Lule kopsht purslane - photos, pronat, recipes, trajtim


Përshkrim.

Një lartësi vjetor barishtore bimë medicinale e rreth 0,30 m me portulakovyh familjar. Stem purslane kopsht degëzuar, e kamufluar, me mish. Gjethet janë me shkëlqim, të vogla, alternativ, me mish. Lulet janë bimë të verdhë të ndritshme janë të vendosura në 2-3 degëzime rrjedh ose axils fletë. Lule në qershor-shtator. Fruta - kuti. Për të mësuar më shumë rreth lule kopsht purslane - fotot, pronat, receta, trajtime, ju mund të me këtë artikull.

Shpërndarja.

Ajo rritet në pjesën evropiane të Rusisë, Lindjen e Largët dhe Kaukaz. Ajo rritet si një farë e keqe në kopshte, pemishte, dhe madje edhe në brigjet e lumenjve.

Çorape.

Për të përgatitur drogën përdoren bimë barishte. Pjesët e bimëve aboveground korrur në verë, para se të fillon lulëzim, atëherë ajo është e tharë ose të përdoren të freskëta për të bërë decoctions dhe infuzione.

Purslane kopsht - photos.

(Flower purslane foto)
Përbërja kimike.

Kopsht purslane përmban vitamina C dhe E, acide yndyrore, alkaloide, karbohidratet, acidet organike, substanca mukoze dhe rrëshinor, minerale dhe proteina. Fara e saj përmbajnë vaj yndyrore, lignin, karbohidratet.

Çfarë është prona purslane?

Le të shqyrtojmë dhe lista çfarë ka veti të dobishme purslane.


Purslane kopsht bimë parandalon formimin e trombociteve, anti-inflamator, diuretik, anthelmintic dhe pronat antiscorbutic. Në letër shkurtimisht por këto mundësi janë shumë bimë është e shëndetshme!

Aplikimi.

Kopsht purslane ul nivelin e sheqerit në gjak, ndihmon me uljen potencë, është përdorur për të trajtuar dhe për të parandaluar sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe zemrës.

Infuzion i bimëve në sëmundjet e mëlçisë dhe të veshkave përdorur si një diuretik.

Gjethet e saj të freskëta të ndihmojë për të hequr qafe të kruajtje të pickimin e insekteve. Bimëve të freskëta lëng të trajtuar sëmundjet e syrit, ajo është përdorur si një mjet për shërimin e plagëve me Trichomonas trashje.

Barishte purslane si një kompresë këshilluar kur spazma e muskujve. Për të përdorur termocentralet purslane, trajtojnë ato, të përdorur recetave të mjekësisë tradicionale.

Purslane - receta.

Infuzion me një përqendrim të lartë të sheqerit në gjak.

1,5 gota e ujit të vluar derdh 2 tbsp. l. purslane barishte kopsht dhe pas ftohjes filtër. Merrni 3 - 4. l. 3 g. Per ditë pas ngrënies.

Hemorroide.

Merrni 2 tbsp. l. lëng të freskët nga bimët purslane kopsht barishte dhe derdh 2 tbsp. l. valë ujë të ngrohtë. Aplikoni 2 g. Per dite për microclysters.

Infuzion.

Brew 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp. l.

i freskët purslane kopsht barishte dhe insistojnë 20 minuta, pastaj filtruar dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 1 - 2 lugë. l. 4 g. Per ditë.

Supë me fuqi më të ulët.

250 ml ujë të nxehtë të zier pour 1 tbsp. l. purslane bari i thatë, dhe zierje 15 minuta në ngrohje të ulët, pastaj të ftohtë, filtër. Merrni 2 - 3. l. 3 g. Per ditë para ushqimit.

Supë për përdorim të jashtëm.

125 ml ujë të ftohtë oblyyte 100 gram të freskëta purslane kopsht barishte dhe vlim për 30 minuta rreth ngrohjes mesme. Aplikoni me spazma e muskujve në formën e fasha.

Contraindications.

Mbani në mend se edhe pse bimë është përdorur për të trajtimin e shumë sëmundjeve, veten purslane kopsht, recipes, përdorin pronat e tij duhet të përdoren me shumë kujdes.

Sepse bimëve është e kundërindikuar për hipertension, tension të lartë, tendenca për konfiskimet, paroxysms diencephalic, me bradycardia.