Mallow lule - mallow, pronat, trajtim, përdorimi


Përshkrim. pyll mallow mallow ose pyll - një barishte gjithëvjetor në lartësi 30-120 cm I akuzuar për familjen Malvaceae.. Stem mbuluara dendur qime Mallow pyjore të degëzuar, i drejtë. Gjethet e bimëve në buzë dhëmbëzuar, në gjeth të gjatë, alternativ, rrumbullakosura-në formë zemre. Lule prosvyrnyka rozë pyjore me venat purpurt, të mëdha, 1 - 5 në axils fletë. Fruta - përbëhet nga disa sim'yanok sheshtë fara e të cilit piqen gjatë muajit Korrik - shtator. Ajo lule nga qershori deri në shtator. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "lule Mallow - Mallow, pronat, trajtimit, përdorimit".

Shpërndarja. Pyll Mallow lule rritet në pjesën e saj evropiane. Ajo rritet mirë në lawns, livadhe dhe si një farë e keqe në kopshte. Çorape. Në mënyrë për të ruajtur ato gjethe medicinale dhe lule prosvyrnyka pyll. Lulet janë korrur, ndërsa ata janë ende nuk lulėzuar plotësisht. Gjethet e bimëve - para lulëzimit. Thata, përhapur një shtresë e hollë në hije jashtë. Lule raft - 24 muaj, lë - 12 muaj. Përbërja kimike. Lëndë drusore Mallow bimore përmban zamkë, taninet, sheqerna, flavonoids, anthocyanins, carotene, vitaminë C. Malva - pronat.


Bimore ka anti-inflamator, enveloping, pronat myahchitelnymi. Bimë medicinale Mallow përdoret si një qetësues dhe laxatives butë. Malva - përdorimi. Përgatitjet prosvyrnyka pyll të përshtatshme për trajtimin simptomatik të kapsllëk pavullnetshëm dhe kolit. Ata janë përdorur si një qetësues për kollitet dhe sëmundjeve bronkiale. Së jashtmi druri mallow përdoret si një analgjezik në lezionet e zgavrën me gojë, dhe lezione të lëkurës në - për të lehtësuar kruarje. Malva - trajtim. Infuzion kolit spastik dhe kapsllëk. 1 litër e vluar Brew ujit 10-15 gram lule prosvyrnyka pyll, të lënë për 10 minuta, pastaj profiltruyte, e shtrydhur materiale.

Merrni 3-4 gota në ditë. Supë për kollitet dhe bronkit. 1 litër ujë të valë e nxehtë derdh 10 gram gjethe prosvyrnyka Pylltarisë dhe vlim për 5 minuta rreth ngrohjes mesme, cool, profiltruyte, materialet e shtrydhur. Pini 1-3 gota në ditë. Infuzion për përdorim të jashtëm. 2 gota vatra për të pjekur krijoj ujë 4. lule dhe gjethet e bimëve prosvyrnyka Pylltarisë dhe 02:00 këmbëngulin, pastaj thahet me napë, shtrydh të lëndëve të para. Përdorni gargarë me pectoris, osyplosty, malcim nullesh, hemorroide dhe si një kompresë. Contraindications. Ndiqni dozen!