Com fyt shkakton gjendje kome, ajo mund të jetë


Com fyt - një vrull muskujve gjatë gëlltitjes, thjesht, ndjenja sikur diçka të mbërthyer në fytin tim, kur në fakt nuk ka asgjë. Ankohen për com fyt shpesh femrat - sipas statistikave është 30-35 për qind, ndërsa ankesat janë 10-20 për qind e meshkujve. Çfarë mund të jetë shkaku i komë në fyt? Një nga shkaqet e zakonshme e fytit gjendje kome është goiter. Në këtë rast, i ngjeshur organet qafë vëllim të madh të gjëndrës tiroide. Com ndje gjithashtu në faringjit kronike, çrregullime të ezofagut, osteokondroza të shpinë qafës së mitrës, dhe në disa raste kjo sëmundje reflyuknoe gastro-ezofahialnomu.

Një tjetër shkak komë fyt mund të ketë efekte anësore nga barnat (antihistamines, drogës e presionit të lartë, etj). Nëse në disa muaj ju do të bëhet më e vështirë dhe më e vështirë për gëlltitje, siklet është në rrethana të ndryshme dhe në çdo kohë të ditës apo mbani tuaj
iteteve të hahet zakonet kanë ndryshuar (për shembull, e humbi interesin në mish), ka pasur ndryshime në formën e qafës apo të mukozës orale (lezione apo spote) - ju duhet të kthehet në një oncologist. Nëse fyt com shfaqet menjëherë pas një vakt apo ushqim, aktivitetit fizik, dispozitë strehim monoton zgjatur (të zgjatur ulur në një karrige të thellë) - shumë të ngjarë se esophageal-diafragmës hernie, dhe ju duhet të referohen një gastroenterologist.


Nëse ju filloni të ndiheni com kohët e fundit, arsyeja për këtë është i mundshëm - lëndim i ezofagut. Mos harroni, ju nuk e kalojnë ditët fibrogastroduodenoscopy ("gllabërim sondën")? Ndoshta ju provuar një klub i guximshëm koktej të re ekzotike? Hahet diçka djegëse? Kur Mukoza esophageal plagosur, ajo mund të shkaktojë muskujt të kontratës reflexively. Në këtë rast, ju duhet gjithashtu të apelojë për një gastroenterologist. A nuk përjashtohet dhe faktorët e natyrës psiko-emocional, se "nerva". Në këtë rast, nuk është një reagim com për të frustrimit, e cila u ngrit për shkak të humbjes së shpresës apo kujdestarinë dhe kujdesin e partnerit dhe nuk la e shprehur ose në një tjetër diçka.

Ndonjëherë kjo formë e depresionit është manifestuar. Po, në fakt ka disa forma të depresionit, kur njerëzit sistematikisht ndjehet ndjesi të dhimbshme dhe të pakëndshme në pjesë të ndryshme të trupit, dhe në të njëjtën kohë një ekzaminim mjekësor nuk zbulon ndonjë prej sëmundjeve. Dhe 10% e somatyzyrovannaya depresionit manifestohet në formën e ndjesi spirale në fyt dhe frika e gëlltitjes. Com fyt mund të shkaktohet nga situata e konfliktit, të tilla si thyerje të marrëdhënieve me një partner ose prindërve ose dështimit zahystytsya nga sulmet e natyrës agresive të huajve. Pra, kemi biseduar për fyti com, shkakton gjendje kome, ajo mund të jetë i tha.

Tani pyetja aktual - çfarë të bëni? Çfarë duhet të bëni në koma në fyt? Hapi i parë është domosdoshmërisht të duket mjekun Ent dhe endokrinolog. Nëse profesionistët e të dhënave nuk e zbuluar ndryshimet në fyt kështu ndjesi e një gungë në fyt ndodh në sistemin nervor, vizitoni neurolog. Nëse papritmas ju keni probleme me qafën tuaj, ju duhet të sjellë atë deri. Në përgjithësi, ju doni për të gjetur shkakun e vërtetë, dhe një kurs të trajtimit të duhur. Nëse shkaku i fyt koma ishin nervat, procesi i shërimit dhe ju mund të përshpejtojë tyre. * Për të filluar, të marrë një sy në gjumin tuaj. Mundohuni të fle më shumë, sigurojnë ajër të pastër.

Krevat juaj duhet të jetë e sheshtë dhe gjysmë-të ngurta, jastëk të vogël madhësia të fle kur nuk e vras ​​rruaza të qafës së mitrës. Shumica e drejtë gjumë i organizuar largon shumë sëmundje e shpinë. Më të ecin në ajër të pastër. Cilësia dhe hani në mënyrë racionale. Ju gjithashtu duhet të marrë xhensen siberian ose rrënjë xhensen, dhe mjaltë. Por mos harroni, para se të marrë ato për të konsultoheni me mjekun tuaj. Në përgjithësi, të bëni për trupin tuaj të rehatshme. Dhe kur do të vullneti tension dhe spazma e muskujve në fyt, natyrisht, në qoftë se ju jeni në rregull me autoritetet shëndetësore.

Vladsoroka,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!