Pronat pisha arra medicinale


Ndoshta gjithkush që ka provuar ndonjëherë arra pishe, është një tifoz i zjarrtë i të gjithë atyre. Ata e duan fëmijët dhe të rriturit për një shije të madhe, pishe aroma. Por përveç shije të madhe, arra jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin tonë. Për t'u njohur me këto shijshme, të mësojnë në lidhje përfitimi i tyre do të flasim sot për arra pishe, pronat medicinale të këtij pemëve frutore interesante. Çfarë ushqyesve arra pishe të pasur? Frutat e kedrit siberian përdorur ndonjëherë në mjekësi si një pjesë e një sasi të madhe të pasura me vitamina, minerale të nevojshme për të ruajtur shëndetin.

Në gjysmë filxhan peeled arra përmban futje e përditshme e mangan, zink, dhe bakrit. Këto përbërje biokimike janë jod, një sasi të madhe të fosforit. Sepse arra janë të pasura me vitaminë E, përdorimi i tyre i rregullt ndihmon avari e yndyrë, është parandalimi efektiv i arteriosklerozës. Ata janë shumë të dobishme për gratë lactating, si të dobishme në formimin e qumështit në zemrat e tyre. Prania në përbërjen e tyre të vitaminave B, efekt pozitiv në shërimin efektiv të sistemit nervor, nxit rritjen normale dhe zhvillimin e trupit të fëmijës. Gjithashtu, arra pishe janë niseshte, glukoze, celulozë, një sasi e vogël e fruktoza, saharoze.


Si aplikohet arrat kedri per trajtimin e semundjeve te ndryshme? Vlera e Madhe ka shtrydhur vaj kedri arrë. Ajo është përdorur në mënyrë aktive në mjekësi për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Per shembull, për trajtimin e ulcera peptike është i dobishëm për përdorim për 1 h. L. vaj kedri tri herë në ditë. Ajo përdoret gjithashtu për hipertension, nervozizmi, sëmundjet e lëkurës dhe shumë të tjerë. Frutat Cedar gjithashtu i dobishëm. Njerëzit e çdo moshe mund të përdorni pronat shërimin e arra pishe për trajtimin e Sëmundjet e ndryshme. Është e dobishme për të pirë infuzionin e arra grimcuar.

Për ta bërë këtë, 1 tbsp. l. 1,5 derdh Art. ujë të vluar, të mbuluar fort, vendosni në një ngrohje për një orë. Pastaj tendosje, të marrë një filxhan çerek të paktën 5 herë në ditë. Kjo infusion është e dobishme në tuberkulozin pulmonar, veshkave, fshikëzës, si dhe dështimeve të sistemit nervor. Në sëmundjet e joints, artrit, përdhes, reumatizma tinctures nga kedri përdorim shumë e dobishme. Ajo e përdorur që nga kohërat e lashta dhe është pothuajse në çdo shtëpi në banorë të Siberisë, Lindja e Largët, ajo është marrë nga një gjahtar, peshkatar.
Për gatim pure imët arra 100g me predha, pour 0,5 litra.

vodka mirë. Një shishe e ardhme tretësirë ​​zakuporte fort, hiqni raft të ulët të frigorifer, dhe të mbajë atje për 2 javë. Pastaj, protsidzhuyuchy, të marrë 20 pika tri herë në ditë. Ajo është gjithashtu e dobishme në këto sëmundje marrë banjot baltë me shtimin e guaskë arre supë. Shell supë kedri normalizes traktin gastrointestinal, ka taninet. Rekomandohet gjithashtu që do të merren me inflamacion të mukozës së gojës. Për trajtimin e zemrës, enët e gjakut, për të rritur imunitetin, sëmundjet e syrit, inflamacion, është e dobishme që të fillojë të marrë tretësirë ​​e arra pishe shell.

Për të përgatitur atë, i hedh një gjysmë gotë skorlupok 0,5 litra. vodka mirë. Ashtu si në rastin e parë, këmbëngulin se 2 javë, por tani pranë sobë ose radiator. Atëherë pini 1 tbsp. l. para çdo vakt. Trajtimi duhet të vazhdojë për 1 deri në 2 muaj. Pastaj pushim një muaj pastaj të përsëritet. Tretësirë ​​gjithmonë të marrë një shije shumë të këndshme, kështu që mos merrni kryer larg, ajo nuk duhet të pini gota, dhe pjesë të vogla. Për trajtim, jo ​​për argëtim. Ndërsa disa të përpiqemi për të kombinuar të dyja. Në trajtimin e sëmundjeve, mjekësi tradicionale gjithashtu e bën përdorimin e gjerë të tortës pishe.

Nuk janë të gjitha mineralet dhe vitaminat që janë në arra. Përdorimi tortë normalizes metabolizmin, shpejt largon toksina nga trupi. Nëse hani vetëm 1 tbsp. l. vakt çdo ditë, ju mund të njom plotësisht trupit dozën e përditshme të plehrave. Prandaj, është jashtëzakonisht i dobishëm për gratë shtatzëna dhe lactating, fëmijët. Ai gjithashtu ka efekte të dobishme për zhvillimin mendor dhe fizik të fëmijëve. Arra pishe, pronat medicinale e nucleoli mund të përdoret për të bërë pije qumësht për fëmijët. Ajo është e madhe për të ndihmuar të heqin qafe e përgjigjes alergjike në qumështin e nënës. Në cilësitë e saj të vlefshme, vlera ushqyese, përbërja në përgjithësi arrë pirë nuk janë të ndryshme nga qumështi i gjirit që fëmijë në vitin e parë të jetës.

Gjithashtu pini është efektive për bronkit, tuberkulozi pulmonar. Për të gatuaj, skorlupok i pastër 600 g të arrë, lehtë të skuqura në furrë, pa shtuar vaj. Pasi ata të fillojnë të pak të verdhë, hiqni pan nga furrë, ftohet pak, lehtë fshij midis palmave arra për të hequr plenochky thatë. Pastaj bluaj arra në një mortajë në një gjendje e pluhur, gradualisht shtoni pjesë të vogla prej 300 ml të ngrohtë zier ujë. Pastaj vendin përzierje në katër napë palosur, shtrydh qumështin në një tas. Një tjetër tas të mbushur tortë e mbetur, shtoni një tjetër 300 ml ujë. Përsëri shtrydh qumësht në tas e parë.

Atëherë ju mund të pini qumësht dhe tortë e përdorur për të trajtuar Sëmundjet siç përshkruhet më sipër. Ju shikoni që një shumëllojshmëri të pronave medicinale të arra pishe. Nëse jeni me fat të mjaftueshme për të marrë të çdo numër të nucleoli, mos harroni se droga mund të jetë e mrekullueshme për të gatuar me ta! Edhe në qoftë se keni ngrënë të gjithë nucleolus të, ju do të derdh që mund të përdoret për të bërë ilaçe që mund të ndihmojë të gjithë ne. Cheers! Svetlana,