj jeshil i tyre në mënyrë të magnitudë më të madhe se në të zezë. Nuk ka ende vajra esenciale që i japin të pijnë një aromë të veçantë. Alkaloide (kafeinë, theophylline, theobromine) se kur të kombinuara së bashku, janë shumë më të butë në kardiovaskular, sistemin nervor qendror se sa caffeine në formën e tij të pastër. Theophylline dhe theobromine promovuar vasodilatation dhe vepron si një diuretik i butë. Acidet amino (acid glutamik), e cila ndihmon normalizimin e metabolizmit, rikthen sistemin nervor. Gjithashtu, çaji jeshil është i pasur me proteina, minerale (magnez, mangan, natrium, kalium, kalcium, fluori, jodi, bakri, ari), vitamina C, A, C, B1 (thiamine), B2 (riboflavin), B 9 (acid folik ), B12, PP (acid nikotinik).


Siç mund ta shikoni, çaji jeshil është një burim i paçmuar i substancave të cilat përcaktojnë vetitë e dobishme të çajit në shumë mënyra ende nuk kuptohen plotësisht nga njeriu. Por ende diçka tashmë e njohur dhe provuar. Si e bën çaj jeshil në presionin e gjakut të njeriut? Kjo pije eshte gjithashtu e vlefshme ne se ajo është universale. Duke pirë edhe një gotë me pije salcë, tone lëvore, enët e gjakut, zemrës, dhe presion në rritje menjëherë. Por, pas një periudhe të shkurtër prej presionin e kohës kthehet në normale, reduktohet në varg normal. Njerëz të shëndetshëm përjetojnë vetëm fluksin e vitalitetit dhe fuqisë. Por hypertensive menjëherë ndjehen efektet pozitive të uljes së presionit të lartë të gjakut.

Siklet nga pirja e hypotensive pije të ndjehen - njerëzit me presion të ulët, por vetëm në qoftë se brewed fort pije. Çaj brewed dobët është e dobishme për të gjithë, pa përjashtim. Sigurisht, presioni nuk është gjithmonë normë nga një filxhan. Për rregullimin e presionit të gjakut për njerëzit me hipertension duhet të pini çaj të gjelbër (jo të ngurta) rregullisht 1-2 gota në ditë. Siç e kemi thënë, kjo pije me salcë vepron në diuretik butë. Kjo është cilësi promovon sekretim i lëngjeve të tepërta, duke e zvogëluar presionin. Efektet e çajit të gjelbër në presion të çon në rënie e tij gjithashtu mund të shpjegohet me faktin se përbërësit përbërëse të forcuar dhe zgjeruar enët e gjakut, e cila ndihmon gjaku të qarkullojë më lirisht.


Në këtë drejtim, ajo eliminon shkakun e sëmundjes, jo vetëm simptomat e saj, duke e bërë atë një pije terapeutik. Rënia e presionit ndikon edhe se çaj jeshil përmirëson rrjedhshmëri gjakut, ajo zvogëlon gjasat e sulmit në zemër, goditje, dhe ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak. Prandaj, konsumi i rregullt i sasive të vogla të kësaj pije të dobishme të përmirësuar gjendjen e enëve të gjakut, uljen e kolesterolit, të normalizuar presionin e gjakut. Nuk është çudi në vetvete komb i shëndetshëm në botë - Japonisht pije çaj jeshil është numër 1. Contraindication Ndoshta askush nuk do të argumentojnë se çaji jeshil është një pije freskuese e cila tregon trupin e substancave të dëmshme, helmet, metalet e rënda, shëron shumë sëmundje, duke përfshirë hipertension atë.

Por, si shumë droga të tjera, kjo pije ka efekte anësore dhe contraindications. Gjëja kryesore është të mos abuzojnë këtë mjet shërimit. Dy gota të vogla në ditë është e mjaftueshme për të bërë atë të provuar plotësisht pronat e saj medicinale. A nuk merrni përfshirë me njerëzit çaj me hipertension të rëndë. Ju nuk mund të pini atë gjatë rëndim të ndonjë sëmundje. Mos harroni gjithashtu se thekshëm salcë pije rrit aciditetin e stomakut lëng, e cila mund të provokojë përkeqësimin e gastrit, Ulçera në stomak. Ata që vuajnë nga reumatizma, artrit, arthrosis gjithashtu duhet të marrë kujdes të madh me këtë pije.

Ju nuk mund të pini brewed fort çaj jeshil për ata që vuajnë takikardia, nervozizëm nervor, shqetësime gjatë gjumit. Duke ditur efektet e çajit të gjelbër në presion të njeriut, të shikojnë me kujdes për shëndetin e tyre, të matur presionin e gjakut para një filxhan çaj. Dhe më e rëndësishmja, nuk e lë çaj brewed pastaj. Përfitimet vetëm do fllad brewed pije. Cheers! Svetlana,