Pronat e dobishme e lëng kungull


Ajo rezulton se të gjithë ne e kemi njohur dhe dashur kungull i ka rrënjët amerikane. Dhe në një kuptim shumë të vërtetë. Edhe shekuj më parë rrushi e pumpkins dekoruar tropikale Mexico, Texas, duke argëtuar vendasit vetëm. Pastaj perime u prezantua në vendet evropiane, ku ai kapur të përkryer. Në Rusi, kungull erdhi vetëm në fund të shekullit XVI, ra në gjykatë, dhe u konsiderua perime mjaft i vërtetë rus. Kungull dashur sinqerisht me shije të mirë, thjeshtësi, shëruese cilësitë. Që atëherë i tërhequr, i kultivuar më shumë se 10 lloje të ndryshme të pumpkins përdoren për të përgatitur një shumëllojshmëri të ngrënies të shëndetshme dhe të bëjë një të shëndetshme, lëng shijshme kungull.

Le të flasim tani për pronat e dobishme e lëng kungull, të mësojnë në lidhje me cilësitë e saj medicinale dhe contraindications mundshme.
Përbërja e lëng të freskët kungull Shumë njerëz e dinë se lëngjet e perimeve, frutave janë të strukturuara lëngun që prek qelizat e trupit të njeriut, përshtatur ato në strukturën harmonike. Kështu, lëng portokalli me perime tonë rrumbullakët është 90% e lëngshme. Gjithashtu ka një numër të madh të carotene, vitamina A, C, B, E, acid Askorbik. Si pjese e lëngut janë kriperat minerale, proteina, yndyrna. Por kjo është e dobishme për të pirë kungull është pektin. Ajo përmirëson ndjeshëm metabolizmin, ul kolesterolin dëmshme, përmirëson qarkullimin periferik, normalizes aktivitetin e traktit gastrointestinal.


Me pektin trupi është hequr në mënyrë aktive e ndotësve që kanë akumuluar toksinave, toksina, pesticideve, radionuclides. Është gjithashtu e madhe pastron mëlçisë. Kur sëmundje janë të dobishme lëng kungull? Pronat medicinale e lëng kungull ndihmë në sëmundjet e zemrës, enët e gjakut. Në këto sëmundje dhe pagjumësi, ju duhet të pini një gjysmë gotë me lëng me mjaltë para se të krevat. Kjo i qetë, sjell gjumë të thellë paqësore. Sëmundje të veshkave, gurët në veshka, pi një gjysmë gotë gjatë ditës, në kohën e gjumit, të paktën 10 ditë. Ndjek pushim, përsërisin kursin. Lëng kungull pronat e dobishme që ai të përfunduara, ndihmon djegur dhjamin, të reduktuar peshën.

Prandaj, është e dobishme për të përdorur për trashje, kalojnë ditë agjërimi. Kjo duhet të heqë dorë nga të hahet pas 18 h ditëve të agjërimit rregullisht shpenzojnë 2 herë në javë. Diabetikët dobishme lëng. Ajo duhet të jetë i dehur brenda një muaji, pastaj një test të gjakut për sheqer. Shumë mirë pije lëng kungull për meshkuj me sëmundje të prostatës. Ata duhet të pini 1-2 gota pije çdo ditë zgjati për një muaj. Ajo gjithashtu ndihmon të mbajë forcën mashkullore e trupit dhe shëndetin në një moshë të pjekur e vjetër. Për të hequr qafe të pimples, puçrra fytyre, ekzemë, djegiet shëruar, lyej lëkurën e prekur bëjnë pako lëng kungull.

Në cosmetology me sukses të aplikojnë pronat e shërimit me lëng kungull për të luftuar plakjen e parakohshme, rrudhat. Vitaminat që janë brenda ajo mbron nga ndikimet e jashtme, të ruajtur shëndetin, bukurinë, flokët dhe thonjtë. Si të gatuaj lëng kungull? 1 Mënyra Clear 500 g. Fresh kungull i ri, zhvishem limon, kuzhinier 100 g. Nga të sheqerit. Shpërbërjen e sheqerit në 1 litër ujë, vlim. Shto kungull integruar, të mbajtur zjarrin para ulçerën, cool. Pastaj shtrydh lëng limoni, shtoni një pije. Shoot poshtë të gjitha mikser, dyqan në frigorifer për më shumë se një ditë. 2 Clear mënyrë një kungull i ri, i freskët, kaloni ajo feta nëpërmjet shtrydhëse frutash e perimesh.

Lëng është gati! Nëse ju nuk keni një shtrydhëse frutash e perimesh, hekura copa integruar, shtrydh me napë. Mbetet përdorni një maskë ushqyes për fytyrën. Fllad lëng shtrydhur duhet të përdoret menjëherë, dyqan ajo nuk mund të jetë, si ajo shpejt humbet pronat e saj të dobishme. Si për të bërë lëng kungull? Fresh mund të jepet për fëmijët nga një moshë të re, ajo është e dobishme për fëmijët. Mbi fëmijët mesatarisht pas 3 vjetësh mund të jepet një gotë me lëng në pjesë të vogla. Për më shumë informacion në lidhje me dozen për grupmosha të ndryshme tregoni mjekut të fëmijës suaj. Të rriturit mund të pini dy llojet e pijeve në mëngjes.

Ajo është e mirë për të pirë 0,5 cent. me stomak bosh. A duhet të ha mëngjes brenda 30 minutave. pas gëlltitje. Contraindication Lëng kungull mund të jetë i dehur me aciditet të reduktuar stomakut, proceset akute inflamatore në stomak dhe zorrët. Kundërindikimet për pranim është diarre. Siç mund ta shikoni, pronat e dobishme e lëng kungull mund të ndihmojë në trajtimin e Sëmundjet e ndryshme, për të pastruar trupin, të rritur funksionin e tij mbrojtëse. Për përdorim të prodhimit të perimeve lëng rritur vetë ose të blera nga cirk provuar. Ata janë të shëndetshëm, nuk përmbajnë pesticide, kimikate. Cheers! Svetlana,