Përfitim qumësht Bricjapi dhe dëm, recipes


Dhi qumësht, njerëzit e përdorur për të ngrënë në kohët e lashta. Sipas një dhi vjetra legjendë qumësht Amaltei ishin sjellë rrufeja Zeus. Ky mit u dha pushtetin të shërbimeve të dhive të qumështit. Si rezultat i Avicenës dhe Hipokrati besonte qumësht dhie është produkt shumë i dobishëm. Kam argumentuar se ajo ndihmon për të shmangur senile, dhe është një trajtim i rëndësishëm për tuberkulozin. Megjithatë, këto prona janë mjekë testuar në praktikë dhe për këtë arsye është e sigurt dhe e rekomanduar atë për Sëmundjet të caktuara. Dhe çfarë me miratimin e qumështit të saj dobishmërinë në ditët e sotme? Për të gjetur "për" dhe "kundër", le të flasim më shumë për këtë, pronat e saj, të japin këshilla mbi përdorimin e saj në artikuj në faqen tonë - "qumësht dhie:. Përfitimet dhe dëmet e recetave"


Dijetarët modernë janë nga besimi janë asgjë, dhe për këtë arsye duhet të kontrolloni për të provuar që na erdhi nga kohra të lashta mitet dhe idetë ekzistuese në shoqëri. Pra, ata kontrollohen dhe tha me besim se pronat e shërimit të qumështit të dhisë ka vetëm për shkak të përbërjes së saj. Qumështi dhe prodhimet e qumështit përmbajnë sasi shumë të larta të vitaminave A, D, E, C, B, makro dhe micronutrients. Çfarë shpjegon përfitimet që e bën njeriun qumësht dhie? Përbërja kimike e qumështit të dhisë është shumë e ndryshme nga qumështi i llojeve të tjera. Për shembull, në dhi qumësht përmban 6 g. Më shumë e kobalt, që është pjesë e vitaminës B12.


Dhe është ky element është i përfshirë në procesin e hematopoiesis. Një tjetër, tipar shumë i rëndësishëm dhe i vlefshëm i qumështit është përmbajtja e një numri të madh të substancave të tilla si kalium, i cili është i nevojshëm për zhvillimin e duhur dhe funksionimin normal të sistemit kardiovaskular. Kjo është arsyeja pse mjekët - nutritionists rekomandojmë përfshijnë qumësht dhie në dietën e njerëzve që vuajnë nga çrregullime të sistemit kardiovaskular. Qumësht dhie si lopë, i takon grupit të kazeinë. Megjithatë, në qumështin nga cjapi është praktikisht jo alfa-1s-kazeinë - burimi kryesor i reaksione alergjike në lopë qumështi, kështu që ajo mund të përdoret për njerëzit që janë alergjik ndaj qumështit të lopës.

Një numër i madh i beta-kazeinë në përbërjen e qumështit më të ngushtë të qumështit të gjirit të grave. Përveç kësaj, qumësht dhie është shumë më e lehtë tretet, dhe nuk shkakton çrregullime të sistemit të tretjes. Rruazat yndyrë në qumësht dhie në 10 f. më pak se në qumështin e lopës dhe ajo gjithashtu ndihmon atyre tretje më të mirë. Bricjapi qumësht yndyrë në 4% është zhytur pothuajse tërësisht. Si pjese të qumështit është 67% acide yndyrore të pangopura, të cilat kanë aftësinë për të parandaluar akumulimin e kolesterolit në trup. Lactose ulët në qumështin e lejon të marrë atë për njerëzit që vuajnë nga intolerancë lactose dhe shkakton diarre.

Në popull healers mjekësi shpesh përdorin qumësht dhie. Ata rekomandojnë përdorimin e saj në shumë sëmundje. Për trajtimin e pancreatitis qumësht dhie duhet të merret brenda dy muajve në një kohë para se të hahet 0,5 gota. Shumë të dobishme për gastrit dhe qumësht. Ajo ka një aftësi të mahnitshme për të shpejt të neutralizuar acidin klorhidrik të përfshira në lëng stomakut. Përveç kësaj, gjatë neutralizimin nuk ndodh ndonjë reagime të dhunshme kimike që shkaktojnë bloating, belching ose urth. Në qumësht dhie si zbuluar edhe lizozimë, i cili ka aftësinë për të përshpejtuar shërimin plagë në mukozës.

Në sëmundjet e sistemit të tretjes është e rekomanduar për të pirë me stomak bosh çdo mëngjes një gotë qumësht të freskët. Pastaj, gjatë ditës ju duhet të pini një tjetër 2 tbsp. qumësht dhie në gllënjka të vogla. Kursi i trajtimit duhet të zgjasë 21 ditë. Shumë efektive dhe qumësht dysbacteriosis dhie. Për trajtimin e kësaj sëmundje, është e nevojshme të hani produktet e qumështit nga dhi qumësht (100 g. Nga të produktit në 10 kg. Peshë Body). Trajtimi duhet të bëhet si vijon: tre ditë hani produktet e qumështit, pas - një pushim për 2 ditë. Pastaj të mirëpritur 5 ditë - ditë dhe pushim. Pranim i fundit është 7 ditë. Mjekët rekomandojnë qumësht dhie për fëmijët më të vjetër se 1 vit e trajtimin dhe parandalimin e rakit.

Si dhe qumësht dhie është e mirë për njerëzit me lëndime të eshtrave. Konsumi i përditshëm i qelqit qumësht dhie redukton kockave 2 herë. Dhe alergji qumësht me dhie është antihistamines shumë të fortë. Konsumi i rregullt i qumështit të freskët për një muaj gjatë të të shpëtoj nga kjo sëmundje. Por alergjik ndaj qumështit të dhive të ndodh shumë rrallë. Në mënyrë të ngjashme, qumësht dhie është përdorur gjerësisht në kozmetikë. Për shembull, çdo ditë të lëkurës fërkim njeri i zakonshëm me qumësht dhie freskët-së ndihmon për të krejtësisht të shpëtoj puçrra fytyre dhe përmirëson ndjeshëm çehre.

Një qumësht dhie flokëve - një shpëtim i vërtetë. Thjesht pije qumësht dhie e flokëve-së ndihmon të rivendosur flokët e dëmtuar dhe të thatë, si edhe të parandaluar humbjen e flokëve dhe këshilla seksion. Çfarë dëmi mund të sjellë qumësht një dhi-së? Për të pirë apo jo për të pirë? Tani pak për dëm të mundshëm për shëndetin, e cila mund të sjellë qumësht dhie. E para - një përmbajtje të lartë mineral në qumësht dhie. Ajo është shumë e dëshirueshme për foshnjat, si ajo krijon mjaft një peshë të rëndë mbi sistemin foshnjore urinar. Qumësht Bricjapi është shumë yndyrë, duke e bërë të padëshirueshme