Lule sofat i zakonshëm


Përshkrim. Lule sofat zakonshëm - një lartësi dyvjeçar barishtore medicinale bimore 0,15-0,3 m.
Në ngarkim të familjes Asteraceae. Stem sofat malohillyastym zakonshëm, ribbed, drejtë. Gjethet e bimëve në buzë dhëmbëzuar, peristolopastnye, alternative. Lulet janë sofat me tuba, të verdhë, të mbledhura në të dendur corymbose-paniculate lloj tufë lulesh. Humbje e ngjyrës maj-shtator. Bimët frutore - achene. Shpërndarja. Krestovnik normal në rritje në Ukrainë, Kaukaz, në pjesën evropiane të Rusisë, Perëndimore dhe Lindore Siberi. Krestovnik farë e keqe e zakonshme --plant. Ajo mund të shihet në fushat dhe pemishte, në deponitë dhe në oborre.

Çorape. Edhe pse bimë është farë e keqe, por ka veti të dobishme, dhe prandaj në mënyrë që të përgatiten rrënjët e saj medicinale dhe barëra. Rezervave Grass gjatë lulëzuar sofat normale, atëherë ajo është e tharë në një zonë të ventiluar ose jashtë në hije. Roots depërtojnë në fillim të pranverës ose në fund të vjeshtës. Ata janë pastruar, tharë në ajër të hapur. Përbërja kimike. Bimët mjekësore sofat zakonisht përmban acid Askorbik, carotene, taninet, Quinones, flavonoids, alkaloide, senetsifillin, senetsionin, inteherrimin etj Pronat farmakologjike.


Bimore tregon antihelminthic, plagë shëruese, antispasmodic, qetësues, Hemostatic dhe veprim anti-inflamator. Aplikimi. Në praktikën e mjekësisë tradicionale infuzion i saj i drogës është përdorur si një mjet që mund të rregullojnë menstruacioneve. Përgatitjet e bëra nga materiale bimore të përdorura në inflamacion 12 ulçerë duodenale dhe të zorrëve dhe të stomakut dhimbje akute të stomakut. Tretësirë ​​është përdorur si një mjet për të ndaluar gjakderdhje. Lëng Herb - një ilaç efektiv për kollitet dhe krimba. Melchennye lë të sigurojë thithjen dhe veprim zbutës. Ato janë aplikuar për abscese.

Medikamente. Infuzion. Një pintë ujë të valë derdh 1 h. L. sofat bari i zakonshëm dhe 01:00 të insistojnë në një vend të ngrohtë, pastaj thahet infuzion për të pastruar atë me napë dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 2 - 3 vjet Ditën 1 tbsp.. l. Tretësirë ​​si një shtrëngues. 0,5 gota e 70% alkool derdh 25 gram rrënjë barishte sofat zakonisht, atëherë insistojnë, nxitje herë pas here për 14 ditë. Pas kësaj kohe thahet me napë dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni, nakapav 30-40 pika në 50 ml ujë, 1 -. 3 g Per ditë për 15 - 20 minuta. përpara se të hahet. Preparatet farmaceutike.

Drogës "platifillin" - tregoi për Ulçera duodenale dhe stomak, astma, spazma e muskujve të lëmuar të barkut. Contraindications. Bimë - helmuese dhe kërkon kujdes kur përdoret brenda. Kundërindikuar plotësisht në shtatzëni. Nëse mbidozë është ngjarjet e dhimbshme në të mëlçisë.