Houseplants granata - pronat medicinale, përshkrim


Shega - përshkrim. Bimët mjekësore shegë - shkurre ose pemë të vogël deri në 5 m Ajo i takon familjes së kuqe.. Degët e pemëve shegë kafe-verdhë, të butë, të kundërta lakuar. Shegë lë të tërë, të kundërt, i zgjatur, të shkurtër, lëkurë, heshtak. Lulet janë shegë të kuqe të ndritshme, i vetmuar ose në grupe prej 2-5 copa, e drejtë, e madhe. I kuq i saj fruta, sferike, të mëdha, pericarp lëkurë. Farërat fetus me një shtresë e jashtme e lëng, e ëmbël dhe kosi shije, shumë i madh. Lule shegë maj-qershor dhe fruta në shtator.

Shpërndarja. Hranatnyk Wild përhapur në Kaukaz. Rritur në Krime dhe në Azinë Qendrore. Kohët e fundit ajo - houseplant. Çorape. Houseplants granata përdorur në qëllime mjekësore. Për ta bërë këtë, të marrë të lëkurës, fruta shegë, lule, leh dhe bimore llogore. Frytet janë korrur kur pjekur, fruthi - lule pranverë dhe bimët - ndërsa ajo është duke lulëzuar. Raw tharë në furrat në temperatura më lart 60 C ose hedhë jashtë. Afati i ruajtjes së mallrave të gatshme - 2 vjet. Përbërja kimike e bimëve. Shegë barishte leh përmban steroid, karbohidratet, alkaloide, resins, taninet, betulinovu acid.


Letër është betulinovu, acide phenolcarbonic triterpene dhe steroid. Fryti përmban minerale, vitaminë C, sheqer, limoni dhe acid malik. Në lule të përmbajë punitsyn ngjyrë. Shega - pronat medicinale. Medikamente me shegë me shërimin plagë, stimulues, tonik, anti, anti-inflamator, astringent, analgjezik, antihelmintnym, antipiretik dhe pronat hemostatic. Aplikimi. Garnet është përdorur që nga kohërat e lashta në mjekësi. Mjekësia moderne rekomandon lëng shegë pas operacioneve të rënda dhe sëmundjeve infektive, si një agjent forcim.

Perdorimi i tij i jashtëm në trajtimin e djegieve inflamatore të lëkurës. Zierje e leh e pemëve shegë përdorur për dhimbje në nyje, sëmundjet inflamatore të veshkave, mëlçisë, organet e vizion, goja, veshët. Garnet është përdorur gjerësisht si një ilaç për diarrenë. Përdorimi i tij ndihmon për të normalizuar funksionin e traktit gastrointestinal, humbje e dhimbje të barkut. Pluhur Pomegranate lëvore në formën e pluhurave përdoren në të çara të lëkurës. Medikamente. Infuzion i shegë zhvishem kollë kronike. 1 tbsp. lugë e shegë zhvishem krijoj 1 filxhan me ujë të valë në enë të mbyllura. Insistojnë zhvishem kapakun derisa uji do të kthehet trëndafili.

Pije në formën e nxehtesise gjate dites deri 1 kupës së infuzionit. Infuzion i leh granate. 2 h. Copëtuar para pour një çerek litër ujë të nxehtë. Pastaj të lënë për gjysmë ore atë në një banjë me ujë të valë. Rezultuar ekstrakt tendosje dhe lëndëve të para shtrydh. Provojë infuzion të vëllimit origjinal të mbushjes me atë me ujë të zier. Pini para ngrënies 2-3 herë në ditë për një filxhan çerek. Zierje e leh e shegë në helmintiasis. 40-50 gram papërpunuara grirë pour 2 gota me ujë të ngrohtë. Insistojnë për 6:00. Pastaj vlim zgjidhje, për sa kohë që nuk ka të lëngshme uparyty në 1 filxhan. Cool, tendosje.

Pini orë 1 filxhan lëng mishi, dhe gjysmë ore, pini një pastrues. Zierje e leh e rrënjët e kuqe efektive kundër shirit. 50 g të papërpunuara derdh një gjysmë litër ujë, vlim për një çerek ore. Pastaj qetësohem. Rezultuar supë për të pirë për 2-3 orë. Kundërindikimet për përdorimin e bimëve medicinale granatë. Para se të pini lëng kosi shegë, ajo duhet të jetë i holluar me ujë. Dhe, edhe atëherë pini pije përmes një kashtë për të shmangur smaltin e dhëmbëve të dëmshëm dhe nuk irritojë mukozën e stomakut.
Kur përdorimi i tepruar brenda decoctions e leh, rrënjët, ose lëkurë mund të rrisë presionin e gjakut, shkaktojnë acarim të stomakut, përkeqësim ose humbjen e vizion, marramendje, kapjet, dobësi.

Në shenjë e parë të helmimit të tillë duhet të kërkojnë kujdes mjekësor. Shegë është e kundërindikuar në nefrit akute dhe hepatitit. Lëng e saj është e padëshirueshme për përzierje me droga të tjera, sidomos grupi antyhystamynnoy. Lëng shegë është e kundërindikuar me pancreatitis, gastrit me aciditet të lëng stomakut, ulçerë stomakut.