Pisha Arra - prona të dobishme


Ndoshta secili prej nesh e dinë në lidhje me kedër se si shijshme arra. Ndërsa pak i njohur të gjitha pronat e tyre të dobishme. Në të vërtetë, në shumë raste i përmendur produkt sa e shijshme, jo në mënyrën se si ajo është e dobishme. Nëse dietë e familjes suaj është ende nuk ka arra pishe, atëherë ju humbni shumë. Asnjë produkt tjetër mund të krahasohet me dobi me to. Si një burim i vitaminave dhe arra pishe veçanërisht të vlefshme për VEGJETARIANËT. Megjithatë healers e kohëve të shkuara, duke përdorur atë si një nga mjetet e shërimin në mjekësinë popullore. Këtu ne prezantoj me aftësitë e tij, përshkruani arra pishe, kernelit pronat e saj të dobishme.

Në asnjë kuzhinë nuk është e tillë një shumëllojshmëri të pjatave nga arra kedri, që ne e shohim si një vegjetarian.
Ajo trupi pishe arrë është në gjendje të ofrojë kaq shumë proteina se një person i zakonshëm merr nga mishi. Pas disa eksperimenteve të kryera, studiuesit gjetën se mish pule 11 herë më pak proteina se sa arra kedri! Për shkak të strukturës së saj dhe arrë bimor kedri absorbuar me lehtësi nga trupi i njeriut. Përveç proteinave, arra kedri përmbajnë komplekset e ndryshme të vitaminave dhe acideve yndyrore polyunsaturated, aminoacidet. Gjithashtu në arra shumë minerale të dobishme, fosfor, kalcium, magnez dhe kalium.


Pasi në trup, këto substanca të rregullojë çdo trup dhe personi që ajo është zhvilluar siç duhet dhe të funksiononte mirë. Ekspertët thonë se në sferën mjekësore që njerëzit që kanë një dietë është e enët e ndryshme me arra pishe, i parë jo vetëm të vonojë plakjen e qelizave të të gjitha organeve, por edhe të gjithë organizmin. Gjithashtu, shkencëtarët vërtetuar që njerëzit të marrin pjesë të vogël të përditshme e arra pishe gjatë kohë e rrit aktivitetin dhe performancën, si dhe zhvillimin mendor dhe intelektual. Gjithashtu, shumë mjekë rekomandojnë të përdorni arra pishe për parandalimin e tuberkulozit. Si do të konsumojnë kedri arra?

E pra, para së gjithash, nuk e teproj, që prej vetëm 100 gram e këtij produkti do të jetë normë për një të rritur. Me përdorim të përditshëm të një sasi të caktuar arra pishe, trupi juaj do të jetë e plotë të aminoacidet dhe elemente të tilla si magnez, mangan, kobalt dhe zinkut në sasi të mjaftueshme gjurmë. Duhet të theksohet se këto elemente gjurmë rrallë gjenden në produkte të tjera. Ndoshta pak njerëz e dinë se arra pishe është lider absolut ndërmjet përmbajtjes së ushqimit në botë në një mangan. Siç e dini, duke marrë në trupin e mangan përmirëson sistemin e qarkullimit të gjakut, redukton ankth dhe normalizes metabolizmin.

Përveç këtyre elementeve gjurmë, e përbërë nga arrë kedri zbuluar jod, i cili është gjithashtu i nevojshëm për trupin tonë. Nuk është çudi arra pishe me vlerë në ato vende ku të mungesës së jodit. Përdorimi i arra pishe të shërbejë si një goiter endemike të mirë parandalues, duke u paraqitur në mungesë të jodit në trupin e njeriut. Duke përfshirë edhe arra pishe në dietë e fëmijës suaj, ju përshpejtuar rritjen e saj, pasi ato përmbajnë vitaminë A, të cilat ndikojnë drejtpërdrejt në rritjen e trupit dhe të normalizojë vizion. Në vitaminave B Një arrë pronat e dobishme në pronësi mund të shpjegojë praninë në të të vitaminave B dhe E.

A e dini se arra bëjnë me vaj, nuk është një vaj i veçantë produkt me arra pishe? Cedar vaj është shumë i dobishëm për fëmijë në gji. Ne mund të themi se të naftës më të dobishme edhe arra pishe. Në të vërtetë, përveç komponentëve që transmetojnë vaj arrë pisha rrjedh, këtu të shtoni elemente të shumë më tepër të dobishme gjurmë në përgatitjen e tij. Hani këtë kanaçe të naftës dhe çdo të rritur dhe fëmijë për shkak të contraindications në produktin atje. Përjashtimet janë ato raste kur një person ka një reaksion alergjik. Vaj kedri më është e njohur që inkorporon vitaminë R. Ne e dimë një tjetër produkt që është i pasur në vitaminë R.

Por në qoftë se ju krahasoni përmbajtjen e kësaj vitaminë në ushqime të marra, vaj kedri prerë sipër vajrat e peshkut. Ju mund të pyesni: "Përse atëherë vaj peshku ka një gamë më të madhe të aplikacioneve" Dhe vetëm për shkak se vaj peshku është më e lehtë për të marrë dhe për të sjellë, ajo është më pak e shtrenjtë se nafta kedri. Për të gjitha pronat e mësipërme dobishme dhe përbërja janë specifike për një kedri siberian ... Për shkak të përbërjes së saj të pasur të naftës arrë kedri dhe ajo është përdorur në shumë fusha të mjekësisë tradicionale dhe popullore. Për shembull, ajo është përdorur në alergji, terapi, dermatologji dhe neurologjisë. Kjo ne kemi shënuar vetëm ato fusha të mjekësisë ku shumë shpesh përdoret kedri arre.

Pisha arra dhe vaj filloi të përdorej në dermatologji për një kohë të gjatë: sapo shkencëtarët kanë treguar se një produkt ka një efekt pozitiv në lëkurë. Tani, pas studimeve të shumta, vaj kedri është përdorur në sëmundjet e lëkurës, humbje e flokëve, etj Nëse dikush dëshiron të ketë probleme të ngjashme, për parandalimin duhet të përfshijnë në dietën tuaj këtë produkt. Dhe këtu është përdorimi i fushen e dermatologji. Nëse keni lëkurë të thatë, vaj me arra pishe mund të ju ndihmojë të shërohen qelizat e lëkurës, moisturize dhe ringjallë atë. Në përfundim dua të them se faqet e botimeve të hapur në të cilën ai