Kivi i dobishëm pronë dhe contraindications


Exotic Kivi u shfaq në raftet tona kohët e fundit. Por në këtë kohë të shkurtër ai ka marrë njohjen e merituar dhe dashuri. Gjatë gjithë vitit në raftet tona ju mund të gjeni fruta "Person i tretë kinez" me shije të ëmbël dhe kosi, mishi delikate, lëkurë flokë.
Përveç shijes së tij të shkëlqyer, kivi kanë shumë prona shëruese të nevojshme për shëndetin e njeriut. Cilësia e shërimit nga fruti i saj, dhe raste kur ajo nuk është shumë e dëshirueshme, ne përshkruajnë faqen tonë të internetit, neni pronë të dobishme të kivit dhe contraindications. Kivi Atdheu është Kina, ku fabrikë ishte hardhi. Ndryshuar paraqitjen e tij nga metodat e përzgjedhjes së Zelanda e Re botanist Alexander Allison.

Me ndihmën e i tretë kinez filloi të japë edhe më shumë fryt. Fruta shpejti ishin të njohura në kopshtar në shtëpi, dhe pastaj të pushtuar botën. Për shkak të ngjashmërisë së frutash ngjyra pupla ngjyrë zogjtë fruta Kivi mori të njëjtin emër. Përbërja biokimike e fruta kivi Pak njerëz e dinë se frutat përmbajnë smerald përfshin kërkesat e përditshme të vitaminës C, e cila keq nevojë për trupin e njeriut. Gjithashtu, frytet janë vitamina B1, B2, B6, PP, E, përmban acid folik, fibër, minerale, kalium, kalcium, fosfor dhe të mjaftueshme, magnez, hekur, zink, mangan.


Pronat e dobishme e kiwifruit Përfitimet fruta kosi-ëmbël është i pavlefshëm. Për shkak të përbërjes në fibra, fruta të ndihmojë në eliminimin e kolesterolit të keq, për të përmirësuar tretjen. Kjo duhet të hani fruta me stomak bosh, 1-2 ditë. Dhe për të hequr qafe belching, urth, dhimbje stomaku, duhet të hani fruta kivi pas një vakt. Është e dobishme për të dhënë fryte të fëmijëve, sidomos nëse fëmija ka kapsllëk të shpeshta. Për këtë qëllim mund të jepen 1 h. L. tul kivi para mëngjes, që nga 1 vit. Fruta kivi ndihmon djegur dhjamin në gjak, sepse përdorimi i tij i rregullt zvogëlon rrezikun e trombozës. Ajo është një mjet i shkëlqyer për parandalimin e gurëve në veshka, reumatizma.

Përmbajtja e lartë e magnezit në përbërjen e tij forcon sistemin nervor, normalizes zemrën. Kjo është ajo pronë e dobishme e frutave. Kiwi gjithashtu përmban kalium, që ndihmon në trajtimin e hipertensionit. Konsumi i rregullt i perimeve ul rrezikun e kancerit. Ndihmon trupin për të tretet plotësisht proteina, sepse frytet janë rekomanduar nga nutritionists si një plotësues për enët e mishit. Kivi janë të rekomanduara për njerëzit që janë në një dietë, shikuar peshën tuaj. Megjithatë, sepse frytet janë ende pronë e dobishme - në mënyrë aktive promovojnë djegur dhjamin, dhe përmbajnë sasi të vogla të kalorive.

Për kivi "zbuluar" njeri të gjitha pronat e të dobishme, ju duhet për të ngrënë një fryt vetëm 2-3 në ditë. Kjo është e mjaftueshme për të mbështetur nivel të lartë shëndetësor. Në një muaj ju do të ndjeni një rritje të forcës, për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, rritjen e efikasitetit. Nga rruga, zhvishem fruta me gëzof përmban sasi të mëdha të antioksidantë. Ajo është përdorur si një antiseptik, antibacterial për të eliminuar bakteret e dëmshme nga stomaku, zorrët. Prandaj, në qoftë se ju vuani nga gastriti, sëmundje peptike ulçerë, nuk kanë një rreshtim të ndjeshme në stomak mund të hani fruta kivi me lëkurën, larë tërësisht nën ujë të rrjedhshëm.

Por nuk do të përpiqet për të ngrënë të gjithë fruta me lëkurën, qimet e saj të mprehtë mund të shkaktojë iritim dhe gjuhë me gojë. Përdorimi i pronave minerale në kozmetikë kivi Kivi është shumë i dobishëm për bukurinë femërore. Maskat nga tul nga fruti i bën të butë të lëkurës delikate, të bukur, të reduktuar rrudhat. Dhe përzierjen tul e frytit të shumë mënyra mund të përgatisin maska ​​për lloje të ndryshme të lëkurës. Provoni një maskë për të njom lëkurën me vitamina, për zbardhues të lehtë, duke eliminuar acarim: Peel kivi në të kuqe, pure me një prej druri ose plastike lugë mishin, fshij atë me 1 lugë.

l. Fara lulekuqe. Aplikoni për të pastruar fytyrën në disa shtresa, të lënë për 20-25 minuta. Pastaj pije me ujë të ftohtë, në kohën e duhur të lëkurës me një peshqir të butë. Për të eliminuar shenjat e plakjes, rifreskoni lëkurën tuaj, hiqni rrudhat, pure tul e një fruti, përzierje me 1 ch. L. mjaltë natyrore të lëngshme. Aplikoni për të pastruar fytyrën, qafën, zonë dekoltin për 20-25 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë. Kundërindikimet kivi për aplikim Edhe në qoftë se ju me të vërtetë pëlqen shijen e këtij fruti nuk duhet të hani fruta kivi në sasi të mëdha. Çdo gjë është e mirë në moderim. Si me çdo agrume, kivi mund të shkaktojë skuqjen alergjike.

Pra, nëse ju ose fëmija juaj është i prirur për alergji, të hahet më shumë fruta për 1 ditë dhe të përmbahen japin fëmijës më shumë se 1 h. L. tul frutash. Përveç kësaj, fruta kivi nuk rekomandohet gjallë