Hip trajtimit arthrosis, simptomat, kirurgji, ushtrime


Arthrosis ose artrit i hip përbashkët është një sëmundje shumë e zakonshme, sëmundjet degjenerative të sistemit muskulor renditur pari. Procesi fillon me kërc, e cila bëhet më e hollë, e shkatërruar pjesërisht, atëherë nuk janë rritje kockëmadh rreth edges, atëherë sëmundja është e komplikuar nga zhvillimi i sklerozë të shumëfishtë dhe cysts në elementet kockëmadh të përbashkët. Shkaqet e sëmundjes janë mjaft të ndryshme. Sëmundja mund të zhvillohet edhe kur prania e ndonjë hip patologjisë (dysplasia, trauma, inflamacion) ose instaluar pa arsye. Nëse sëmundja filloi të kapërcyer ju dhe më e rëndësishmja - mos e humbni shpresën.

Për t'ju ndihmuar të kuptoni më mirë se çfarë lloj sëmundje flasim për atë më shumë në artikullin "Arthrosis e hip përbashkët, trajtimin, simptomat, kirurgji, ushtrime" dhe kontakt për këto aspekte të rehabilitimit të pacientit. Për një sëmundje të tillë karakterizuar nga hip mëposhtme Simptomat: • Dhimbje në plagë; Në dhimbje fillestare fazë të ndodhë pas ushtrimit, të cilat zhvillohen kur pacienti mbështetej në progresion e dhimbjeve të ndodhë me aktivitet fizik të vogël, i shoqëruar nga çalim. Me kalimin e kohës, dhimbja bëhet e vazhdueshme, madje edhe në kohë të natës; • Funksioni Ndërprerë përbashkët (rrëmbim, paraqitje e kofshës); • Reduced kofshë forca e muskujve; • shkurtuar gjymtyrë në anën e prekur përmes mosfunksionim të përbashkët.


Si rezultat, pacienti duhet të përdorni një shkop për të lëvizur përreth. Trajtimi i Arthrosis Trajtimi ka për qëllim zakonisht në uljen e dhimbjeve dhe korrigjimin e çrregullimeve statike dhe dinamike. Nëse sëmundja është në fazën e parë ose të dytë, trajtimi është kryer në një klinike. Në rast të përkeqësimit të rekomanduara: • për të kufizuar ngarkesën vertikale në të përbashkët (heqjen veshur, në këmbë e zgjatur në këmbët e tij, running); • për të reduktuar intensitetin e dhimbjes të përshkruajnë barna anti-inflamator jo-steroidal (ibuprofen, Diclofenac), duke mos harruar parandalimin e ndryshimeve ulcerative të mukozës gastrike (përdoret omeprazol, Ranitidina dhe të tjerët).

Gjithashtu, pas një kurs të agjentëve të anti-inflamator të kryer fibrohastroduodenoskopiyu e dëshirueshme për të monitoruar gjendjen e stomakut dhe duodenum 12. • Për të përmirësuar microcirculation, proceset metabolike në emëruar përbashkët kërc,%
B8taminy, rumalon; • Fizioterapi - në kurse të lejueshme shtëpi fasha me dimexide (15) procedurat, në një klinikë duke përdorur ultratinguj, terapi magnetike, terapi lazer. Gjithashtu emëruar hip masazh dhe kofshë. • Gjithashtu është pranimi i mundshëm në spital për të kryer ngarkesën e kursit të trajtimit dhe gufon hydrokinesitherapy të përbashkët (duke tërhequr në ujë).

Kjo pasohet nga një masazh të ujit. • Për të forcuar muskujt e dobësuar elektrike emëruar. • Natyrisht, pas një kurs të trajtimit duhet të jenë të angazhuar dhe të vetë-masazh në shtëpi, ski shërbimeve dhe not. Sa për sporte të tilla si patinazh artistik, peshëngritje, gjimnastikë, ata duhet të shmanget. Përveç kësaj, ajo nuk është e rekomanduar që të angazhohen në punë të rënda fizike. Nëse sëmundja përparon, dhe aty ishte një fazë e tretë, kur ka dhimbje të vazhdueshme, trajtimi është kryer në spital: • ngarkesën e kufizuar në të përbashkët, ju duhet të përdorni një shkop, këmbësor; • Reduktimi i dhimbjes bëhet edhe nga përdorimi i drogës nonsteroidal anti-inflamator; • Hydrokinesotherapy; • masazh Underwater; • muskujt gluteal stimulimit elektrik.

Më vonë inkurajohen gjithashtu që të angazhohen në ushtrime terapeutike në shtëpi që të përmbahet, që siguron lehtësim të përbashkët prekur. Çfarë ushtrime terapeutik mund të përdoret në pacientët me Arthrosis e hip përbashkët? Faza e parë dhe e dytë janë bërë lëvizje në hip përbashkët kur të gënjyer apo duke qëndruar në këmbë të shëndetshme. Kryer rrëmbimi hip dhe zgjatje fillimisht të lirë, atëherë ju mund të shtoni një ngarkesë apo rezistencë të vogël fashë gome. Zgjerimi i hip kryhet shtrirë në barkun e tij me një amplitudë të 20 gradë. Ushtrime specifike janë shtuar për të përmirësuar tonin e përgjithshëm të muskujt e mbrapa dhe bark.

Në rastin e fazës së tretë të ushtrimit të kryera në kuadër të lëvizjeve të lejueshme për të përbashkët prekur (shfaqjen e dhimbjes). Operacioni me Arthrosis Në trajtimin konservativ është gjithashtu e mundur kirurgji, të cilat mund të jenë si mbajtjen lëvizjen e përbashkët, dhe me mbylljen e saj. Në fazat fillestare të zbatimit të ashtuquajturin osteotomy të hip dhe legen që të ruajnë funksionin e përbashkët. Rimëkëmbjes ndodh brenda gjashtë muajve pas operacionit. Nëse sëmundja ka arritur fazën e tretë, pastaj të përbashkët hip. Rehabilitimi gjithashtu arrin gjashtë muaj.

Të rinjtë që bëjnë punë të rënda krahu, me lezione të njëanshme të arthrodesis përbashkët fazën e tretë hip është përdorur, se operacioni nuk ka ruajtur funksionin e tij kur ka një bashkim i kokës femurit së eshtrat e legenit. Kështu, ne mund të themi se vetëm lehtësojnë diagnostikimin në kohë të trajtimit të hershëm dhe adekuat, e cila nga ana e tij do të përmirësojë cilësinë e jetës. Elena, www. rasteniya-lecarstvennie.ru