Pronat e dobishme e barërat e këqija - NM Kislov


Shkatërrimi barërat e këqija në shtretër dhe shtretër, ne nuk mendoj se ata mund të jenë të dobishme, thotë autori, Kislov NM Barërat e këqija të ofrojë strehim dhe ushqim për shumë insekteve të dobishme, dhe në fillim të pranverës janë të parat për të mbushur dietat tona me vitamina. Ata janë përdorur në kozmetikë dhe farmaci në shtëpi. Rritje në barërat e këqija terren të përmirësuar vetitë e tij loosening sistemin e saj rrënjë, dhe me akumulimin e materies organike ajo e formuar në sekrecionet rrënjë dhe po vdes si pasojë e rrënjëve natyrore. Mbrojtja e bimëve nga dëmtuesit dhe sëmundjet ndodh kur duke përdorur infusions e barërave të këqija për trajtimin e tyre, dhe në barërat e këqija të tyre të përbashkëta në rritje.

Konsideroni vetëm disa shembuj të pronave të dobishme të barërave të këqija specifike autor listuara NM Kislov. Wheatgrass. Në zvarrit rizomat pyree i dobishëm si i freskët mund të shtohet në enët anësore, salads dhe supave. Gjethet e thata të barit të grurit të përshtatshme për pelte gatim. Rrënjët e saj mund të shtohet në miell për të vypechnyh ëmbëlsira. Luleradhiqe. Një nga barërat e këqija më të zakonshme. Shpesh ajo rritet në toka të varfra, me një mungesë të shumë elementeve gjurmë, humus të ulët. Rrënjët luleradhiqe ekstrakt kalcium nën shtresa e lartë e tokës, dhe shumica e bimët nuk janë në gjendje ta bëjnë këtë, ata janë zëvendësuar.


Efekti Luleradhiqe pozitiv në rritje tjetër për të lashtat perime, veçanërisht trangujve. Elevated dandelions peshë skoshuyetsya dhe përdoret në përzierje plehrash ose mulch si pasuruar tokën. Për të luftuar shushunjat e vogla dhe të aphids 200 g të rrënjëve të grimcuar ose 400 g gjethe të freskëta të insistojnë 02:00 në 10 litra ujë në 40 ° C. Filter, shtoni 30 gram sapun dhe shkurre e trajtuara në syth dhe çel pastaj pas dy javësh nëse dëmtuesit largua. Ju me siguri dëgjuar për faj bllokim e luleve dhe dandelions. Por progresi mund të shkoni dhe zarzavate. Në formën e copëtuar ata janë shtuar në supave ose patate të skuqura dhe sallatë.

Zvaryvshy ta merrni një pjatë të madhe anë të mishit të pjekur në skarë. Lëng i lë - një diuretik efektiv, i ka ulur tonin pronat e mëlçisë dhe sistemit të tretjes, të rritur metabolizmin, përtëritje; të gjitha toksina e saj nga gjaku. Thistle. Thistle, megjithëse farë e keqe, por edhe shumë i dobishëm. Ajo rrit oreksin. Rrënjët përmbajnë bimë gjembore inulin, që është i domosdoshëm për diabet. Woodlice. Morrat mund të shtohet në supave, salads dhe sallatë dhe një gojëmjaltë. Në çështje woodlice pranishëm, pronat e të cilave ndihmojë me vitaminë mangësi. Kërp. Ajo ka veti të forta dezinfektimin kundër baktereve në rrënjët e kancerit të cilët janë të sëmurë dardhë, mollë, butë, kumbull.

Për të trajtuar ato mjaft disa individë kanë kanabis në kopshtin e tij. Ajo mbron kundër patate Phytophthora, aphids bizele disqet larg, dekurajon luleshtrydhe Beetles plesht mbi radishes dhe turnips. Ky kërp veprim për shkak të pronave të saj të forta antibacterial. Rezervime. Shumë barërat e këqija janë helmuese. Si për të zbuluar helmim nga dhe me ndihmën që ju gjithashtu mund të mësojnë nga NM librit Kislov "Pronat e dobishme e barërat e këqija." Botuesit: Libri AST-Press Author: N.M.Kislova ISBN: 978-5-462-00933-4 Viti: 2009 Format: DjVu Faqet: 288 Quality: mirë Gjuhë Rusisht Size: 18,6 MB Shkarko librin "Pronat e dobishme e barërat e këqija - N.

M. Kislov "mund të gjenden në faqet e specializuara.