Fruthi në simptomet e Fëmijëve Mjekimi


Fruthi është një sëmundje shumë e zakonshme që të ketë natyrën akute infektive. Shumica sëmundje prek fëmijët e moshës fillore shkollore dhe të rinj.
Sëmundja shpesh karakterizohet nga një skuqje të lëkurës në të gjithë sipërfaqen e trupit, fyt i lënduar, mukozën e hundës, syve, ethe. Fruthi - sëmundje shumë ngjitëse në të cilat infeksioni është transmetuar nga pacienti për shëndetin e shumë shpejt. Nëse fëmija e fruthit ende nuk i sëmurë nuk, shartuar prej saj, bisedoi me personin e sëmurë, për rrezikun e rritjes kontraktuese në 100%. Moms dhe baballarët duhet të dini për sëmundjen sa më shumë të jetë e mundur për të mbrojtur fëmijën tuaj nga ndotja e mundshme.

Nëse nuk arriti të parandaluar sëmundjen, është e nevojshme të dinë se çfarë të bëjë në këtë rast. Pra, ne do të flasim sot për fruthit në fëmijët, simptomat, trajtimin dhe parandalimin e sëmundjes. Shkaqet e fruthit Sëmundja transmetohet nga pikat ajrore kur teshtitjes, kollitjes dhe vetëm bisedoni. Infeksioni nuk është shumë rezistent ndaj manifestimeve të jashtme, por mund të përhapet edhe përmes ventilimit brenda ndërtesës. Burimi i infeksionit është gjithmonë një person i sëmurë, edhe kur sëmundja është periudha e inkubacionit dhe paraqitjet e jashtme nuk janë ende evidente. Foshnjet e lindura të nënave që shërohen nga fruthi imun ndaj sëmundjes tre muaj pas lindjes.


Në këtë kohë, ata mbeten organ mbrojtës nënë duar. Fëmijët që shërohen nga fruthi, të mbajë imunitet gjatë gjithë jetës ndaj sëmundjes. Fëmijët dhe të rriturit nuk e lënduar atë, nuk e kam marrë vaksinohen mund të merrni të sëmurë në çdo moshë gjatë gjithë jetës. Simptomat Nga momenti i infektimit me shfaqjen e simptomeve zakonisht zgjat 1 deri 2 javë. Kjo periudhë inkubacioni i sëmundjes. Kur një fëmijë i zënë Fruthi simptomave tek fëmijët fillimisht ngjajnë ftohtë të përbashkët. Kushtoj vëmendje të veçantë për të. Trupi njolla karakteristike e fruthit, shfaqet më vonë. Fillimisht, temperaturën e trupit i fëmijës rritet në 38-39 gradë.

Kec bëhet i shqetësuar, kapriçioz, refuzon për të ngrënë. Fëmija duket kollë e thatë, rrufë, atëherë është e ndezur cipë e kuqe mucous e syrit. Është e rëndësishme në këtë kohë nuk shërohet me fëmijën e tyre nga të ftohtë, dhe të kërkojnë kujdes mjekësor në kohë për të diagnostikuar fruthi. Pas 3-4 ditë pas shfaqjes së simptomave, brenda cheeks, para molars nxituar duket e bardhë. Rreth të nesërmen apo dy ditë më vonë trupi i foshnjës është i mbuluar me njolla të ndritshme. Në fillim ata shfaqen në ballë dhe prapa veshëve, atëherë të mbuluar gjithë trupin. Në këtë kohë temperatura mund të rritet në 40 gradë.

Skuqje Body zakonisht zgjat 5 deri në 7 ditë, dhe pastaj gradualisht të shkojnë larg. Në vend të saj janë efektet e mbetura si pigmentim ngjyrë kafe. Pas 2 javësh pasi lëkura bëhet i pastër përsëri. Si për të trajtuar fruthi tek fëmijët? Siç e kemi thënë, në daljen e parë të dyshuar të fruthit duhet të telefononi mjekun në shtëpi. Është shumë e rëndësishme për fillimin e hershme të trajtimit të fëmijëve dhe për miratimin e masave parandaluese në ekipin e fëmijëve të fëmijës tuaj. Mjeku vënë diagnozë të saktë, të përshkruajnë ilaçe. Nëse sëmundja nuk ka komplikime, trajtimi është kryer në shtëpi dhe përfshin pjesën tjetër krevat, pirja e shpeshtë, trajtimin e ftohtë të përbashkët, dhimbje të fytit, droga antitussive nevojshme marrja e vitaminave.

Sëmundja ishte i qetë, pasojat e pakëndshme, si dhe të lehtësojë gjendjen e fëmijës efektive e pacientit provoni mjetet juridike popullore: Lëreni fëmijën tuaj shpesh i freskët lëng portokalli ose limoni holluar me ujë të zier (1: 1). Aplikoni mëngjes dhe në mbrëmje për të barkut të pacientit jastëk të ngrohtë për ngrohje në 15-3 - minuta. * Qartë trupin e pacientit e toksinave duke përdorur enemas, por jo më shumë se 1 herë në ditë, mundësisht në mbrëmje. * Të përmirësohet sistemi imunitar i pacientëve me fruthit fëmijë "dëbojnë i nxituar" do të ekstrakt nga rrënjët e majdanoz majdanoz kopsht kopsht. Për ta bërë këtë, 1 tbsp. l. grimcuar rrënjë të vënë në një termos, pour 1 tbsp.

ujë të vluar, të lënë gjatë natës. Në mëngjes, tendosje, le pacienti të pijë 1 tbsp. l. infuzion para ushqimit tri herë në ditë. * Kur inflamacion i veshit të mesëm, i cili është një komplikacion i fruthit, dripping në kanalin e veshit 5-6 pika të ngrohtë 2% glicerinë fenik. * Anti-rash, kruhet për lehtësim nën mjekët leh përdorni duckweed. Me pluhur të thata duckweed të bëjë dhe të marrë atë me mjaltë 1 tbsp. l. 2 herë në ditë. Duckweed Fresh nevojë për shpëlarje, të mbushur me vaj dhe të ketë një sallatë. Ju mund të përgatisë infuzion. Pour 1 tbsp. l. duckweed dhe një gota gjysmë ujë të vluar, të mbuluar me një peshqir, të lënë për 10 minuta.

Pastaj ju duhet të thahet z