Menopauza në gratë, flashes nxehtë, trajtim për Popullit


Menopauza në gratë - një periudhë shumë e vështirë në jetën time. Kjo ndodh rreth moshës pesëdhjetë vjet dhe është një sinjal se jeta riprodhues vjen në një fund. Ajo është fundi i ciklit menstrual dhe manifeston karakteristika të ndryshme. Më themelore të tyre - i parregullt dhe i vonuar menstruacioneve. Kjo vonesë mund të ndryshojnë nga disa ditë deri në disa javë. Ndonjëherë atje oligomenorrhea, i cili vjen për të zëvendësuar gjakderdhje mitrës. Në nivel gjakut rritet në mënyrë të konsiderueshme gonadotropins - pothuajse 3 herë, ka një mungesë të estrogjenit. Në indet e hormoneve të varur dhe të organeve të brendshme janë sfida.

Simptomat e hershme që shoqërojnë menopauzë - flashes nxehtë, dridhura, djersitje dhe rritje konstante në dhimbje koke me serdtsebyenyyamy. Mund të jetë fikse hipertensionit ose hipotension. Simptomet përfshijnë gjithashtu swings humor konstante, nervozizëm, depresion, letargji dhe papritmas kishte ndjenjën e ankthit. Disa vjet pas menopauzës menopauza fillon të tregojë parehati në vaginë, aktet e seksit janë të shoqëruara me thatësi dhe mosmbajtjeje urinar dhimbshme mund të ndodhë. Ajo është gjithashtu e kanë vërejtur thonjtë brishtë, humbje e flokëve, rrudhat dhe thatësi e kokës. Nga simptomat e mëvonshme të menopauzës përfshijnë dështimet në metabolizmin, përkeqësim të ndryshme të sëmundjeve kardiovaskulare, arteriosklerozës dhe zhvillimin e sëmundjes Alzheimer.


Në kohën e menopauzës, gratë janë të ndarë në dy grupe. Në fillim ajo arriti 45 vjeç dhe karakterizohet nga i gjatë dhe sëmundshmërisë. Në këtë grup ka shpesh abuzimi të ndryshme psikologjike, kundër të cilit mund të zhvilluar sëmundje. Grupi i dytë është quajtur grup vonë menopauza - një grua pas 55 vitesh. Këto përparësi përfshijnë një pamje rinore, për shkak të pranisë së estrogjenit në gjak, dhe të metat - rrezik të lartë të kancerit. Mjekët rekomandojnë një provim të paktën një herë në vit për të zbuluar sëmundjen.
Në mënyrë për të lehtësuar gjendjen e vështirë gjatë menopauzës ka shumë mënyra, ka edhe receta e mjekësisë tradicionale.

Si për të lehtësuar menopauzë, e cila është një trajtim popullor përdorur? Filloni çdo mëngjes me çaj brewed fllad salcë me manaferrat manaferra. Kjo do të ndihmojë të qetë dhe të stabilizuar gjendjen e përgjithshme psikologjike. Nëse ju keni një dhimbje koke apo tjerrje dhe sistemin kardiovaskular vërejtur - të përgatisë futjen e manave të gjakut-kuqe. Merrni tri lugë lule e kësaj bime dhe mbush ato me tre gota me ujë të valë. Rezultuar supë, të marrë një gotë tri herë në ditë. Është gjithashtu e rekomanduar për të marrë të përziera në pjesë të barabartë mjaltë dhe lëng fllad-shtrydhur të panxhar. Mjalti është më e mirë për të përdorur lule.

Merrni një gotë së tretë katër herë në ditë. Nëse jeni të shqetësuar për rritjen e nervozizmi dhe nervozizëm, bluaj duzinë limon pa pastrimin e tyre nga zhvishem. Rezultuar përzierje slurry me pesë predha e vezëve dhe të lënë të mbush javë e gjysmë. Gjatë kësaj kohe, shell duhet të shpërbëhet plotësisht. Mjet që rezulton është e rekomanduar për të marrë një çift i lugë dy deri tre herë në ditë. Në përgjithësi, vazhdojnë mjetet juridike popullore trajtimit muaj. Ajo gjithashtu mund të ndihmojë infuzion normale dhe rigon. Merrni dy lugë bimëve në një termos dhe derdh dy gota me ujë të valë. Një çift i orëve tendosje dhe të marrë tre herë në ditë në një lugë gjelle para se të hahet.

Kur gjakderdhje është e rekomanduar për të përdorur një kombinim të kuletës gra. Hidh një lugë gjelle e bimëve copëtuar ujë të zier dhe të lënë për rreth një çerek ore. Pi filtruar në një kohë. Në mënyrë për të stabilizuar ciklin menstrual dhe të qetësuar sistemin nervor është e rekomanduar për të përdorur infuzion i rozmarinë. Për përgatitjen e tij derdh lë grimcuar 20hr rreth njëqind gram vodka. Insistojnë ditë dhe marrin 25 pika tre herë në ditë. Kjo është bërë e mirë në gjysmë ore para ngrënies. Një nga mjetet e rekomanduara të terapisë për vaska menopauzës. Merrni pelinin rrënjë dhe podribnyvshy atë, derdh ujë mbi dy-3: 00.

Pas kësaj kohe, vlim atë për rreth një çerek ore. Shtoni lëngun në një banjë të ngrohtë. Pas kësaj procedure, gjumi yt do të jetë i fortë dhe i qetë. Për të përgatitur dush mund të përdoret gjithashtu Bloodroot patë supë. Hidh 50g rrënjët grimcuar e kësaj litër bimëve të ujit dhe vlim të vluar për gjysmë ore. Supë tensionuar përzier me ujë të ngrohtë në vaskë. Kursi i trajtimit përfshin banjot procedurat ditore e gjysmë deri në dy javë. Historia ime në lidhje menopauzës tek gratë, flashes nxehtë, mjetet juridike popullore trajtimit të një fund. Kur përdorni recetë e mësipërme është e dobishme që të konsultoheni me mjekun.

Gjithashtu mos harroni se menopauza - kjo nuk është mosha e vjetër, por thjesht një fazë e re e jetës. Catherine