Bimë shtëpie Gardenia zhasminovidnaya


Zhasminovidnaya Gardenia (Gardenia jasminoides) Familja marenovyh (Rubiaceae) - me gjelbërim të përjetshëm dhoma gjumi, lule erëmirë me bimë të bukur të bardhë ose krem ​​me ngjyrë, lulëzuar gjatë gjithë verës. Në mjekësi kineze, fruta janë përdorur gjerësisht në temperaturë të lartë, tension të lartë të gjakut, hepatiti. Përveç kësaj, ata - material për ushqim për t'u ngjyrosur. Lule Gardenia aromatik - një aromë e mrekullueshme për çaj. Por edhe pa lulet houseplant gardenias zhasminovidnaya shumë dekorative për shkak të dendur, gjethe me shkëlqim dhe formë kompakte e lartësisë bush e 50-60 cm. Tokës. Tokës për gardenias zhasminovidnoy - acidik me pH 5,0.

Kjo gjendje, përndryshe zhvillojnë chlorosis, i dëshpëruar rritje dhe lulëzim. Substrate të përziera: torfë, fletë dhe toka pishe, humus, torfe, rërë në pjesë të barabarta. Për tokës acidifikimin gardenias zhasminovidnaya kërkon rimbushjen e sulfate hekuri dhe sulfate magnezi (0,5 c. Lugë 5 litra ujë). 2 herë gjatë verës për të shtuar sulfat zinku dhe sulfat kaliumi, të alternuara ato. Ujitja. Lotim shpenzimet zbutur me ujë. Substrate në tenxhere duhet të jetë vazhdimisht humidified, dhe gjatë rritjes aktive dhe formimin e luleve tallaze më të bollshme.
Për të rritur lagështia e bimëve shtëpie gardenias zhasminovidnuyu të jetë më shumë gjasa për të llak, duke përfshirë


dimër. Gjatë lulëzuar ndaluar spërkatje sepse uji shkakton njollat ​​mbi lule. Location. Vendndodhja - me diell, të ndritshme. Summer Gardenia zhasminovidnaya mund të jetë në ballkon apo në kopsht. Për të shmangur djegiet ventilimin e nevojshëm. Nëse tenxhere është prapa xhamit, është obligim shumë shpejt mbrojtjes. Temperatura Winter dëshiruar brenda 8-15 ° C, kështu që enët janë vendosur afër dritares xhami. Nga pranvera në vjeshtë temperaturën e ambientit për zhasminovidnoy optimale gardenias. Riprodhimi. Riprodhimi shpenzojnë nga pranvera në vjeshtë kërcell: pjesë apikal ose të mesme të xhiruar.

Së pari ne duhet të marrë tri palë e lë (front sipërme rooting mund prischipnut për të aktivizuar bronkial), dhe nga pjesa e mesme - me dy palë. Prerje Vkorinyuvaty më të mirë në vermiculite, perliti, torfe mixes me tokën, zhytje ato në 1/3 në substrate. Kushtet rooting, Veting konstante e substrate, por jo i mbytur në ujë. Për të ruajtur lagështinë - të mbuluar me garzë, rroba pambuku, mbyllur plastike me vrima. Një javë më vonë - i rregullt ajrim dy javë formuar rrënjët. Gjatë formimit të buds dhe lulet e bimës nuk toleron luhatjet e temperaturës, ndryshim të lokacionit dhe lotim të parregullt.

Kjo mund të çojë në rrëzimin e buds lule. Dëmtuesit. Schitovkoy shfaqet në fidaneve dhe gjethet e bimëve, duke çuar në opadanie fundit. Masat e kontrollit: së pari fshij shtupë pambuku fabrikë zhytur në alkool për të lehtësuar perniciosus Quadraspidiotus dhe pastaj procesi zgjidhje aktellikom ose Fosbetsida (0,2-0,3%). Mite Red merimangë ngjitet pjesën e poshtme të gjetheve, duke formuar një grackë. Që nga ajo është shumë e vështirë për të hequr. Masat e kontrollit: Lahen gjethet me agjentë të ujit dhe të procesit të ftohtë si vijon: Neoron, Fosbetsid një javë, një javë më vonë aktellikom. Javë pas dy trajtimit përsëri.

heqje e gjetheve vërejtur në mungesë të dritës në dimër. Është më mirë në kulture pranverë për të rritur bronkial rrjedh. Në temperatura mbi 24 ° C fillon e rritjes aktive të fidaneve, dhe në 17-20 ° C në një buds dritë e mirë të përcaktuara.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!