Pronat fruta kivi dobishme dhe contraindications


Secili prej nesh të paktën një herë në jetën e tyre u përpoqën kivi dhe shijet e mundshme vështirë se do të mund të largohet nga ju indiferent! Megjithatë, shumë shpesh hamë ushqime të ndryshme dhe nuk e di përfitimet e tyre dhe dëmtime të mundshme të trupit. Pra, ne redaktuar faqen e internetit dhe vendosi për të folur për të mirat dhe të këqijat e përdorimit të kivi për të ngrënë në artikullin "kivi fruta:. Pronave të dobishme dhe kundër" Ky frut i mrekullueshëm për trupin e njeriut, si kivi përmban pothuajse dy (!) Doza ditore e vitaminës C, carotene, përafërsisht 120 g. Nga të kaliumit në çdo fruta dhe magnez, fosfor, kalcium, hekur dhe vitamina të tilla si B1, B2, PP dhe E.

Vitamina C Kivi bën të ndryshëm të mira njerëz parandaluese masë burra nga ftohjet. Vitamina A ndihmon për të përmirësuar vizionin e natës, zvogëlon mundësinë e një sulmi në zemër. Kalium ndihmon për të përmirësuar furnizimin e oksigjenit në tru, qartësinë e mendjes, të reduktojë presionin e gjakut, trajtimin e alergjive. Magnez përmirëson shpërndarjen e oksigjenit në inde, redukton koagulimit të gjakut, zbut sistemin nervor qendror. Fosfor të garantojë funksionimin normal të veshkave, punën e sistemit nervor qendror, merr pjesë në normalizimin e metabolizmit.
Kalcium i rëndësishëm për veshkave dhe fekondimit të tretjes vlyaiet dhe koagulimit të gjakut. Hekur i nevojshëm për formimin e hemoglobinës, mbështet sistemin imunitar, të aktivitetit njerëzor.


Vitamina B1 përmirëson qarkullimin e gjakut, rregullon metabolizmin e ujit të kripur dhe veprimtarinë e sistemit nervor. Vitamina B2 e nevojshme për formimin e antitrupave dhe qelizave të kuqe të gjakut, rregullimin e rritjes dhe funksionet riprodhuese në trup. Vitamina PP ndihmon për eliminimin e toksinave, përmirëson mikro gjakut dhe makrotsirkulyatsiyu. Vitamina E parandalon dhe pengon zhvillimin e cataracts, forcon imunitetin, ka veti antioxidant. Dhe kjo vetëm shkurtimisht në lidhje me pronat e dobishme e frutave që ofrojnë pjesët e saj përbërëse. Në rast se ju vuajnë belching, urth, shurdhim në stomak, pritja e të paktën një fruta pak kivi edhe pas darkës më të dendur të çlirojë ty nga këto mundime.

Sipas hulumtimeve nga shkencëtarët nga Norvegjia, kivi djegur ato yndyrna që mund të bllokojnë arteriet, si rezultat i këtij fakti - për të zvogëluar rrezikun e clots gjakut në trup. Nëse vuani nga sëmundje të zemrës të cilat, mos harroni të provoni të hani të paktën dy ose tre prej frytit. Me përdorim të përditshëm të një numri të frutave, në një muaj ju do të vini re një përmirësim të dukshëm, dhe përveç kësaj zvogëlon rrezikun e clots gjakut rreth 20%, dhe përqindja e acideve yndyrore në gjak të trupit do të ulet - 15%. Kjo zakonisht është e mundur për të parë, por që të jetë në gjendje për të konfirmuar analizën. Prandaj kivi me sëmundje të zemrës mund të konsiderohet një alternativë e madhe natyrore në shumë aspirina konvencionale.

Merrni kivi çdo ditë - dhe ju paralajmërojnë zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme infektive, të forcuar sistemin tuaj imunitar, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, të rritur rezistencën e trupit të qelizave të kancerit dhe neutralizon nitrateve të dëmshme. Nëse jeni të vërtetë dëshironi të humbni peshë, por nuk e di ku të fillojë, këtu ju vijnë në kivi ndihmës. Ajo është një trajtojnë mrekullueshme, dhe përmbajtjen e sheqerit, ndërsa më të ulët - vetëm 30 kalori në 100 gram. Fibër fruta Yellow përmirëson tretshmërinë e ushqimit. Përmbajtjen e sheqerit të ulët në fruta - shpëtim shijshme mrekullueshme për diabetikët. Ajo gjithashtu ndihmon trajtimin e astmës te fëmijët dhe ngadalëson procesin e graying flokët.

E pra jo vetëm ndikon kivi në trupin tonë, por edhe për gjendjen mendore - pamja e tij para përdorimit mund të përmirësojë disponimin dhe ushqim të përditshëm të paktën një frutash në ditë - zgjidhjen perfekte për marrjen shpëtoj e depresionit! Mos harroni se lëkura ka nevojë për rimbushje konstant të vitaminës A, kështu që të bëjë një maskë me kivi dhe kremra të ndryshme të dobishme. Kivi mund të përdoret jo vetëm në formën tradicionale të të gjithë ne - të freskëta, por edhe në një shumëllojshmëri të salads, si dhe një bllokim shijshme. Fruta shkon mirë me mish të ndryshëm, ajo çon në gjellë përfunduar një të butë dhe i butë.

Kjo ndodh për shkak të pranisë në pulpë të frutave të substancave të tilla si aktidin që thyen poshtë proteinat. Megjithatë, të gjitha vetitë pozitive të kivi është negativ. Ju nuk mund të japin kivi fëmijë të vegjël nën 5 vjet, sepse fëmija nuk prodhon këto enzima që metabolize substanca të lejojë këtë fryt. A nuk mendoni se kjo deklaratë mund të dëshironte thjesht larg! Ka raste ku fëmijët nuk janë vetëm të marrin një reaksion alergjik të kivi abuzimit, por mori në spital me shok anafilaktik. Incidenca e vdekjes është regjistruar, por ende mendoj se para se të jepni fëmijën tuaj këtë fryt!

Në contraindications mjekësore kivi gjithashtu sjell sëmundje të tilla si gastrit, ulçerë peptike dhe sëmundje duodenale ulçerë. Për shkak se një numër i madh i përdorur fruta të përditshëm ushqimor mund të shkaktojë reaksione alergjike, dhe kjo është parë shpesh në fëmijët. Kivi gjithashtu ka një efekt laksativ, kapjen e të dhënave mbi efektet e frutave nuk është e vështirë të mendoj ... Kivi Hani me mençuri dhe pronat e saj të dobishme do të jetë për të mirën tuaj. Cheers! Julia,