Canning trangujve dhe domate për dimër


Vit ishte veçanërisht i frytshëm. Në cottages, kopshte mbledhur një numër të madh të domate, trangujve, kungull i njomë, lakër! Çfarë duhet të bëni me kaq shumë perime? Të jetë i kujdesshëm amvise e di përgjigjen për këtë pyetje. Sigurisht, të bërë shijshme, shtëpi i bërë dobi. Canning domate dhe tranguj mund të kthehet në një kuzhinë të zakonshëm në punëtorinë tonë krijuese në të cilat ne jemi kthyer në të artistëve. Ne krijimin e, përzierje ngjyrash, shijet, aromat verën e kaluar. Në dimër, kur ne hapim një enë me tonë "vepra arti" verë të ringjallur përsëri në zemër të dimrit të ftohtë. Unë sugjeroj që ju canning trangujve dhe domate për dimër më interesante, receta të pazakonta.

Domate të konservuar "Hello Summer" Ju do të duhet domate të forta të mesme, peeled, prerë në bare karrota, kopër, rrikë (rrënjë, gjethe), piper, gjethe zi rrush pa fara, peeled, hudhër copëtuar. Shëllirë: copëtuar kopër, piper, gjethe rrikë, 2 tbsp. l. kripë, 2 tbsp. l. sheqer pour 1 litër. ujit. Lahen domate nën ujë të rrjedhshëm, hiqni kërcellin. Rrënjët e rrikë me kujdes të zhvishem, prerë në kube. Bankat mbuluar prosterylyzuyte. Në fund të kanaçe 3-litër bëjë qershi 3 letër, currants, 2-3 karafil të hudhër dhe disa feta rrikë. Fort Shtroj domate, të alternuara me feta karrota.Vlim shëllirë, të mbuluar të lartë, të shtrënguar kapakun. Bankat flip mbajnë nën mbulon të paktën një ditë. Pastaj vendin e tyre në një vend të ftohtë për ruajtje. Canning domate dhe trangujve në dimër është shumë e rëndësishme për të trajtuar atë me përgjegjësi. Të jetë i sigurt për të parë se perimet janë të pastra, nuk i dëmtuar, duhej nxënësve dhe myk. Enët lahen dhe shterp. Nëse çdo gjë është bërë si duhet, do të marrë perime e madhe; Summer ushqim të konservuar! Nga rruga, këtu është një tjetër recetë për një meze të lehtë: Sallatë Colorful "Summer" Me kujdes larë, obsushit domate të qëndrueshme të mesme, prej trangujve të vegjël, speca zhvishem nga pasardhësit (2 copë.

kuqe, të verdhë), vend në tryezë koriandër, gjethet e qershi, finely copëtuar kopër, hudhër diced. Për të përgatitur shëllirë, të shpërndarë në 1 litër. 2 tablespoons ujë kripë, 1 tbsp sheqer, vendin e lë grimcuar e rrikë, bizele piper i zi. Bankat (3 yrs.) Wash, vlim. Në fund të çdo vendi kopër, letër qershi, vihet në speca të bukura prerë shishe litër me ngjyrë, domate, tranguj, 1 ch. L. fara koriandër, piper i zi, 1 tbsp. l. hudhër i grirë. Hidh valë shëllirë, mblidhem, të kthehet. Cover me një batanije, të lënë një ditë. Perimeve sanduiç snack "Hello, Vjeshtë" Canning domate me trangujve të filluar me të, do të përgatisë domate 2 kg fortë, domate të vogla të tëra, 1 kg e karrota, panxhar, 4 qepë të mesme, hudhër.

Të gjitha të lani perimet me qepë, hudhër, hiqni zhvishem, finely rrëzoni. Karrota, panxhar zhvishem. Domate rrëzoni në 4 copa, kuzhinier 10 minuta, fshij nëpër një sitë. Vlim përsëri. Shto një peshë përfunduar sheqer, kripë (1 kg marrë produkt 0,5 kripëra c. Sheqeri, 1 tbsp. L.). Tranguj, karrota, panxhar në një rrëmujë trashë rende, por ata nuk përzihen. Vendos çdo perime në një tas të veçantë. Qepë copëtuar, hudhër, vend në pjata individuale. Merrni një bankë kuart zier, ata vënë në perime shtresa e saj: një shtresë e trangujve, panxhar shtresë. Atëherë, qepë, karrota dhe hudhër. Hidh nxehtë salcë domate perime.

Në çdo kavanoz shtoni 1 ch. L (jo të plotë) 9% uthull, të shtrënguar kapakun. Trangujt "lads të dehur" Përgatitja e një trangujve të vegjël të fortë, cadra kopër, gjethet e ferrë, qershi, rrikë (rrënjë), piper i zi dhe hudhër. Ne gjithashtu duhet pak vodka. Për të përgatitur shëllirë do të duhet 2 lugë kripë, 1 tbsp sheqer, 1 litër ujë të pastër. Pra larë perime tuaj tërësisht. Trangujve të mbuluar me ujë të ftohtë, le të qëndrojë për 3-4 orë (në ujë ata do të marrë lagështi, atëherë bankat nuk do të bëj shuk). Kopër, lë currants, qershi, rrikë pres imët. Hudhër të pastër, të prerë feta në gjysmë.

Shpëlaj kanaçe tre-litër të sode, prosterylyzuyte. Përgatitja shëllirë, vlim atë. Çdo bankë bëjnë 2 gjethet e ferrë, qershi, kopër ombrellë, gjysma rrënjë rrikë, majë e piper. Top fort fus trangujve. Shtoni 2 lugë vodka, 1 pjesë-des. l.70% uthull. Pastaj pour shëllirë nxehtë, vidhos mbuluar makinë. Banka dal. Në mënyrë të ngjashme të mbushur enë të tjera. Mbuluar kavanoza batanije kokë gjatë natës. Canning domate dhe tranguj - mbaruar! Pastaj dyqan peshku në pozitë normale në një vend të freskët. Nuk ka një recetë për canning trangujve dhe domate për dimër.

Por unë u përpoq për të zgjedhur për ju më të lehtë për të përgatitur, por e shijshme recetave. Përveç kësaj, perime i gatuar në këtë mënyrë, mbajtur mirë dhe rrallë shkojnë keq. Mundohuni të gatuaj. Unë ju uroj ju bëftë mirë! Svetlana,