Fiber në të cilat produktet e saj më shumë përfitimet e fibra për trupin


Në dietologji moderne është një prirje e re - përdorimi i ushqimeve të pasura në fibra. Celuloza, në fakt, është një fije dietetike që nuk janë tretur plotësisht traktit digjestiv të njeriut. Pse, në këtë rast praninë e saj të pasur në dietë, dhe në atë që produktet që ai përmban? Për t'iu përgjigjur këtyre pyetjeve, le të flasim për atë më. Cilat janë përfitimet e fibra? Fibër është gjetur vetëm në ushqimet me origjinë bimore. Kështu, trupi i njeriut nuk është i tretjen atë, por ajo luan një rol shumë të rëndësishëm në funksionimin e duhur. Kur ajo hyn traktit digjestiv ajo vepron si një furçë, pastrimin e tërë zorrë.

Ajo ka një efekt pozitiv në tretje dhe normalizes çrregullime të saj. Fibër perime mund të reduktojnë ndjeshëm nivelin e sheqerit në gjak, konsumi i tyre i rregullt zvogëlon rrezikun e diabetit. Gjithashtu, fibër zvogëlon sasinë e kolesterolit "të keq" dhe parandalon atherosclerosis dhe nën sëmundje të ndryshme kardiovaskulare. Fiber bën ushqim zgjatem gjatë në traktin gastrointestinal, duke parandaluar degradimin e saj dhe duke helmuar toksina trupit. Tashmë toksina ekzistuese zhytur në gjak më të gjatë, sepse mur zorrëve për të mbrojtur fibrave bimore. Kur prekje yndyrë në stomak, ajo është e fryrë, duke i dhënë ndjenjë të ngopjes për një periudhë të gjatë kohore.


Kështu, ushqime të pasura në fibra, janë thelbësore për ata që duan të duken të mirë dhe humbin peshë. Prani konstante në dietën e tyre mund të kontribuojnë jetën edhe të zgjasin. Për të rritur sasinë e fibrave në dietë - provoni zëvendësuar ushqimin e përditshëm në ushqime të lartë në fibra dietetike. Në vend të bukë të zakonshme të bardhë - hani një fetë bukë me supë me bathë dhe kuzhinier për drekë shtrydh lëng portokalli me tul. Mëngjesi nuk përgatit thekon konvencionale misri dhe krunde floccus. Ushqime me krunde kanë vendosur të lartë në fibra.

Mundohuni të zgjidhni ushqim që është trajtim minimal të ngrohjes - kjo do të jetë e dobishme në kohë. Ajo është shumë e zakonshme, por jo më pak e dobishme kjo konsiderohet bollgur. Ky produkt është i njohur për efektet e saj pozitive. Konsumi i përditshëm i bollgur për mëngjes do të sjellë përfitime të prekshme dhe pamjen, si dhe gjendjen e brendshme. Nga avantazhet pamohueshme e një dietë të pasur me fibra, të përfshijnë, së pari, një shumëllojshmëri të ushqimeve bimore, dhe së dyti, përfitimet e saj multi-faceted. Në të vërtetë, pavarësisht nga fibra bimore ushqime të tilla përmbajnë më shumë e më shumë elemente gjurmë dhe vitamina. Por kalimi në një dietë të tillë duhet t'u njohur me anën e saj të kundërt.

Prania e fibra në sasi të mëdha mund të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj. Për shembull, një rritje të mprehtë në numrin e fije dietetike në dietë do të çojë në rritjen e prodhimit të gazit. Zorrë e dobët mund të reagojnë kapsllëk, diarre apo vanitet. A nuk e tejkalon një futje të mprehtë e një fije të normës ditë e cila është vetëm 25 -30hr. Njerëzit me sëmundje kronike të pankreasit dhe traktin gastrointestinal duhet të konsultoheni me mjekun tuaj para se të ndryshuar dietën. Abuzimi me ushqime të pasura në fibra bimore mund të çojë në çrregullime të ndryshme, si ajo ndikon në asimilimin e vitaminave dhe mineraleve.

Përdorimi i pavend mund gjithashtu të ndikojë negativisht në absorbability e medikamente të caktuara. Mos e humbni shpresën, nga frika efekte negative. Fiber është në të vërtetë shumë i dobishëm dhe konsumi i saj është i domosdoshëm për funksionimin normal të procesit të tretjes. Ai në fakt mund të ndihmojë në luftën kundër trashje. Cilat produkte më shumë fibra? U vendos që të mos listë, në të cilën ushqime të lartë në fibra, dhe të japë një tabelë e numrave nga e cila çdo gjë para syve.

Pra, ju tani e dini se fibra mund, ku produktet e saj më shumë përfitimet e fibra për trupin çfarë është.

Por në mënyrë që kalimi në një ushqim të ri ishte aq i butë dhe nuk sjell surpriza të pakëndshme, e bëjnë atë gradual. Mos befas fillojnë të hanë vetëm ushqime të pasura me fibra. Sigurohuni që trupi juaj nuk znevodnyuvavsya. Numri i lëngjeve të përdorura duhet të jetë të paktën 2 litra në ditë. Së fundi, mos zatsyklyuytesya në produkte të njëjta - I lini të ndryshme në dietën tuaj! Catherine