Gripi i zorrëve - ushqim, dietë


Gripi i zorrëve kohët e fundit u nda nga infeksione të tjera të zorrëve. Në 70 vitet shkencëtarët hapur Rotavirus, e cila shkakton gripi i zorrëve dhe sëmundje bë infeksion i njohur rotavirus. Besohet se gjatë jetës së rritur shpesh takohet rotavyrusom sepse sëmundja ka imunitet të fortë. Por fëmijët, veçanërisht nën moshën 4 vjet kështu që nuk kanë imunitet, sepse ata janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj sëmundjeve. Për të parandaluar sëmundje, ju duhet të dini për arsyet e paraqitjes së saj, simptomat. Është gjithashtu e rëndësishme për të ngrënë gjatë trajtimit nëse sëmundja nuk mund të shmanget.

Prandaj, tema jonë e sotme: intestinale grip - ushqim, dietë. Shenjat e gripit zorrëve sëmundje Sëmundja karakterizohet nga të vjella deri në 4 herë në ditë, feces holluar me ujë (diarre) 10-15 herë, shfaqjen e dhimbjeve të barkut, dehje të përgjithshme. Semundja ka një periudhë inkubacioni prej 1 deri 5 ditë. Pastaj temperaturën e trupit, shfaqen të gjitha simptomat akute. Shpesh sëmundja merr një formë të rëndë të vjella të shpeshta, diarre, me stools bollëk i lehtë, me një erë të mprehtë. Kjo dehidratim shkaktojë. Sëmundja shoqërohet me dobësi kundër sfondit të humbje të konsiderueshme fluide.


Kjo është veçanërisht e rrezikshme për fëmijët e vegjël. Gjithashtu karakteristikë e infeksionit Rotavirus është që pas sëmundjes, një person disa kohë mund të jetë bartës i infeksionit dhe të jenë ngjitëse tek njerëzit rreth tij. Ushqimi i duhur në gripin e zorrëve Kur rotavirus më e rëndësishmja të marrë masa për të parandaluar dehidratim. Siç e kemi thënë, kjo është veçanërisht e rëndësishme në qoftë se fëmija është i sëmurë. Pacienti duhet të pini ujë më të ftohtë zier me një sasi të vogël të kripës (në dispozicion mbi counter rehydron). Në qoftë se ju pini një vjella pacientit konstante, ndjenjë të pirë uji i tij nuk do të.

Në këtë rast, pacienti kërkon hospitalizimin dhe futjen intravenoz të drogës esenciale. Gjithashtu për të rivendosur të prodhimit të dëmtuar e enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit në të pacientit, është e nevojshme për të marrë ilaçin e tyre. Për këtë qëllim zakonisht përdorin Mezim. Ushqimi mund të ndihmojë gjithashtu të fitojë gripit zorrëve. Për ta bërë këtë, në fazën e parë akute të sëmundjes, ushqimi duhet të konsumohen 20% më pak se normale, por më shpesh. Në 3-4 ditëve të ardhshme, gradualisht të rritur sasinë e ushqimit, por hani më pak. Më shumë lëngjeve pije, veçanërisht kur të vjella të shpeshta, diarre. Në rastet e rënda sasia e ushqimit duhet të reduktohet në 50% të vëllimit normal, dhe të zvogëlojë frekuencën e ushqimit.

Vetëm kur një përmirësim prej rreth 3-4 ditëve të para të pacientit kthen oreksin dhe mund të kthehen në të ushqyerit e vëllimit normal. Nëse fëmija i sëmurë vitin e parë të jetës, ilaç më të vlefshme për të është qumështi i gjirit, sepse ajo përmban një numër të madh të karakteristikave të sigurisë. Por në këtë rast, duhet të ndjekin një dietë të veçantë. Është e nevojshme për të zvogëluar interval në mes feedings, të zvogëlojë sasinë e një e treta e shumës normale e përditshme të qumështit. Nëse ka pasur grip intestinal Ushqimi dhe të ushqyerit gjithashtu bazohet në respekt disa rregulla që kontribuojnë me shumën rimbushje mineraleve të humbura.

Perime Pra 2-3 ditët e para të fillimit sëmundje duhet të marrin të ziera ose steamed janë veçanërisht të mira për asimilimin e ushqimit është pure, pure patate, qull i gatuar në ujë, pelte, fruta, Omelets. Ato forcojnë imunitetin rritur të energjisë. Vetëm mos të gatuaj enët me kajsi të thata dhe kumbulla të thara, ata kanë një efekt laksativ, dhe në rast të gripit zorrëve është e padobishme. Kushtoj vëmendje të veçantë për prodhimet që në asnjë rast nuk duhet të përmbajnë dietë derisa ju gripit zorrëve. Ata rrisin proceset fermentimit në zorrë, duke rritur performancën e saj. Këtu është një listë e këtyre produkteve: * gjithë * Bulmet qull qumësht lopë * prodhimet e qumështit, krem ​​* Fasule, bizele dhe bishtajore të tjera, arra, kërpudha në çdo formë Lakra, në çdo formë, dhe panxhar turshi e kuqe, prej trangujve * rrepkë, daikon, marule, rrepkë, spinaq.

Të gjitha rrush, kumbulla, kajsi * mish të ngopura, shpezë, peshk mish ushqyes, supë peshku * Salt, smo
AISNE, ushqim turshi bukë të zezë, i krisur thekër, gjalpë pjekje sode Në dietat terapeutike janë konsideruar faza më e rëndësishme e parë, akute e gripit zorrëve. Me uljen e simptomave, rreth 3-4 ditë mund të administrohet në dietë e pacientit qofte ligët avull, peshk të zier, drithëra dritë supave, të freskëta, mollë peeled, banane. Në vend të bukës për të ngrënë më të mira tharje, biskota, biskota. Pasta dashuroj, bukë të freskët mund të fillojë të marrë jo më herët se 2 javë të shërimit.

Dietë zorrëve grip dhe të ushqyerit e duhur do të ndihmojë për rivendosjen e oreksit pas sëmundjes, dhe normalizimin e traktit digjestiv. Pas një dietë të veçantë, ndërsa i sëmurë, ju nuk do të vuajnë dehidratim, duke shmangur efektet serioze shëndetësore. Për më shumë këshilla mbi trajtimin e të ushqyerit klinike me mjekun tuaj.
Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!