Arthrosis dhe trajtimi i saj, simptomat e coxarthrosis hip


arthrosis quajtur deformimeve Arthrosis e hip përbashkët. Ky lloj i artritit është renditur në mesin e sëmundjeve degjenerative të sistemit musculoskeletal e njeriut. Ajo karakterizohet nga një kurs progresiv dhe çrregullime të motorike dhe funksionet statike të përbashkët prekur. Procesi fillon me shkatërrimin e kërc kyçeve të përbashkët - ajo bëhet më e hollë, e ndarë në fragmente, ulur amortizimin. Skajet janë formuar rritje plot hala për të kompensuar për shkelje të funksionit kërc. Atëherë sëmundja përparon - formuar ndryshime sklerotizues dhe cysts në vende ku kokë femurit artikuluar me depresion vertluzhnoy.

Pse është atje coxarthrosis? Arsyet janë: • dysplasia hip; • zhvendosja kongjenitale e hip; • Sindromi Legg-pjell-Perthes (një lloj i osteochondropathy); • pa mikrobe nekrozë e kokës femurit; • Inflamacion në hip; • Hetimi shtyhet plagosje e kaluar (blanë, zhvendosja, thyerje). Gjithashtu coxarthrosis i izoluar, shkaku i të cilit mbetet e paqartë, e konsiderojnë një Arthrosis primare, e cila karakterizohet me humbjen jo vetëm hip, por gju dhe shpinë. Besohet se fillimi fillon me qarkullim të pahijshme të gjakut në zonën e përbashkët, ka shumë arsye pse, rritja e stresit mbi sistemin musculoskeletal provokon shfaqjen e osteoarthritis.


Simptomë kryesore është ashpërsia dhimbje, natyrën dhe vendndodhjen e të cilave varet nga shkalla e dëmtimit të përbashkët. Arthrosis - simptomat, trajtimin e sëmundjes: Ka 3 fazat e Arthrosis me simptomat e saj: • Dhimbje ndodh herë pas here në hip, kofshë më pak pas ushtrimit. Ajo merr zakonisht pas pushimeve. Funksion i përbashkët nuk është e zhvlerësuar. Tregon radiologjike ndryshime të vogla (rritje kockëmadh). • Ankesat paraqiten në pushim pas ushtrimit mund të jetë e butë. Dhimbja është më intensiv, radiating në kofshë, ijë. Shkelur funksionin e kyçeve (reduktim, tërheqjes hip, muskujve femurit fillon kequshqyerja).

Përcaktuar rritje e jashtëzakonshme radiologically rëndësishme e kockave, deformuar kokë femurit dhe zhvendosin atë; • Dhimbja bëhet i përhershëm. Për të lëvizur një pacient duhet të rrinë. Lëvizja në të përbashkët është jashtëzakonisht i kufizuar, bythë dhe kofshë muskujt hipotrofirovany. Për shkak të rënies së aktivitetit të muskujve duket shkurtimin e lezioneve gjymtyrë. On radiographs - rritje të mëdha kockëmadh, qafë femurit zgjatet dhe të shkurtuar. Diagnoza është bërë në grupin e kërkesave të dhënave dhe të imazhit mjekësore. Gjithashtu mund të përdoret electromyography, podography, rheovasography për të përcaktuar peshën e dëmit të përbashkët.

Për të diagnostikuar efektin e terapisë së kryer në skanim radionuklidit, duke specifikuar shkallën e furnizimit me gjak të kockave. Gjithashtu gjatë hetimeve për të përjashtuar praninë e tumoreve të legen dhe hips, të ulët dhimbje prapa shpinë mesit koksyt. Trajtimi i vëmendjes coxarthrosis hip është drejtuar kryesisht në uljen e dhimbjeve dhe çrregullime të funksionit motorik. Faza e parë dhe e dytë e terapisë është kryer në një klinikë. Në aktivitet akut fizik duhet të shmanget në gjymtyrë, përdorni një kallam. Nëse këto masa të bërë pak, duke parë përparimin e sëmundjes, për të qetësojë coxarthrosis hip, trajtimi i tij është kryer me emërimin e drogës nonsteroidal anti-inflamator dhe analgesics (indometacin, ibuprofen, Diclofenac).

Për të mbrojtur mukozën e lukthit H2 shtuar - hystamynoblokatorov (Ranitidina, famotidina), sepse kur të marrë NSAIDs mund të ketë erozionin e saj.
Për të përmirësuar metabolizmin e përshkruara Aloe, rumalon, vitamina dhe fizioterapie (zgjidhjet electrophoresis novokaina, dimexide, magnetike, lazer -, terapi me ultratinguj). Pas lehtësim e dhimbjeve rekomandoj rajonin mesit masazh, hips dhe ushtrime terapeutike për të rivendosur tonin e muskujve, rritjen e mobilitetit të përbashkët, i kombinuar me ushtrimet që forcojnë muskujt e mbrapa, murin e barkut për të mbështetur shpinë.

Nëse pacienti është në spital, është e këshillueshme për të kryer nxjerrjen dhe zëvendësim hydrokinesitherapy. Gjatë nxjerrjes duhet të lëvizë me ndihmën e patericave, duke reduktuar ngarkesën në gjymtyrë. Hydrokinesotherapy përfshin një ushtrim kryer në ujë. Gjithashtu, përdorni muskujt gluteal elektrike. Faza e tretë është trajtimi i nevojshëm stacionare. Ekstrakt dhe ushtrime për të rritur lëvizshmërinë e përbashkët kundërindikuar formuar përmes kontraktimet. Prandaj, duke përdorur terapi stërvitje, hydrocolonotherapy, futjen e barnave në të përbashkët (cenalog). Ajo është përdorur gjithashtu dhe kirurgji.

Nuk janë operacionet që ruajnë lëvizjen e përbashkët (osteotomy, arthroplasty, arthroplasty) dhe të mbyllë të përbashkët (arthrodesis). Prognoza për Arthrosis shumë e dobishme në qoftë se trajtim adekuat. Me qëllim të parandalimit rekomeduetsya vizita të rregullta të inspektimit në prani të patologjisë së përbashkët për të zbuluar sëmundje dhe qëllimin e trajtimit individual. Helen,