Oak leh - pronat e shërimit


Në ditët e vjetër, kur nuk kishte asnjë spitalet dhe mjekët, mjekësi ishte vetëm popullor. Ndërsa ishin magjistarët, healers, të gjithë trajtohen për Sëmundjet e ndryshme vetëm bimeve. Në ditët e sotme, progres në dukje teknik, mjekësi tradicionale është gjithashtu mbetet e rëndësishme në trajtimin e shumë sëmundjeve dhe Sëmundjet. Pse kështu? Sepse truri i njeriut është ende në 95% - nuk hetohen, shkencën kështu pazakontë. Përveç kësaj, shumë metodat e mjekësisë tradicionale janë mjete të mira parandaluese për të ndihmuar në parandalimin e një shumëllojshmëri të sëmundjeve. Të gjithë ne kemi dëgjuar për vetitë shëruese të kamomil, luleradhiqe, gëlqere, etj

A keni dëgjuar se shërim pronat e lisi leh? Në çdo rast, artikulli "leh lisi - shërim pronat", ne kushtojnë në të dhe të ju tregojnë se si të përdorin pronat shërimin e dushkut leh në mjekësinë tradicionale. Gjithashtu jap disa receta që mund t'ju ndihmojnë të heqin qafe e sëmundjeve të ndryshme dhe Sëmundjet. Lisi - një e madhe familjare pemë ahu. Rritja Latitude e kësaj peme është shumë i madh, kështu që ju nuk mund të lënë një pemë pambikëqyrur dhe mëkat të mos përdorin pronat e saj medicinale. Në një lartësi të tillë pemë të madhe, e cila mund të arrijnë 40 metra, në mënyrë shumë të ushqyesve.


Megjithatë, në qoftë se kjo nuk ishte kështu, ndoshta do të ishte në gjendje të rritet kështu?! Ndoshta kjo shpjegon lisi mohuchest.
Por pjesa që është mbi tokë - kjo nuk është e gjitha. Forca e vërtetë dhe fuqia e një pemë është ruajtur nën tokë. Rrënja e lisit është shumë më e fuqishme dhe rrënjët e pemëve të tjera. Pavarësisht nga fakti se acorns janë lisi, si dhe lulet në maj, e përdorur medicinally kryesisht pemë leh. Por duhet menjëherë theks në faktin se në qoftë se ju doni të përdorni leh lisi për qëllime medicinale, duhet të mblidhen në fillim të pranverës - për gjeth.

Që nga kohët e lashta, lisi leh është përdorur si një anti-inflamator, pronat astringent dhe protivohnilostnoe. Prania e pronave të tilla shpjegohet nga komponentët e ndryshme që përbëjnë leh lisi. Një sasi e madhe e ushqyesve bën lisi leh shumë e dobishme dhe shëruese. Këto substanca janë pektin, taninet, acidet, vajra yndyrore, proteina. Ky lisi është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Pra, kundër të njëjtës sëmundje që përdoret lisi leh? Siç u përmend më lart, lisi leh ka veti anti-inflamatore. Pra, lisi leh është e madhe për shkatërrimin e të gjitha llojet e sëmundjeve inflamatore, pavarësisht se ku ata të ndodhë: në lëkurën ose mukozën e trupit (fyt, fyt, gojë, etj) djegiet e shkallë të ndryshme, duke përfshirë edhe më të vështirë, lisi leh, ka qenë gjithmonë një mënyrë e madhe për trajtim.

Oak leh ende ka një aftësi të shquar - për të reduktuar djersitje. Nëse trupi juaj sekreton djerse shumë, madje edhe në një gjendje tjetër fizike, ju mund të marrë ndihmën e lëvore. Edhe paraardhësit tanë përdorur leh e pemëve nga sëmundje të tilla si rakit, skrofull, kolit, dizenteri, enterocolitis, në rast të problemeve me shpretkës dhe mëlçisë, si dhe gjakderdhje të brendshme në stomak dhe zorrët. Femrat e përdorin leh lisi me ciklin menstrual të bollshme. Pectoris, morth dhe madje fryma e keqe eliminohen edhe duke përdorur lisi leh. Dhe si të përdorin lisi leh?

Paramendoni vaj të parfumuar tuaja recetë që ndihmon për të përdorur lisi leh për të adresuar problemet e mësipërme. Merrni dy copa të dushkut leh dhe një pjesë e zezë buds plepi vënë në një enë dhe shtoni shtatë pjesë të gjalpë në familje. Vendos brenda natës në një vend të ngrohtë: radiator, sobë, etj Ditën tjetër, e vënë përzierje për 30 minuta në zjarr dhe le vlim. Atëherë hiqni përzierje nga të nxehtit dhe tendosje përmes napë ose një kullesë, thahet tërësisht dhe shtrydh në bankë. Rezultuar krem ​​mund të përdoret për inflamacion të lëkurës, në vend u përhap ajo prekur lëkurën.

Nëse vuani nga djersitja e tepruar, si një rezultat prej jush të marrë një erë faull, është e dobishme për të marrë një dush në ujë me lisi leh. Trajtim Daily - 15-20 minuta për 10 ditë, hiqni problemin tuaj ekzistues. Vlen të përmendet se në qoftë se ju nuk mund të mbledhin leh e lisit, ju nuk duhet të jetë i zhgënjyer, ajo është shitur në farmaci fitootdelah. Oak leh është gjithashtu pjesë e shumë plotësuese ushqimore, të destinuara për trajtimin dhe parandalimin e shumë sëmundjeve. Rinat Abdrahimov,