Pronat e dobishme e hurmë dhe agrume contraindications për njeriun


Me ardhjen e dimrit në raftet tona shfaqen fruta, perime - larg nga klimat e ngrohta. Midis tyre është një kokrra të kuqe të veçantë ngjyrë rërë delikate me një thekshëm këndshme shije të ëmbël. Ky mysafir me hurmë të përjetshme të verës që ka shije të shkëlqyer dhe pronat e dobishme. Pra, çfarë është vlera e produktit që përfitimet shëndetësore nga të hahet manaferrat, apo kanë contraindications? Mua dhe versioni i faqes do të përpiqet për t'iu përgjigjur këtyre pyetjeve, le të flasim në lidhje me pronat e dobishme e hurmë. Çfarë pronat e hurmë të dobishme? Hurmë ka përbërje të pasur natyrore të pasura me vitamina, elementët gjurmë. Në mesin e tyre janë të nevojshme për vitamina të shëndetit të njeriut C, D, të lartë në kalium, hekur, fosfor, kalcium, dhe magnez.

Gjithashtu hurmë përmban sasi të mëdha të antioksidantë ajo përmban karbohidratet, acidet organike, proteina, taninet. Celulozë atë edhe më shumë se sa mollë.
Për shkak të kokrra të kuqe të saj biokimike përbërjen është një burim i vërtetë i shëndetit. Hurmë neutralizon substancave të dëmshme, kështu që është e dobishme për të përdorur në çrregullime të sistemit të tretjes. Ky tipar i dobishëm mund të shpjegohet me faktin se ai përmban një sasi të madhe të pektin. Përmbajtja e lartë e polysaccharides e bën të domosdoshme për forcimin e muskujve të zemrës, normalizimin e zemrës, enët e gjakut. Thekshëm Yellow kokrra të kuqe me shije të ëmbël ka aftësinë për të parandaluar shumë Sëmundjet.


Për shembull, parandalon zhvillimin e sëmundjeve të veshkave, të tilla si sëmundje të veshkave guri. Ajo mund të përmirësojë enët e gjakut, redukton brishtësinë e tyre, forcon muret. Në shumë e saj të strukturës së jodit, kështu që ajo duhet të hahet rregullisht në sëmundjet pankreatik. Hurmë - diuretik i njohur i butë, ajo ka veti të larta antimicrobial. Kjo kokrra të kuqe është në gjendje të shkatërrojë shumë lloje të baktereve, mikrobet që banojnë trupin e njeriut. Kjo lejon manaferrat cilësisë në trajtimin e ftohjet. Për shembull, kollë, të përgatisë një ilaç: Mix 0,5 cent. ngrohtë ziera lëng frutash ujë 1 fruta.

Shpëlaj fytin tuaj në këtë mënyrë. Shpëlaj kollë shuaj. Shumë i dhënë pas femrave japoneze hurmë. Ata nuk janë vetëm të lumtur për të ngrënë fruta të ëmbël, por e bëri edhe nga maska ​​hurmë për bukurinë e lëkurës. Provoni kjo do të thotë ju. Për ta bërë këtë, përzierje tul e një fruta të freskëta me vezë e verdhë veze të papërpunuara. Me kujdes fshij, aplikoni maskë në të pastër peshqir tharë fytyrë, qafë, gjoks 20-25 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë, fshij lëkurën me kamomil kubike akull ose nenexhik. Përdorimi i rregullt i këtij maskë e bën lëkurën të butë, të butë, prej kadifeje, të eleminuar skuqjen, skuqje. Hurmë pulpë trajtojnë djegiet, plagët.

Për ta bërë këtë, të prerë fruta në një pjatë, ata vënë në lëkurë të dëmtuar. Duke folur e agrumeve mund të vërehet pije freskuese pronën hurmë. Dhe kështu kjo është e dobishme për të përdorur me, lodhje nervor fizik, sidomos pas një operacioni në periudhën e rimëkëmbjes. Për të marrë përfitimet më të shëndetit duhet të hani çdo ditë 1-2 manaferrat. Hani vetëm e pjekur, të fortë, fruta jo të dëmtuar, ata kanë përfitime shëndetësore. Mos ngrijë dyqan hurmë. Pas shkrirjes, manaferrat humbasin shumë nga pronat e saj të dobishme. Prandaj, blej fruta lënduar nga ngrica nuk është e vlefshme.

Ndërsa shumë fruta të ngrira për ruajtjen dhe madje pretendojnë se kjo karakteristikë zhduket hurmë astringency. Mjekësisë tradicionale është përdorur për të trajtuar Sëmundjet si gjethet dhe frytet e bishtin e tyre të vështirë. Për shembull, për të trajtuar urinim i pavullnetshëm, pour 1 tbsp. l. i copëtuar 1 lugë gjelle tharë bishtin. ujë të valë. Insistojnë duke përdorur një termos brenda natës, dhe pastaj të pini 2-3 gota në ditë. E njëjta infuzion qafe hiccups. Tea, brewed nga gjethet e bimëve të dobishme për të moshuarit dhe vuajnë nga anemia. Përhapjen gjendjen e pluhur gjethe të thatë, të marrë një pluhur për 1/3 ore. L. dy herë në ditë, pas ngrënies, me gjakderdhje, hipertension.

Kursi i trajtimit - 2 javë. Steaming gjethet bashkëngjitni për objektivat e plagëve qelb, abscese. Kundërindikimet hurmë për aplikimin e njeriut Pa marrë parasysh sa i mirë për këtë kokrra të kuqe shijshme, por ajo ka contraindications. Për fat të mirë, ata nuk janë shumë. Ju nuk mund ta përdorni atë për njerëzit që vuajnë nga diabeti, obeziteti shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit. Gjithashtu mos harroni se ju nuk mund të hani shumë fruta në të njëjtën kohë. Mjafton të 2-3 copë. Hurmë mjaft e vështirë që të tretet dhe overeating i rregullt mund të çojë në pengimin e zorrëve. Hani fruta të freskëta, por në çdo rast ajo është larë poshtë me qumësht ose ujë, veçanërisht të ftohtë.

Këtu ne kemi biseduar dhe e quajti edhe një hurmë dhe agrume të pronësisë të dobishme contraindications për njerëzit. Shpresoj se ju do të duhet këto këshilla dhe paralajmërime këtu. Gëzojnë të sezonit, hani shijshme, kokrra të kuqe të dobishme me një ëmbël, shije të thekshëm, por mos ha tepër! Të qëndrojnë të shëndetshme. Svetlana,