Kineze pemë Gutta-Percha


Përshkrim. Pemë kinez Gutta-Percha (evkommiya vyazolystnaya) - një pemë deri në 20 m me një kurorë të zhvilluar mirë hustooblystvennyy.
Takon evkommievyh familjes. Degët dhe mbathje e pemëve të mbuluar me leh gri ose kafe-gri e shurdhër ose të errët. Lë gjatësi pemë 6-10 cm, alternative, i zgjatur-ovate ose eliptik, petiolate, pak morschinisnye, jeshile të errët. Lulet janë dioecious, unisexual, që s'bie në sy, një në axils e peshore apo gjethe të pazhvilluara. Gutta-Percha blooms pemë në prill dhe maj. Fruta - krahë arra 2,5-4 cm, formë gjatë zgjatur-eliptike. Farërat e lëkurë të hollë vështirë, vuzkolantsetni, të pjekur në tetor-nëntor.

Rritja Places. Vendlindja e pemëve interesante - Republika Popullore. Në evkommiya vyazolystnaya rritur në ngastra testuese në rajonin Krasnodar, ku ajo prodhon shufra kore. Çorape. Për të përgatitur ilaçe dhe kineze Gutta-Percha - tinctures, infusions dhe decoctions rezervave leh e pemë. Materialet korrur para - një me tuba ose madhësive zhelobovidnyh të ndryshme dhe forma e pjesëve të leh lehta me ngjyrë kafe me shkëlqim pak gri, banesë, i rrudhosur pak. Brendshme kafe kore sipërfaqe ose ngjyrë kafe të errët, të qetë. Në vend të frakturë mund të shihet me sy të lirë argjendtë-bardhë hollë, temat elastike Gutta-Percha.


Era e llojit leh e dobët, shije thekshëm, pak të ëmbël. Përbërja kimike. Në lëvore është Gutta-Percha dhe acid chlorogenic. Letra përmban caffeic dhe chlorogenic acid dhe Gutta-Percha dhe aukubin. Mjekësi e aplikimit. Leh e kineze Gutta-Percha është përdorur për të shpejtuar mbështjelljes thyerje, si dhe të veshkave, mëlçisë, shpretkë, përdhes. Tretësirë, zierje dhe infusion rekomanduar per trajtimin e hipertensionit. Në vyazolystnaya përgjithësi evkommiya siguron efekt tonik trup, normalizes presionin e gjakut dhe rifreskim të mirë pas sëmundjes. Medikamente.

Tretësirë ​​e leh evkommii vyazolystnoy. 200 gramë pemë melchennoy leh kinez derdh një litër 30 ° alkoolit thith 2 javë në filtrin e errët. Përfunduar tretësirë ​​është një errët të lëngshme - kafe, enë qelqi në hapësirat e ngushta - transparente, ka një erë të veçantë. Rekomanduar për të pirë 3 g Per ditë 15 -. 20 pika. Supë. Hidh një gotë me ujë 10 gram leh evkommii vyazolystnoy dhe pastaj vlim leh në një enë me kapak për rreth 10 - 15 minuta, thith 04:00, dhe pastaj të filtruar. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. Infuzion. Bluaj 4 gram leh kineze Gutta-Percha, krijoj ujë të vluar dhe pije atë pas një kohë në një stomak bosh 45 minuta para ushqimit.

Në ditën e konsumojnë jo më shumë se 12 gram leh. Ky infuzion 3 herë merr brenda 17-18 orë, apo gjumit të rrezikut të gjatë. Contraindications. Insomnia, atherosclerosis, aritmi kardiake, rrit excitability nervor. A nuk e tejkalon dozen!