Konyunktyvit në trajtimin e fëmijëve, të mjeteve juridike popullore


Në fëmijës reddened sytë, lotët rrjedhin prej tyre, ata janë të thartë, duke shkaktuar parehati të fëmijës. Për shkak të kësaj, ai bëhet i shqetësuar vazhdimisht fërkon ato. Kështu ai konjuktivit. Sëmundja është mjaft serioze që kërkon vëmendjen maksimale nga të rriturit. Kjo ndodh mjaft shpesh, kështu që është e dobishme për prindërit të dinë se çfarë ndodh konjuktivit në fëmijët, trajtimin, mjetet juridike popullore që përdoren për këtë qëllim. Çfarë është konjuktivit? Çfarë është ajo për fëmijët? Konjunktiviti - inflamacion i mukozën e syrit (konjuktiva). Ajo mund të zhvillohet në çdo moshë, por gjithmonë kërkon trajtim të menjëhershëm.

Varësisht nga patogjen Konjunktiviti është: • bakteriale. Kjo shpesh ndodh në fëmijët (70%). Në këtë rast, mikroorganizmave aktivizuar normalisht jetojnë në mukozën e syrit me dobësimin e sistemit imunitar ose në kontakt me jashtë saj e pluhur, rërë, duart e pista, kur fëmija fërkon sytë e tij (ndërsa qan). • viral. Patogjene janë viruset konjuktivit, zakonisht infeksion adenoviral. • alergjike. "Fajtori" konjuktivit bëhet një alergjen (polen, ushqim, pupla, pezmatim të kafshëve). • specifike. Kjo është kur inflamacion i mukozën e syrit të shkaktuara nga bakteret caktuara ose viruseve.


Për shembull, chlamydial ose konjuktivit gonococcal, sëmundje herpetike sy. inflamacion i mukozën e syrit zakonisht i paraprin apo është një faktor që dobëson imunitetin lokale ose të përgjithshme. Kjo mund të jetë hipotermi, microtrauma, të goditur në sy të aerosols ose ndonjë irritues të tjera kimike. Simptomet e konjuktivit te fëmijët Është shumë e vështirë për të përcaktuar pamjen klinike, e cila është shkaku çoi në zhvillimin e konjuktivit te fëmijët. Pastaj, pasi ajo është shumë e rëndësishme me qëllim të trajtimit me kohë dhe adekuat. Megjithatë, disa dallime ekzistojnë, ata e dinë që ata e kuptuan Specialist - optometrist.

Në varësi të kursit janë simptomat konjuktivitet. • akut viral. Getting të mprehtë, ajo është paraprirë dhe / ose të shoqëruar nga sëmundje respiratore akute. Temperatura e trupit rritet, shpesh zgjerohet laterale nyjet limfatike të qafës së mitrës. Nuk janë marramendës, fëmijët kanë frikë të lehta (fotofobi), është një blepharospasm i vogël (tkurrje e pavullnetshme e muskujve rrethore të syrit), pruritus. Qepallat e kuqe, i fryrë, conjunctiva hyperemic. Shkarkimi nga sy karakteri pakta mukozës. Ndonjëherë conjunctiva duket follicles ose film. Ky funksion i kursit është tipike për fëmijët e vegjël. Diagnoza propozohet mbi bazën e një kombinimi të sëmundjes syrit dhe praninë e rrufë akut i traktit respirator sipërme.


• akute bakteriale. Ka përzgjedhje të bollshme në natyrë ata purulent ose mucopurulent. Në fëmijët atje marramendës, fotofobi, dhimbje në sytë, ënjtje të qepallave dhe skuqje e mukozën e syrit. Mëngjes mund të zhvishem sytë. Sa për blennoreynoho (honokokkovoho) konjuktivit, ditët e para atje mucous gjakderdhje nga sytë, atëherë ka shkarkimit me bollëk purulent. • alergjike. Për simptome të ngjashme me viral, por nuk ka shenja të infeksionit viral, por ka një lidhje të qartë me veprimin e alergjen. Trajtimi i konjuktivit në fëmijët Rregulli i artë në trajtimin e inflamacionit të mukozës së syve - kjo është higjiena personale.

Ne duhet të mësojnë fëmijët të lajnë duart shpesh me sapun dhe shpjegojmë atyre se ju nuk mund të fshij sytë. Fëmijët më të vegjël se, ata prej tyre të vështirë, sepse ata duhet të përdorin sende personale (peshqir, shami, napkins) veçmas, dhe se ata nuk e kuptojnë. Krevat gjatë sëmundjes duhet të ndryshohet çdo tre ditë e nevojshme paraprakisht proprasuvavshy. Për trajtim mund të përdoren dy mënyra: me barna dhe mjete popullore. Me ilaçe për të trajtuar pika më e përdorur zakonisht sy dhe krem ​​sy. Drops: 20% albutsida 0,25% rënie lovomitsetinovym zgjidhje ujore Torbeks, Tsiprromed.

Vaj: Nukleavir, eritromitsinovaya etj pika qëllime të mira dhe vajra - prerogativë e mjekut. Prindërit duhet të siç duhet për të dalë dhe do të vendosë, por para se i rëndësishëm për Syri tualet ndryshe nuk ndihmojnë asnjë krem ​​newfangled ose pika. Për ta bërë këtë, të vënë fëmijën në shpinë të tij. Ngjyhet në ujë të ngrohtë apo barishte garzë jastëk! lehtë fshij sy nga qoshe e jashtme të syrit të brendshme! Për çdo sy duke përdorur një shtupë veçantë. Vetëm atëherë pika pikoj ose pomadë vë. Mjetet juridike popullore për trajtimin e konjuktivit te fëmijët • Sigurisht, mbretëresha e kit shtëpi - kamomil.

Kamomil dobët supë nuk mund vetëm të varros sytë tuaj, por ende të mbajë tualet tyre. • grimcuar gji (3-4 copë.) Hidh 200 ml letër. ujë të valë, thahet. Rezultuar infuzion fshij sytë 5-6 herë në ditë. • Lule cornflowers. 1 st.l lule grimcuar, derdh 200 ml ujë të vluar për 30 minuta, kullimin. Sytë Flush pranuar infuzion 5-6 herë në ditë. Mos harroni! Asnjëherë mos blej pika sy në mënyrë të pavarur të zgjedhur të tyre, ose duke folur me farmacistin tuaj! Ata duhet të përshkruhen vetëm okulist! Nuk janë droga të cilat janë të kundërindikuar tek fëmijët. Për më tepër, në qoftë se konjuktivit është shkaktuar nga një infeksion viral apo specifik, trajtimi i parë në fëmijë do të kërkojë nga ju që të merren me këtë sëmundje themelor.

Kjo pediatër punë ose sëmundje infektive. Një ilaçeve tradicionale gjithashtu përdorni kujdes, më të mirë para-kontrolloni me mjekun tuaj. Alex,