Gungë në fyt mukusit shkakton, trajtim, si të shpëtoj


Slyzkaya gëlbazë në fyt mund të ndodhë për arsye të ndryshme. Shuma më e madhe e mukusit në fyt mund të jetë një shenjë e bronkit, zbaticë ezofahialnomu. Për të gjetur arsyen e paraqitjes së saj duhet të shqyrtohet në mjeku ENT. Shkaku më i zakonshëm është kataral kronik ose faringjit hypertrophic. Kjo cipë inflamator sëmundje e faring, ku mëngjes ndjeu një gungë në mukusit tim fyt. Kjo irriton mukozës, duke shkaktuar një dëshirë të vazhdueshme për të nxjerr me kollë. Kjo është arsyeja pse faqja, ne do të flasim për simptomat, duke përfshirë edhe brumin e mukusit në fyt, shkakton, trajtim, si të shpëtoj nga kjo ndjenjë do ta tregojë.

Shkakton mukusit dhe faringjit Sëmundja ka një origjinë virale ose bakteriale. Viral herët ajo është një nga ndërlikimet e SARS-it, bakteriale - shkaktuar nga bakteret (Streptococcus, Staphylococcus).
sëmundje si njerëzit kanë tendencë për të pirë duhan, abuzim alkool, shpesh në kushte me pluhur apo me sëmundje kronike të tilla si sinusit, rinitit, grykët. Arsyet e mësipërme që ndikojnë në rënie në rezistencën e trupit ndaj infeksionit dhe të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjes. Gjithashtu Slippery kur faringjit pështymë mund të marrin nga hipotermi, përdorimin e ushqimeve shumë të nxehtë ose të ftohtë. Simptomat Në rast e dhimbje të fytit ndjerë ashpër, sadnenye siklet nëse gëlltiten.


Njeriu ndihet një gungë në fyt, duke shkaktuar një dëshirë të vazhdueshme për të nxjerr me kollë. Trajtimi i faringjit Shkaqet dhe Trajtimi i mukusit të përcaktuara nga mjeku dhe vetëm pas një ekzaminim të plotë. Terapi është përdorimi i antibiotikëve IRS-19, antiseptik, drogës anti-inflamator: Yoks, Septolete, Strepsyls. Rezultate të mira në trajtimin e mjeteve juridike homeopatik tregoi Tonzylotren, Limphomiosot. Është gjithashtu e rekomanduar zgjidhjet gargarë alkaline, të bëjë Thithja infuzion i kamomil, i urtë, eukalipt lyej Mukoza e fytit, zgjidhje faring jodit.

Ju gjithashtu mund të përdorni një zgjidhje 2,3% ose Collargolum protargola. Në faringjit hypertrophic granula fyt jemi thaj zgjidhje 5-10% e nitrat argjendi. Ju mund të aplikoni për acid këto qëllime tryhloruksusnuyu. Në raste të ndërlikuara, mjekët rekomandojnë Cryotherapy. Mjetet tradicionale të një gungë në fyt mukusit * Për të reduktuar sasinë e mukusit në shpëlarje fyt nën drejtimin e fletë ujit multi aloe, bluaj atë në një slurry shtetëror, të përzier me 1 ch. L. mjaltë. Hani këtë përzierje në 2 orë - në mëngjes dhe para gjumit. Në ditën e dytë të trajtimit vjen lehtësim. Ju mund të hiqni gëlbazë në fyt duke përdorur Propolisi.

Bluaj në një gjendje të pluhur Propolisi, vendin e saj në një gotë me ujë të ftohtë të pastër. Prisni derisa dylli dhe papastërtitë e tjera noton dhe Propolisi të vendosen në pjesën e poshtme të xhamit. Kjo sedimenteve i veçantë, tendosje, derdh alkool (30 g Propolisi 100 ml të alkoolit). Mbylle jar me një infuzion kapak, hiqni një vend të errët për një javë. Çdo tretësirë ​​natë tronditur. Pastaj tendosje infuzion përmes një palosur në disa shtresa të napë. Tani përzierje me gjalpë bukuroshe në një raport prej 1: 2. Grease marrë nëpërmjet mukozën e hundës, gojës, 1 herë në në ditë. Fyt trajtim të shpenzojnë 2 javë. * Mix së bashku 1 tbsp.

l. i urtë thatë barishte, eukalipt, kamomil, pour përzierje 0,5 litra. ujë të ngrohtë. Vendoseni mbi zjarr, të sjellë një çiban, kuzhinier për ngrohje të ulët për 15 minuta. Ju mund të derdh përzierje në një termos, i hedh ujë të valë dhe të lënë për 2-3 orë. Pastaj tendosje, shtoni 1 tbsp. l. mjaltë, 5-6 Kristal (çikë) acid citric, përzierje tërësisht. Kjo fyt infuzion pije 3-4 herë në ditë, pasi duke e bërë disa gllënjka. * Eliminimi gungë e mukusit ndihmon Calendula. Hit atë petals të freskëta, pije nën ujë dhe të thatë të rrjedhshëm. Përziejnë atë me pak mjaltë dhe vetëm hani ndërmjet vakteve.

Bimët infuzion shpëlarje fyt. Efekti i mirë është pije e ujit mineral të ngrohtë me mjaltë. * Për të hequr qafe të mukusit, fyt zgjidhje pije e kripë deti. Për ta bërë këtë, të shpërndarë 1 tbsp. l. kripë në 1 gotë me ujë të ngrohtë zier. Pastaj lyej zgjidhje jodi fyt. Në këtë lëvizje të butë fshij sipërfaqen e përparme të qafës vajit të parafinuar dhe kripë. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me fytin, më i mirë i parë vizitoni mjekun tuaj. Siç kemi thënë, shkaku gunga e mukusit mund të jenë sëmundje të ndryshme, kështu që është e nevojshme për të kryer një studim dhe për të përcaktuar diagnozën e saktë. Më të mirë për të kaluar kohën në përcaktimin e shkakut të tij, dhe pastaj të gjejnë mënyra e vetme e vërtetë për të trajtuar sesa lënduar veten, duke bërë trajtimin e gabuar të sëmundjes.

Cheers! Svetlana,