Drupe me gurë - bimë medicinale


Përshkrim. drupe -. një barishte gjithëvjetor, medicinale, lartësia barishtore e 0,25 m Ajo i takon familjes Rosaceae. Shoots drupes shpesh rooting shkëmbor, shtrirë gjatë. Lë petiolate, trigjethësh. Lë të mbuluara me shpohet, diferencë dhëmbëzuar, ovale. Lulet janë të vendosura në tufë lulesh apikal - corymbs, i vogël, i bardhë, 5 petale, janë të sakta. Frutat - drupes montuar ngjyra të ndritshme të kuqe, e cila bëhem muajit Korrik - gusht. Blooms bimore maj-qershor. Shpërndarja. Bimë rritet në drupe shkëmbore e Siberi dhe mes strip. Ajo rritet në qumeshtit dhe pyjeve halore, livadheve dhe scrublands.

Çorape. Për prodhimin e barnave të përdorura rrënjët e bimëve, gjethet e saj dhe drupe fruta shkëmbor. Rhizomes janë të gatshme, të pastrohen, lahen me ujë të ftohtë dhe të thata në në 45-50 ° C. Lë janë korrur nga qershori deri në mes të korrikut dhe të thata, të përhapur në një shtresë të vetme në zonat e ventiluar, dhe herë pas here. Fruti është tharë në ajër të hapur ose në 40-50 ° C në tharëse. Afati i ruajtjes së lëndëve të para mjekësore - 12 muaj. Përbërja kimike. Frytet përmbajnë flavonoids, acidet organike, pektin dhe taninet, vitaminë C. flavonoids bar atje, alkaloide, taninet dhe vitamina.


Pronat farmakologjike. Medikamente janë drupes veprim shkëmbor bën të dalë djersë, anti-inflamator, diuretik dhe antimicrobial. Fruta bimore lëng tregon protistotsidnye dhe antytsynhotnu pronave. Aplikimi. Berries drupes shkëmbor i dobishëm në gastrointestinale dhe ftohjet, anemi, gurët në veshka, çrregullime metabolike, poshtër. Bimë barishte efektive në sëmundjet inflamatore të mëlçisë, traktin e tretjes, hidhërim dhe fshikëz, si dhe të sëmundjeve të grave dhe hemorroide. Për të forcuar bimët e flokëve supë drupes kokën lajë. Medikamente.

Bronkit infuzion. Brew 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp. e luleve dhe bimëve të bar drupes shkëmbor dhe të lënë gati 04:00, atëherë profiltruyte, e shtrydhur materiale. Pini 5 g. Per dite për 1/4 filxhan. Supë. 1,5 gota e ujit të nxehtë derdh një lugë gjelle e bimëve dhe lë drupes, ngrohje 30 minuta në një banjë me ujë të vluar për 10 minuta pastaj këmbëngulin, atëherë profiltruyte, e shtrydhur materiale. Vëllimi i supë të sjellë në 1,5 gota e lëngshme. Merrni 3 g. Një ditë për 2 lugë. lugë për 20 minuta përpara se të hahet. Lëng në sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Shtrydh lëng nga manaferrat të freskëta drupe shkëmbor.

Merrni 4 g tij. Per ditë për 2 lugë. lugë për të ngrënë. Contraindications. Përkundër faktit se drupe shkëmbore - herbs, ajo ende ka contraindications. Në thelb ajo - origjinalitet.