Horse barishte lëpjetë


Çfarë është një kalë kalë dori? Përshkrimi i uzinës. Kalë kalë dori - një lartësi medicinale barishtore shumëvjeçare bimë nga 60-120 cm I akuzuar për familjen e hikërror.. Ai degezuar direkt në majë të rrjedhin bimore. Gjethet janë zgjatur-ovate, alternativ, diferencë me onde, i madh. Lulet janë mbledhur në tufë lulesh - panicle në krye të bimëve burimore, e gjelbër, gjobë. Fruta lëpjetë - arrë trekëndësh. Ajo blooms maj-qershor dhe frutat piqen gjatë muajit Korrik - shtatori. Horse foto kalë dori. Ku përhapja bimore. Kalë kalë dori rritet në Siberi dhe Rusi Evropian.

Shpërndarë clearings kullosa pyje dhe përgjatë lumenjve, lymore dhe livadhet e përmbytjes. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Në mënyrë që të përgatisin rhizomes medicinale me rrënjët e kalë kalë dori. Gërmoj ato në fillim të pranverës, ose bien pas vdekjes së bimëve barishte. Pastaj i qartë i tokës, të prerë bimët rrjedhin, të larë në ujë të ftohtë, ajrit të thata. Tharë në hije ose në një tharëse në 50-60C, të përhapur në një shtresë të vetme dhe nxitje herë pas here. Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - jo më shumë se 3 vjet. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Barishte lëpjetë kalë rrënjët e të cilit përmbajnë vaj esencial, hekur, flavonoids, resins, taninet, acide organike, vitaminë C, oxalate kalcium, acid Askorbik.


Kalë kalë dori: pronat e tij medicinale. Kalë kalë dori bimore tregon në doza të mëdha efekt laksativ, por në doza të vogla ka veti astringent. Ajo shkakton muskujt të kontraktojnë zorrës së trashë dhe ndihmon feçe zbutje. Medicinale kalë kalë dori bimore ofron hypotensive, veprim antihelminthic dhe hemostatic. Përdorimi i bimëve medicinale. Supë dhe tinctures lëpjetë përdoret për fissures anal, enterocolitis, kolit, hemorroide. Zierje medicinale nga rrënjët e bimëve janë të këshilluar për të trajtuar infeksionet e ndryshme zorrëve. Ekstrakte të lëngshme lëpjetë ka një efekt qetësues dhe ul presionin e gjakut në fazat e hershme të hipertensionit.


Infuzion i kalë dori është përdorur për të përmirësuar dhe funksioni i zemëruar në kolangiti zhelcheobrazovatelnoy, cholecystitis dhe gepatoholetsistitah. Bimë jashtme përdoret për pije me sëmundjet inflamatore: pectoris, malcim nullesh, stomatiti. Krema me ekstrakte të drogës dhe tretësirë ​​kalë dori është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të lëkurës. Lëpjetë kalë në mjekësinë popullore. Supë. 2 lugë rrënjë bimë kalë kalë dori, derdh një gotë me ujë të valë e nxehtë për gjysmë ore për të ngrohur në një banjë me ujë të vluar për 10 minuta dhe pastaj ftohur, filtruar, lëndëve të para shtrydh.

Vëllimi i zierje medicinale të sjellë ujë të zier në origjinal. Pini 2-3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies filxhan të tretë. Lëpjetë kalë: zierje recetë kundër diarresë. 2 gram rrënjë kalë kalë dori derdh 200 ml ujë, zierje për ngrohje të ulët pesëmbëdhjetë minuta, pas ftohjes filtër, lëndëve të para shtrydh. Pini një gjysmë gotë tri herë në ditë. Laksativ. Merrni një rrënjë medicinale pluhur të kalë kalë dori në 2 g për një natë. Kundërindikimet për përdorim. Përdorimi kalë kalë dori është i kundërindikuar për sëmundje të veshkave dhe shtatzënisë.