Menopauza në burra simptomat, trajtimi


Mashkull menopauzë - një periudhë në jetën e kur atje është një fiziologjik ndryshon organin ku fillon një rënie graduale në funksion seksual. Ky kusht është përjetuar nga të dy burrat dhe gratë. Me të arritur në një moshë të caktuar, test meshkuj reduktuar numrin e qelizave që prodhojnë hormonet. Si rezultat, përmbajtja e hormoneve në gjak është reduktuar, ndërprerë aktivitetet e gjëndrave endokrine, e cila çon në zhgënjim shumë funksione të trupit. Si për të përballuar me këtë gjendje, si për të reduktuar ndikimin negativ të menopauzës në trup? Këto dhe pyetje të tjera ne të përpiqemi të përgjigjem në këtë faqe interneti, publikimin e menopauzës në burra, simptomat, trajtimin.

Ky shtet është i ndarë në fillim të vitit, të rregullt, menopauza vonë. Në fillim duket se 45 vjet, natyrisht - 50-60 vjet, dhe më vonë vjen pas 60 vjetësh. Kjo gjendje zgjat për rreth 5 vjet, pasi që simptomat e saj në meshkuj gradualisht dobësojnë, dhe shpejt zhduken krejt. Simptomat e menopauzës mashkullore Ndërsa moshës lidhur me ndryshimet e trupit, duke ndryshuar endokrin, sistemet nervor dhe kardiovaskulare.
Shtrirja e këtyre ndryshimeve është i ndryshëm, sepse simptomat e menopauzës, kombinimin e tyre, ndryshojnë në çdo njeri që ata janë individ. Megjithatë, disa tipare të përbashkëta janë si vijon: Ka nervozizëm pashpjegueshme, nervozizëm, agresion ndonjëherë.


Mund rënies së kujtesës, nuk ka frikë, ankth, dhimbje koke shpesh. Disa njerëz ndjehen të zgjimit emocional, ata kanë rritur presionin e gjakut dhe letargji të tjera të kapërcyer, apati dhe letargji. Që nivelin e hormoneve seksuale në gjak gradualisht ulet, ka muskujt e butë dhe të lëkurës. Forcuar yndyrë të depozituara në kofshë, bark. Reduktuar funksion i gonads. Në kulmin e ardhshëm zvogëluar funksionin e tiroide, pankreasit, kështu që nuk është hypothyroidism. Gjithashtu mundësi të lartë të zhvillimit të diabetit. Trajtimi i ndryshimeve menopausal Menopauza është një proces i natyrshëm fiziologjik.

Prandaj, trajtimi është i nevojshëm vetëm nëse shenjat janë shprehur shumë qartë dhe të ndërhyjnë me jetën normale, njeri duke punuar. Trajtim individual zakonisht mashkull, përfshin një sërë procedurave, medikamente, stërvitje. Për të ulur tensionin nervor, të eliminuar ankth, frikë, pagjumësi duke përdorur qetësues të tilla si sanëz, Motherwort. Mjete të forta - qetësuesa. Preparatet sonopaks, sebazon. Për të përmirësuar furnizimin me gjak të trurit të përdorura drogës: cavinton, Courant. Për trajtimin e menopauzës tek meshkujt gjeresisht përdoret terapi hormonale. Megjithatë, trajtimi i tillë duhet të jetë nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore.

Nëse numri i hormoneve seksuale ulur fort përshkruajnë testosterone. Në raste të tjera, përshkruesit, të reduktuar prodhimin e këtij hormoni. Trajtimi duhet të emërojë një mjek. Trajtimi i gabuar i menopauzës mund të ndodhë edhe më shumë, që ndërlikojnë më tej jetën. Përveç marrë drogë, ju duhet të ndjekin një klimë të rehatshme psikologjik në dietë familjes, të angazhohen në sporte të realizueshme. Më shumë në këmbë, duke notuar verë, te peshkimit. Kontrollin e stresit në trupin tuaj. Ju lutemi të vini re se marrëdhëniet intime, seksuale gjatë menopauzës, nuk është anuluar.

Trajtimet tradicionale Mjekësisë tradicionale ofron shumë metoda, mjete, për lehtësimin e simptomave gjatë menopauzës. Provoni disa nga këto: Blej trajtim dush pishe koncentrohen dhe një shishe disa të tretësirë ​​të sanëz. Në mbrëmje, derdh në një banjë me ujë të ngrohtë (37-38 gradë), të shpërndarë koncentrohen në përputhje me udhëzimet dhe shtoni 1 shishe me sanëz. Merrni këto Bath çdo mbrëmje për 10 ditë. Ajo do t'ju qetësojë, të përmirësuar gjumin. Nëse do të kishte probleme me potencë, mos e përdorni tonik. Ata mund të rrisë presionin e gjakut. Ajo është e mirë për këtë qëllim për të ngrënë 2 lugë.

l. përzierje e përditshme e arra terren, mjaltë dhe ambrosia. Gjithashtu, healers janë këshilluar për të ngrënë qepë më të freskëta, selino, karrota pije lëng frutash dhe qumësht. Për të eliminuar simptomat e menopauzës në meshkuj të ndihmuar këtë trajtim: Mix sasi të barabartë të rrënjë sanëz copëtuar, Motherwort barin e thatë, fruta, kopër, qimnon. Pour 1 tbsp. l. përzierje 1 filxhan ujë të valë, vlim. Le cool, tendosje, të marrë 0,5 gota tri herë në ditë. Hidh 1 Dess. l. Bar hypericum thatë 1 tbsp. ujë të pastër, vlim, Tomita për ngrohje të ulët për 10-15 minuta. Pastaj të përfundojë detyrën në 01:00.

Strain, pini 1 tbsp. l. tri herë në ditë. Pour 1 tbsp. ujë të valë 1 tbsp. l. Shepherd bari s qese, të mbuluar, mbyllur, të lënë për 1:00. Pastaj tendosje dhe pini 0,5 gota në mes të ngrënies.
Në qoftë se ju shkelin proceseve derdhje në meshkuj gjatë menopauzës
Mix sasi të barabartë të peonies grimcuar rrënjë, lule kumak. Pastaj, 1 tbsp. l. përzierje pour 1 tbsp. Vodka e mirë, fort Pushimi zakuporte në një vend të ngrohtë për një javë. Pastaj tendosje, të marrë 40 pika në 1 lugë gjelle. l. ujë të pastër. Trajtimi për tri herë në ditë, pas ngrënies.
Kur menopauza mashkull, ky shtet duhet të "shpenzojnë larg" duke folur me mjekun tuaj.

Cheers! Svetlana,