Ilaçe Ketorol në ampula, indikacione për përdorim, udhëzim


Çdo dhimbje, ethe pak njerëz të sjellë emocione pozitive. Ndërkohë, pamja e këtyre syndromes gjithmonë tregojnë mosfunksionim të trupit, disa inflamacion apo lëndim. Për të ndihmuar të kapërcyer këtë drogë do të ndihmojë Ketorol. Çfarë më shumë i njohur me të drogës, e konsiderojnë atë një Ketorol - drogë në kapsula, indikacione për përdorim, udhëzim e përdorur atë. Udhëzime për përdorimin Ketorol Struktura është tromethamine Ketorol, e cila është përbërës aktiv i drogës, dhe ka një analgjezik të fortë dhe anti-inflamator pronave, si ajo redukton rritjen e moderuar të temperaturës trupore.


Mekanizmi i veprimit të medikamentit bazohet në frenimin e enzimave KQZ CEC 1 dhe 2 më në inflamacion. Ajo ndalon formimin e prostaglandinave, të cilat janë "fajtorët" kryesorë të dhimbjes, inflamacionit, ethe. Ilaçe duhet Ketorol funksion rëndësishëm, ajo nuk pengojne funksionin e qendrës respirator, jo-të varur, ose si pa efekt mbi receptorët opioid. Nga opiumit tij ose efekt antidepresiv, ajo nuk duket problematike. Duke u mbështetur në pronat analgjezik ai është afër morfinë analgesia është shumë më superior për të drogave të tjera nga grupi i barnave anti-inflamatore josteroidale (NSAIDs).


Të gjitha këto veprime është të shpjegojë Ketorol përbërjen e substancave. Pas ampulë intramuskulare Ketorol, ajo hyn në fuqi në 30 minuta. Pasi brenda 01:00, efekti maksimal arrihet në 1-2 orë. Shënoni në udhëzimet indikacione Ketorol për përdorim: • Përdorimi Ketorol dhimbje dhëmbi, dhimbje në muskuj, radiculopathy, psoriatic dhe artritit reumatoid dhe në përgjithësi heq çdo dhimbje; • tumoret; • në periudhën postoperative; • lëndimet, fraktura, bruises, linjave, sprains; Ketorol Aplikimi në kapsula dhe tableta Medikament është disponueshme në shishka për intramuscular (i / m) administrimin, një shishkë përmban 1 ml (30 mg).

Udhëzime për përdorim Ketorol thotë se doza rregullohet në mënyrë individuale, të gjitha varet nga sa dhimbje të rënda. Së bashku me marrjen e drogës pak mund të zvogëlojë dozën e analgesics narkotike, nëse gjendja e pacientit e lejon. Dhe 65 pacientë në të drogës / m është caktuar një normë prej 10-30 mg 1-6 herë në ditë, doza më e lartë mund të jetë 90 mg. Më pas se këtë moshë dhe me funksion të dëmtuar të veshkave 10-15 mg 1-6 herë Doza maksimale për 60 mg. Sigurisht Length nuk duhet të kalojë 5 ditë. Drogës është në dispozicion në pllakat e 10 mg, e përdorur 1 herë në ditë, maksimumi 40 mg.

Kursi i trajtimit deri në 5 ditë! Udhëzimet e dhëna për contraindications Ketorol . Këtu janë ata: • janë alergjik ndaj aspirina ose NSAIDs tjera; • Angioedema; • tendencë për të bronchospasm; • Volumi reduktuar të gjakut; • erozioni dhe ulcerat në traktin gastrointestinal; • çrregullim i koagulimit të gjakut; • goditje hemorragjike dhe nëse vetëm të dyshuar atë; • Kombinimi me NSAIDs tjera; • vasculitis hemorragjike, diatez; • A Ketorol prodhimin e qumeshtit gjatë shtatzënisë; • rritje të rrezikut të gjakderdhjes, duke përfshirë edhe post-operative; • Fëmijët nën 16 vjet; • polipoza hundës; • disfunksioni renal, mëlçisë; Për fat të keq, si shumica e drogave kanë efekte anësore Ketorol .

Këtu ata janë: • Sistemi urinar: dhimbje të ulët mbrapa, dështimi akut i veshkave, rritje ose rënie në sasinë e urinës në ditë, edema, nefrit. • gastrointestinale traktit, diarre, dhimbje barkut, ulcerat dhe erozioni, gjakderdhje e stomak ose zorrët (të vjella "llum kafeje" terren), urth, hepatitit toksike, pancreatitis, nauze, vjellje, bloating. • Sistemi nervor: dhimbje koke, hallucinations, marramendje, tringëllimë në veshët, humbje, vizion, humor labylnoe, ethe, konvulsione (rrallë), humbje sosznaniya dëgjimit. • Sistemi i frymëmarrjes: ënjtje të fytit, gulçim, spazma bronkiale, rrufë; • Alergjia: anaphylaxis, urtikaria, Angioedema, kruajtje, shurdhim gjoks, ënjtje të mushkërive; • Gjak, koagulimit të gjakut, gjakderdhje tendencë, anemi, rënie në numrin e leukociteve dhe eozinofileve.

• Lëkura dhe mucous: skuqje, lëkurë dhe vulë të lëkurës, skuqje, Stevens-Jones dhe Lyell, ënjtje dhe butësi e bajamet. • zemrës, enët e gjakut, duke rritur presionin e gjakut. • lokale: djegie, dhimbje në vendin e injektimit. • Të tjera: ënjtje të fytyrës, këmbët, gishtat, gjuhën, ethe të pashpjegueshme, shtim në peshë, rritjen e djersitje. Keshillon Zhvendosje ditë nga ampulë drogës në tableta dozë / m "Ketorol" nuk duhet të kalojë 30 mg dhe doza totale ditore prej jo më shumë se 90/60 mg. Mbidozë Ketorol Ketorol Overdose shkakton të përzier, të vjella, dhimbje barku.

Antidote në këtë rast ka procedurë e zakonshme kryhet "para". Ketorol dhe alkoolit janë gjithashtu jo të pajtueshme, është më mirë të mos përzierje e tyre. Kostoja e vlerësuar Ketorol - 130 rubla. Analog Ketorol - Dolak, Adolor, Ketanov, Ketalhin, ketorolac-Vert
, Ketorolac, Ketofril, ketorolac tromethamine, Torolak, Toradol, Ketolak, Dolomin. Për të shqyrtuar pajtueshmërinë e drogës me droga të tjera, shih udhëzimet zyrtare. Edhe pse paketa është përdorues ampula Ketorol, udhëzime - jo zgjidhja, por sepse droga mund të përdoren vetëm me recetë! E dashura