Pronat e dobishme e beeswax


Gjithkush e di se bletët punëtore, ushqyesve riciklimit zhytur, ndajë dylli të veçantë, e cila është një kompleks kompleks organik. Ky kompleks ne e quajmë beeswax. Beeswax - të ngurta, të cilat mund të jenë të bardhë, të verdhë apo të verdhë-kafe ngjyra. Ajo erë e shije mjaltë. Bletët dylli mund të jenë të ndryshme, karakteristikat e saj dhe përbërjen varet nga disa faktorë, më e rëndësishme e cila është ushqimi i bletëve, origjinës dhe kushtet e nxjerrjes së dylli tyre. Përbërja e beeswax janë mbi 300 substanca të ndryshme, më e rëndësishme e të cilat janë komponentet thelbësore (oksiefiry, tryefiriv, DIESTERS dhe monoesteri), acide yndyrore (montaninovaya, dreri, tserotinovaya) dhe hidrokarbure të ndryshme.

Ata gjithashtu të përcaktojë vetitë e dobishme të beeswax. Përveç substancave të dylli bletëve përfshin artikuj të tillë si substancat organike dhe aromatike, ujë, resins, minerale dhe vitamina, pigmente vegjetale. Të tjerët nuk i përmendur përbërësit e përmbajtura në produkt në sasi shumë të vogla. Por kjo nuk do të thotë se ata nuk luajnë ndonjë rol, krejt e kundërta, domethënë substanca të cilat janë dylli në sasi të vogla, t'i jepte një ekskluzivitetin unik dhe të veçantë. Një tipar dallues i ushqimeve të tjera është se beeswax mund të ruhen për një kohë të gjatë deri disa qindra vjet, të gjithë shije dhe cilësitë shëruese të ruajtura plotësisht.


Ky përfundim ishte shkencëtarët të cilët gjatë gërmimeve e piramidave të lashta egjiptiane të mëdha, të gjetura dylli, nuk janë të ndryshme në pronat e saj nga i freskët. Beeswax është përdorur në fusha të ndryshme të botës moderne: nga industria, duke i dhënë fund mjekësi popullore. Po, kjo është e vërtetë, dylli përdorur në industritë e elektrike dhe të aviacionit, industrisë së çelikut, hekurudhat, të ndryshme fabrika optike, dru dhe lëkurë të industrisë, televizion dhe radio inxhinieri, etj etj Por ne jemi më të interesuar në atë dhe se si dylli përdorur në mjekësinë tradicionale?

Bletët dylli është një produkt biologjikisht aktiv dhe ka elasticitet të shkëlqyer, plasticitet, baktericid, pazgjidhshëm në ujë dhe butësi. Për shkak të karakteristikat e tij teknike dhe pronat e shërimit, beeswax që nga kohët e lashta është i njohur në mesin e përkrahësve të mjekësisë tradicionale.
Le të shikojmë në shembujt e recetave që mund t'ju ndihmojnë ju të aplikoni pronat e dobishme e dylli në një situatë të caktuar. Nëse ju keni një ulçerë apo plagë, ju i ardhshëm do të përzierje. Merrni 100 g vaj misri, 20 gram rrëshirë pishe, 1 lugë gjelle gjalpë, 5 g dhe 8 g beeswax e bardhë të verdhë. Të gjitha përmbajtjet të përziera tërësisht dhe vihet në një zjarr të ngadalshëm, ju do të duhet të vazhdojnë për të ndezur.

Ju duhet të ndiqni shkumë, dhe menjëherë të pastruar si pamjen e saj. Sillni përzierje në një gjendje të vlim dhe për të hequr nga ngrohjes. Përzierje është përkthyer në një enë qelqi të qartë dhe pas ftohje të plotë, në frigorifer. Aplikoni ilaçe në garzë. Nëse ju paradontosis torturuar, atëherë ju duhet pas kryesor të çdo përzierje vakt përtyp e beeswax dhe Propolisi ekstrakt alkoolik (10%). Substanca Vlera që përbëjnë përzierje duhet të jetë: për çdo 50 gram dyll 1 lugë çaji ekstrakt të Propolisi. Fondet procedurë përtypet mbajë për 10-12 minuta. Kursi i trajtimit - 14 ditë.

Adoleshentët shpesh shfaqen puçrra në fytyrën e tij. Ata mund të hiqet lehtë nga një përzierje e 10 g dylli të bardhë, një lugë gjelle e thata dhe grimcuar gjethet e celandine, 2 lugë gjalpë bukuroshe dhe një lugë çaji të glicerinë. Të gjitha produktet duhet të vendosen në një tas smalt dhe vendin për ngrohje të ulët. Qëndro në sobë, pason shkrirja dhe llokoçis vazhdimisht. Kur shkrirë krejtësisht dhe një konsistencë homogjene, hiqni përzierje nga të nxehtit dhe të ftohtë. Mjet që rezulton është përdorur si një krem ​​dhe aplikohet në puçrra fytyre. Një javë më vonë, rezultati në fytyrë!

Nëse keni artrit, ju të përgatisë përzierje e mëposhtëm. 200 g të çdo beeswax ngrohur në një banjë me ujë ose rastoplyayuschyh rreth ngrohjes ulët, pastaj shtoni në të një lugë gjelle mjaltë të përzier tërësisht. Hiq nga përzierje dush me ujë dhe aplikoni një shtresë e hollë e garzë palosur në 4 shtresa. Tani bashkëngjitni atë në Cover përbashkët e pacientit të lartë me polietileni, rroba leshi dhe të lënë për gjysmë ore kështu. Pastaj hiqni çdo gjë. Në asnjë rast pas procedurës nuk mund të bëjë të përbashkët të ftohtë, të paktën 15-20 minuta ai ka ende për të të jetë e ngrohtë. 12/10 i këtyre procedurave do të ju ndihmojë të hequr qafe të artritit.

Mjet tjetër është shumë i dobishëm në ulcerat trofike. Merrni sasi të barabartë të dylli, gjethe delli, nettles, patë yndyrë. Vënë çdo gjë në një enë dhe të vënë në ngrohje të ulët dhe llokoçis. Dërgo përzierje roztopytysya, pastaj përzierje përsëri tërësisht përzierje. Got një mjet për të vënë një leckë të hollë ose garzë dhe të aplikojnë për sipërfaqe të pacientit. Kjo procedurë duhet të kryhet 2 herë në ditë për 20 minuta. Trajtimit të zhvillohet gjatë javës. Në të gjitha pronat e dobishme e beeswax dhe receta e mjekësisë tradicionale nuk mund të shkruaj një artikull, kështu që ne tha ju vetëm për mënyrat më efektive për të trajtuar sëmundje të ndryshme me qiri.

Rinat Abdrahimov,