Pronat e dobishme Chanterelle kërpudha


Fox - kërpudhat përhapur. Ajo rritet në pyje të përziera dhe halore, zakonisht në grupe të mëdha. Në verë me shi prej korrikut deri në rritjen e vjeshtës vonë është veçanërisht i pasur. Formë ngjan një hat kërpudha apo ombrellë kthyer mbi një gyp i vogël madhësi 3-10 cm. Stem pothuajse ndërfutur plotësisht me kapelë dhe ka të njëjtën ngjyrë ose pak të lehta.
Ajo është e fortë, të butë, i dendur ngushtuar, deri në 7 cm dhe një trashësi prej 3 cm mishi kërpudhat -. Shtrënguar, me mish, dhe këmbë - fijor, të verdhë në skajet dhe në mes të bardha, me një shije paksa të thartë dhe erë shumë të ulët fruta të thata ose rrënjët.

Shiko chanterelles në një vend të pazakontë, sepse ajo ngatërrohet me disa kërpudhave të tjera pothuajse të pamundur. Fox fituar emrin e saj për shkak të karakteristike ngjyrë portokalli të ngjashme me ngjyrën e lesh dhelpra. Kjo kërpudhat tipar për shkak të pranisë brenda saj të një numri të madh të carotene. Chanterelle në përmbajtjen e saj - kryesor kërpudha. Si të dobishme carotene - të gjithë e dinë. Ai përmirëson sistemin imunitar, suppresses radikalet e lira. Por këto pronat e dobishme e kërpudha chanterelles nuk janë të kufizuara në to dhe ne redaktuar faqen e internetit dhe të flasim më sot. Chanterelle - kërpudha të dobishme. Dhe të gjithë për shkak se ato përmbajnë shumë vitamina të tilla si A, B, PP, një numër i madh i aminoacideve dhe elementeve të ndryshme gjurmë (zink, bakër).


Ata të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të mukozës, sidomos sytë, të përkryer moisturize dhe për të rritur rezistencën e tyre ndaj sëmundjeve infektive. Përdorimi i kërpudha chanterelles ndihmon për të përmirësuar vizionin, ndihmon në trajtimin me "verbëri natën" dhe është një parandalimin e madhe e sëmundjeve të ndryshme të syrit. Vlera kryesore e chanterelles është se kjo zakonisht nuk ndodh i krimbur. Këto kërpudhat nuk e prek krimbat dhe insektet e ndryshme. Ky organ kërpudhat mbrojtje kusht hitinmannozu substancë (mete, worms, dhe të gjitha llojet e krimba ato nuk transferojnë). Përveç kësaj, kjo substancë ka aftësinë për të shkatërruar krimbat vezë shell dhe krimbat kasetë, duke ndaluar zhvillimin e tyre.

Mund të përdoret si chanterelles anthelminthic? Vështirë. Përse? Në të vërtetë, edhe pse hamë chanterelles dhe i pjekur, të ziera, turshi, por krimbat ende rrjedhin mjete të tjera. Përse? Quite thjesht - të përshkruara më sipër çështje shumë me humor, ajo nuk mund të qëndrojë trajtimit të ngrohjes - është shkatërruar në një temperaturë prej 60 gradë Celsius. Dhe kur ajo shkatërron kripë pickling. Ata që besojnë se ata mblidhen chanterelles absolutisht të pastra, mund të përpiqemi për të bërë tretësirë ​​të alkoolit dhe të ruajnë pronat e dobishme e kërpudhave dhe sende hitinmannozu. Për të përgatitur tretësirë, marrin 2 lugë copëtuar finely kërpudha të freskëta (në qoftë se e tharë - 3 lugë hipur).

Pastaj të mbushur ato me 150 gram fërkim alkool ose vodka dhe të lënë të mbush për 2 javë në frigorifer. Merrni tretësirë ​​brenda natës në një lugë çaji. Efekti do të bëjnë të lumtur - as i roundworm, krimb zorrësh dhe nuk i whipworm dhe madje vetëm vezët e tyre do të jetë e gjatë. Ju pjesë gatuar është e mjaftueshme për një normë mujore. Por ju nuk mund të përgatisë një tretësirë. Firmat farmaceutike dalluar veten me chanterelles hitinmannozu dhe le ilaçe e saj. Aktualisht, tregu është drogë "Fung Chi Chanterelle" është i bazuar në kërpudhat Chanterelle (cibarius Cantharellus), e cila zhvillohet shkencëtarët tanë rusë.

Dyta chanterelles aktive dhe shumë të dobishme stuff - ergosterol. Ajo është efektive në enzimeve të mëlçisë. Një studim i kohëve të fundit nga hulumtuesit provuar se trametonolinovaya acid, si në dispozicion në Chanterelle sukses të ndikojë virusin e hepatitit B. Prandaj, chanterelles mund të përdoret për trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë të tilla si hepatiti, degjenerim yndyror dhe hemangiomas. Ergosteroli ndodhet neto e përdorur për pastrimin e mëlçisë. Kjo ishte një dhelpër, jo një lloj i kërpudhave, përmban një sasi të madhe të substancave të antibiotikëve. Falë tyre, chanterelles janë pronat zvogëlojë rritjen e gungë bacileve. Dhe si ajo promovon restaurimin e normale qelizave beta funksionimin e pankreasit.

Një i zbuluar kohët e fundit pronat anticancer dhe chanterelles. Për shkak të çështjeve të përfshira në kërpudha, këto kërpudha janë përdorur në funhoterapiyi (kërpudha të trajtimit drejtimi i mjekësisë japoneze). Infuzion i chanterelles nga kohët e lashta të trajtuar dhimbje fyti, plagë dhe abrasions. Gjithashtu, kërpudha Chanterelle përdorim në trajtimin e obezitetit (duket punonte mëlçisë), natyrisht, në varësi të përgatitjes së duhur. Vetëm e di se chanterelles nuk thithin substanca radioaktive nga toka gjatë rritjes, si të gjitha kërpudhave të tjera si dhe të ndihmojë për të eliminuar ata nga trupi. Fox është konsideruar një produkt të vlefshme diete.

Pini atë në formë të skuqur, të zier dhe të konservuar. Për të përmirësuar vetitë shije, në përgatitjen e chanterelles të thata, ato duhet të ngjyhet për një orë në