Kyrkazon - trajtimi, përdorimi, contraindications


Përshkrim. Kjo barishte gjithëvjetor lartësi medicinale bimore prej 30 deri në 80 cm. Kyrkazon caktuar lomonosovidnyy në kirkazonovyh familjes. Ai ka mbuluar indeve cortical, kacavjerrës rhizome. E saj rrjedh padegëzuar, i drejtë. Lë të bimëve alternative, edges e dribnozubchaste, zemra-formë. Lulet janë të varur, me tuba, dritë ngjyrë të verdhë. Frytet - dardhë e gjelbër kuti që piqen në gusht-shtator. Lule maj-korrik. Shpërndarja. Bimë rritet në Ukrainë në pjesën evropiane të Rusisë dhe Kaukazit. Ajo rritet në livadhe të përmbytura, në brigjet e pjerrëta të organeve të ujit në gryka. Çorape.

Për përgatitjen e barnave të përdoren rrënjët e bimëve bar. Gras bimët rezervave lulëzuar, prerja off majat e rrjedh me një gjatësi prej 0,30 m. I saj në ajër të tharë në hije ose në një zonë të ventiluar, përhapjen me një shtresë të vetme. Rrënjët kyrkazona lomonosovidnoho rezervave në fund të vjeshtës. Ata janë të gatshme, të pastrohen, lahen në ujë të ftohtë dhe të thata në diell. Përbërja kimike. Kyrkazon bimore lomonosovidnyy përmban taninet dhe i hidhur, aristolohievuyu aristolohin acid Alkaloid, vaj esencial, rrëshirë. Pronat farmakologjike. Bimët mjekësore kanë antiseptik, bën të dalë djersë, diuretik, gjak-pastrimi, anti-inflamator, shërim, veprime të fuqishme anestetik.


Përgatitjet kyrkazona lomonosovidnoho presionin e ulët të gjakut, zgjerohet enët e gjakut. Kyrkazon - përdorimi. Infuzion i bimëve të përdorura nga jashtë për fasha dhe banjot për skuqje itchy lëkurës, skrofull, ulcerat, abscese, plagët, vlon. Zierje e rrënjët dhe bimët kanë kohë që janë përdorur për edemë e prejardhje të ndryshme, çrregullime të traktit gastrointestinal. Supë është e rekomanduar për ftohjet si një ilaç djersitës, dhe si një analgjezik - migraines dhe dhimbje koke. Përgatitjet lomonosovidnoho kyrkazona e caktuar brenda me përdhes, tuberkulozi pulmonar, hipertension, kollë kronike, hidropizi.

Kyrkazon - trajtim. Përdhes infuzion dhe dhimbje të muskujve. 1/4 litër e ftohtë zier ujë pour 1 h. L. kyrkazona bar lomonosovidnoho dhe të lënë 8 h., atëherë profiltruyte, e shtrydhur materiale. Merrni 1/4 filxhan 4 g. Per dite. Supë për përdorim të jashtëm. Hidh 2 gota ujë 2 h. L. Rrënjët e bimëve kyrkazona lomonosovidnoho dhe zierje 10 minuta në ngrohje të ulët, pas profidtruyte. Shto supë me skuqjen e lëkurës në banjo. Kufiri i saj pranimin e 10 - 15 minuta.
Supë me ulcerat variçe. 500 ml ujë të ftohtë derdh 50 gram të freskëta herbs melchennoy kyrkazona lomonosovidnoho dhe të lënë për 4 orë dhe pastaj të vënë në zjarr dhe vlim për 5 min., Pastaj i ftohtë, profiltruyte, materialet e shtrydhur.

A pellgje të përgatitur supë për 20 -. 30 min, Dhe bashkëngjitni brenda natës si një kompresë. Contraindications. Kjo bimë është helmuese. Në shtatzënisë, drogës, bimët mund të çojë në dështim.