Pronat e dobishme e hikërror


Gjithkush e di, hikërror amtare kthehet qytetarëve. Ajo është në shekuj Indi më parë filloi të kultivojë hikërror. Ka ajo ishte quajtur oriz i zi, më vonë, kur elbi ishte importuar në vendet e tjera, i quajtur grurë të zezë. Aristokratët e saj nuk penduar, të konsideruara të padenjë për të ngrënë qull ngjyrë të errët. Por njerëzit më të varfër fshatarëve, punëtorëve, gjëra të tilla nuk janë duke i kushtuar vëmendje dhe hëngri atë me kënaqësi në të dy faqet. Dhe me të drejtë bërë! Në ditët e sotme, askush nuk dyshon pronat e dobishme e hikërror. Buckwheat - një nga drithëra më të dobishme. Përbërja biokimike e hikërror Si pjesë e kokrrave është proteina esenciale perime, shumë e vitaminave B

Ato ndihmojnë njerëzit të përballen me stresin më të lehtë të sigurojë, gjumë të fortë të qetë, janë përgjegjës për gjendjen dhe shëndetin e lëkurës, thonjve, flokëve. Gjithashtu në hikërror është personi më i mirë për sasinë e hekurit që është përgjegjës për një çehre të shëndetshme, normalizes formimin e qelizave të kuqe të gjakut. A ka kalium, magnez dhe kalcium. Këto minerale të mbështetur në një presion optimal të gjakut nivel, të ndihmuar të përballen me depresion, do t'ju shpëtojë nga peshë të tepërt, përpara kariesit, forcojnë kockat, dhëmbët, flokët dhe thonjtë. Mjekët vlerësojnë pronat e saj të dobishme për një numër të madh të rutinë. Ky është një element thelbësor që forcon muret e enëve të gjakut, mund të parandaluar gjakderdhje, të domosdoshëm për venat me variçe, hemorroide, si ka një efekt terapeutik në venat.


Prandaj, njerëzit që vuajnë nga sëmundje vaskulare, artrit, reumatizmi, hikërror është një domosdoshmëri. Përdor të paktën 2-3 herë në javë hikërror shpëtoj trupin e kolesterolit të tepërt, kështu që tifozët e drithërave kanë një zemër të shëndetshme dhe më pak të ngjarë të vuajnë sklerozë vjetër njeri. Qull hikërror dhe pronat e dobishme e ajo vepron si një sorbent, duke sjellë metale të rënda, radionuclides, papastërtitë toksike dhe toksina. Për shkak të kësaj prone është e dobishme për banorët e qyteteve, qyteteve industriale, rajone me mjedis të pafavorshëm. Në çfarë sëmundje hikërror dobishme? Specialistët, nutritionists këshillojnë për të përdorur hikërror paktën 3 herë në javë për pacientët me diabet, anemi, me çrregullime nervore, zemrës, enët e gjakut, mëlçi.

Pronat e shërimit të hikërror ndihmojë të përmirësuar vizionin dhe rivendosur rrjedhën normale cerebrale të gjakut. Për pacientët me atherosclerosis buding dobishme me hikërror. Për ta bërë këtë, bluaj në një mulli kafeje pjesë e pasme. 2 tbsp. l. miell marrë derdh 200 ml. ujë të ftohtë, kuzhinier në çiban të ulët, nxitje të vazhdueshme, për 5-10 minuta.
cool. Rezultuar pelte duhet të pini sasi të vogla 2 muaj, 2 gota gjithë ditë. Me hikërror mund të shpëtoj nga anemi për të rritur nivelin e hemoglobinës. Për ta bërë këtë, bluaj miell i bluar trash përdorur grinders, miell prokalyte në një të pastër, tigan të thatë.

Le të ftohtë, pastaj derdh në një kavanoz qelqi. Merrni Ky pluhur 2 lugë. l. në mes të ngrënies, larë poshtë me qumësht të ngrohtë natyral. Edhe për sëmundjet e lëkurës, lëndimet, djegiet e lëkurës tuaj do të bëhet një asistent hikërror i domosdoshëm. Burns, abrasions, puçrra fytyre, inflamacion të lëkurës: Fry pan mbi miell hikërror pastër të verdhë, cool. Përhapur një sasi të vogël të ujit të zier në shtetin e slurry. Përzierje lyej lëkurën e dëmtuar. Kur inflamacion qull me miell misri vë jashtë lëkurës, duke mbuluar leckë garzë të lartë për 14 minuta. Kur edemë, dhimbje këmbë, të marrë një pluhur të papërpunuara, nuk rosto miell hikërror 1 tbsp.

l. çdo ditë. Ekspertët në fushën e akupunkturë këshillohen të bëjnë duart vet massager tyre. Për ta bërë këtë, të mbuluar sipërfaqen e mat gome me zam të veçantë, i hedh ajo dridhë i zhveshur hikërror jap shkop të mirë. Mbetet shkundur. Ejani të këtij këmbët massager e zhveshur për 5-10 minuta në ditë për parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Është e njohur se tabanët e këmbëve të njeriut janë pika aktive përkatëse të organeve të brendshme të trupit të njeriut. Specialistët Mjekësisë Oriental pretendojnë se organet veprim mekanik në këto pika të shëndetshme dhe parandalimin e sëmundjeve të tyre. Për këtë qëllim, ideal softly vuri hikërror.

Kështu që përdorin massager tuaj hikërror sa më shpesh të jetë e mundur. Nga rruga, hikërror mund të ju ndihmojë të kuruar një back sëmurë. Për ta bërë këtë, të ngrohur kokrra në një tigan të thatë, e vënë në anën e pasme të zhveshur të një pacienti shtrirë në barkun e tij, për të forcuar fashë, të mbuluar me një batanije. Gjithashtu ju mund të ngrohtë deri qafën, këmbët, mbrapa, etj Me hikërror mund të pastër plagën. Për ta bërë këtë, sasi e vogël me plagë apo abscesi miell hikërror. Pas 2-3 orësh plagë do të pastrohen, do të jetë e mundur për të filluar procesin. Kundërindikimet për përdorimin e hikërror Pronat e saj të mrekullueshme janë të përshtatshme për pothuajse të gjithë. Por një efekt tonik i qartë i hikërror, nuk përzihen hikërror ata që kanë sëmundje të rënda të zemrës.

Gjithashtu të ketë parasysh se konsumi i shpeshtë i drithërave stimulon prodhimin e sasive të mëdha të biliare, mukusit dhe gazrave. Megjithatë, duke pasur parasysh këto contraindications dhe ai është i vdekur, hikërror, pronat e dobishme e bollgur thjesht paçmuar për shëndetin e njeriut. Prandaj, hani ushqime me hikërror përafërsisht 1 - 2. herë në javë dhe pastaj ajo do të përfitojnë vetëm ju. Cheers! Svetlana,