Përfitim Pisha arra dhe dëm


Të gjitha këto pemë janë të njohur si kedri siberian dhe pisha siberian. Ata janë pemë me gjelbërim të përjetshëm me gjelbërim të përjetshëm që ka kurorën madhështore, që arrin një lartësi prej 50 metrash dhe është shtëpi për rreth 200 vjet. Pse unë shkruaj si të ishte një pemë? Dhe kjo është. Kjo është në fakt një dhe e njëjta pemë, ajo vetëm ka dy emra ... ajo fillon të japë fryt jo më parë se 20-30 vjet nga fillimi i jetës së tij. Kone pishe vyspevayut kohë të mjaftueshme në një shyshtsi mund të jetë deri në 150 arra pishe kedër. Aktualisht, arra më të shtrenjta pishe për çmimin e të gjithë të tjerët. Dhe arsyeja është se përfitimet e arrave është e pamohueshme. On ajo do të diskutohet në artikullin "dobi Pisha arra dhe dëm."

Përfitimet pisha arra Në kedri arrë përmban shumë ushqyesve, karbohidratet, proteina, yndyrna dhe vitamina. Të arra proteina janë 19 aminoacidet - Letsyn, izoletsin, triptofan, arginine, lysine, valin dhe të tjerët. Shumica e tyre janë thelbësore. Disa prej tyre janë amino acidet më të mangët. Nga vitaminat që gjenden në arra kedri, ju mund të zgjidhni A, B1, B2, B3, E përmbahet në këto arra dhe një numër të elementeve të tilla si magnez, bakër, silic, mangan, kalium, vanadium dhe të tjerët. Jo të privuar nga të substancave të dobishme dhe një guaskë arre, i cili përmban shumë amino acide, fibra, minerale, sheqerna dhe taninet.


Për shkak të cilësisë së substancave të ndryshme që gjenden në arra pishe, ata janë shumë ushqyese dhe të shëndetshëm. Ndër mbizotërues proteina aminoacidet të tilla si substancë arginine që duhet të trupit në rritje. Në lidhje me këtë, arra pishe e nevojshme për gratë shtatzëna, fëmijët dhe adoleshentët. Në pisha arra janë tretje shumë të larta, kështu që edhe një sasi e vogël e arra ngrënë në ditë përmbush plotësisht micronutrients nevojë e rritur të tilla si: - bakri (e nevojshme për shfaqjen e qelizave të kuqe të gjakut); - Zink (i përfshirë në shërimin plagë dhe riparimin e indeve); - Molybdenum (parandalon aneminë dhe është e përfshirë në karbohidrate dhe metabolizmin yndyrë); - Mangani (i nevojshëm për kërc, hormonet e përfshira në riprodhimit, metabolizmin yndyrë); -kremniy (promovon elasticitetit të indeve); - Vanadium (pengon kolesterolit është e përfshirë në zhvillimin e dhëmbëve); - Magnezi (një përbërës i rëndësishëm i indeve të buta); - Dhe sende të tjera të rëndësishme.

Dhe ajror në pyjet me pisha pothuajse sterile sepse ata shumë të joneve të paqëndrueshme dhe negative oksigjen të pasur që prodhojnë dru pishe. Pronat e shërimit të këtyre arra është për shkak të veprimit të drejtpërdrejtë të vitaminave që ata përmbajnë: • vitaminë A, i cili promovon zhvillimin dhe rritjen e organizmit; • Vitamina B1, e cila ndikon në veprimin e sistemeve të zemrës, ndihmon tretjen e ushqimit, nervor dhe endokrine; • Vitamina B2, përmirëson acuity vizuale, e cila është e përfshirë në formimin e indeve të trupit, rregullon funksionimin e mëlçisë; • B3 Vitamina, e cila rregullon funksionin e sistemit të tretjes, aktiviteti më i lartë nervor, gjak; • Vitamina E, e cila stimulon aktivitetin e muskujve që nxit absorbimin e vitaminave të tjera.

Këto arra të ndikojnë në zhvillimin fizik dhe mendor të fëmijëve. Dhe për burra të pjekur arra pishe janë të dobishme në se ata të rritur potencë.
Por, pavarësisht të gjitha shërbimeve të jeni arra pishe kedri, ata absolutisht nuk kanë contraindications për përdorim. Ata me të vërtetë nuk e bëjnë, por për shkak të dëmtimit të arrë shëndetësore mungon. Sepse arra pishe është një produkt natyral që mund ta bëjë pa frikë dhe për të marrë ushqim dhe trajtim. Ndër të tjera, arra pishe dhe e dobishme për humbje peshe. Kalori arra pishe deri 270 kalori në 100 gram, e cila është shumë më pak se në llojet e tjera të arra.

Megjithatë, ata janë shumë më të dobishme se, për shembull, mish apo bukë. Ata mund të vërtetë të ndihmojë në luftën e vazhdueshme kundër peshë të tepërt duke stimuluar prodhimin e hormonit të veçantë (cholecystokinin), e cila sinjalizon trurin se kjo është koha për të ndaluar të hahet një herë do të njom trupin. Si një rezultat i zvogëlimit oreksit dhe ngopje ushqimin e nevojshëm vjen shpejt, dhe për këtë arsye më pak kalori konsumohen - peshë është të tij. Vahan Gasparyan, www. rasteniya-lecarstvennie.ru