Pronat e dobishme e lëng boronicë


Cranberries fundos shumë miq që nga fëmijëria. Pas hiking për herë ajo nuk është inferiore ndaj popullaritetit të mbledhur kërpudha. Kjo është koha jonë,%
8F është më e lehtë për të blerë në supermarket, por kohët e fundit, disa 10-20 vjet më parë, njerëzit në kohët e lashta për të mbledhur atë vetë, pastaj rubbed me sheqer, lëng boronicë gatuar! Dhe mbani mend, si një fëmijë ne absorbuar këto i trajton natyrore, jo edhe të menduarit Kastrati si të dobishme dhe lëng boronicë ose i dobishëm! Vetëm i hanin, pinin lëng dhe energji kemi pasur - më shumë se e mjaftueshme! Nuk ka pas pidtyahnuvsya vetëm një herë në gjimnastikë ose varg kilometrazhin-të dytë - nuk bien ... Dhe kështu dikur në Evropë dhe Amerikë boronicë ishte gjithashtu popullor, madje mori pjesë në tryezën zyrtare të Presidentit në Falenderimeve të parë në 1621

Dhe jo vetëm në formën e manave, por si lëng boronicë dhe salcë boronicë në turqi! Dhe gjatë viteve të luftës civile 1861-1865. Granti i përgjithshëm në SHBA madje përfshihen në të ushtarëve dietë lëng boronicë për të forcuar shëndetin e tyre. Në Rusi, gjithashtu, e dinte vetitë mjekësore të manaferrat Kastrati. Princi Potemkin, i preferuar i Perandoreshës Catherine II, të gjithë hëngrën ca grushte të, pse, dhe ishte i sëmurë dhe ishte gjithmonë energjik dhe zhiznestoek. Të gjitha pronat që boronicë është ruajtur plotësisht në lëng boronicë dhe lëng. Fresh lëng - bactericides, dhe mund të përdoret për shërimin dhe trajtimin e plagëve septike, trajtimin e ekzemë thatë dhe herpes.


Gjithashtu, ata, si shumica e manaferrat, përmban hekur, kalium dhe flavonoids, të cilat ndihmojnë të pastruar gjakun dhe toksina dëbuar nga trupi, duke luftuar me anemi, të normalizuar funksionin e zemrës, forcimin e sistemit imunitar. Folk edhe pse mjekët nuk e dinë përbërjen kimike të manave, por në praktikë shumë kohë më parë i vendosur favor të saj. Ndoshta sepse mjekësi tradicionale ka përdorur gjatë manaferrat, lëng të freskët dhe lëng boronicë mbi presionit dhe fatkeqësive të tjera. Sidomos përfitimet e madhe e lëng boronicë në trajtimin e cystitis. Saj në këtë sëmundje duhet të pini dy litra në ditë. Dhe mjekësi tradicionale rekomandon lëng boronicë me angina, reumatizmi dhe gripit.

Në Bjellorusi, Kastrati dhe lëng boronicë me helmimi me monoksid karboni ka qenë prej kohësh përdoret si një mjet për të siguruar ndihmën e parë për të plagosur. Por ajo që jam unë ende listat e pronave dhe të flasim për Morse dhe nuk i japin një recetë? Pra, për të përgatitur në lëng boronicë shtëpi, ju keni nevojë për 125 gram Kastrati, 4 gota ujë të valë (800 ml) dhe 3 tbsp. l. sheqer ose mjaltë. Së pari lani manaferrat, dhe rrudhë ato në një smalt apo pjatë porcelani shtyp prej druri. E pra, në qoftë se ju nuk janë të frikësuar që të përkeqësohet pronat shërimin e lëng boronicë, përdorni një blender. Por së shpejti do të jetë.

Shtrydh një shumë nëpër disa shtresa të napë, shtrydh lëng. Bërsi për kafshët nuk e hedhin, dhe i hedh ujë të vluar më mirë, vlim me pesë minuta dhe filtruar përmes napë ose sitë. Derdh supë me lëng të hershme otzhatomu, shtoni sheqer (mjaltë), dhe ju merrni një pije të mrekullueshme për një litër. Vendin ajo e ftohtë, dhe kur ajo fitilin poshtë - ju mund të pini. Por nuk e teproj - për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve më, dhe dy gota në ditë është e mjaftueshme! E pra, cystitis përmendur më lartë - është një çështje tjetër. Gjithashtu efektive kollë lëng boronicë. Pini atë mbi të çajit disa herë në ditë në gllënjka të vogla. Që ju mund të gatuaj Kastrati dhe i vjetër, provuar në mënyrë të përsëritur ilaç popullore që është përdorur për ftohjet dhe gripit.

Gripi lëng boronicë të përgatit udhën e ftohtë, fërkim manaferrat me sheqer 3: 1, pastaj 1 tbsp. l. përzierje e tyre të derdh një gotë me ujë të nxehtë si çaj dhe pije. I njëjti mjet ndihmon për të rritur shpërndarjen e qumështit të ushqyerit e fëmijës, dhe në të njëjtën kohë dhe zvogëlon flokët bien jashtë në vetëm atë nënat e lindjes. Pra, pronat e dobishme e lëng boronicë një mrekulli! Dhe mos harroni se në saj lëng cilësitë antioxidant dy herë si verë efikas të kuqe. Dhe, përveç kësaj, një i gatuar siç duhet me manave të freskëta lëng boronicë ka ngjyra, preservatives, aditivëve të çuditshme ... Pini lëng, ngrënë rrushin e papjekur Kastrati dhe fat të mirë!

Alexander,