Lule purqark - prona, trajtim, përshkrimi, aplikimi, foto


Purqark - përshkrim. Purqark lule -. Një barishte gjithëvjetor deri në 2 m Ajo i përket nasturtsievyh familjes. Nasturtiums Stem mëdha - të qetë, të degëzuar, e kamufluar. Lë të tërë, alternative, raund, të gjatë, me 10 venat. Lulet e saj janë të vetmuar, të gabuar në axils fletë, në gjeth të gjatë. Lule në qershor-shtator. Për të mësuar më shumë për ju bimore nga artikullin "lule purqark -. Karakteristikave, trajtim, përshkrimi, aplikimit, photo" Ku bimë është e zakonshme. Në Rusi zakonshme si një fabrikë dekorativ. Çorape. Droga e bëra nga fara dhe pjesëve të bimëve aboveground.

Për këtë gjethe lulëzuar rrjedh janë të prerë, atëherë ajrit të thata në hije, përhapur një shtresë e hollë një. Fruti është korrur bimë si maturimit, thata përfundimisht në ajër ose në 40 ° C në tharëse. Purqark - Photos.

Përbërja kimike e bimëve medicinale. Purqark medicinale bimore alkaloide të mëdha të qytetit, glycosides hlikotropeolin, acid Askorbik, taninet, izokvertsetin, mukusit, sulfate kalium, kaempferol. Purqark - pronat. Purqark ka diuretik antiscorbutic, veti antiseptike dhe gjak-pastrimi. Një komponent i naftës thelbësore - tropeoline - përmirëson qarkullimin venoz.


Purqark - përdorin. Mjekësi tradicionale përdor ekstraktin barishte në trajtimin e zgjeben madhe purqark, anemise, bronkit, skuqjet e lëkurës dhe urolithiasis. Përdoret nga jashtë për ekstrakt maja, për gargarë. Lëng i lë të freskëta nasturtiums lubrifikant me të madhe rrënjët e flokëve apo shpëlarje flokët me humbjen e flokëve. Por ju duhet për të larë, lëng i holluar me ujë. Purqark - trajtim. Infuzion i bronkit kronik. Një lugë gjelle e bimëve për të bërë një gotë me ujë të zier nasturtiums nxehtë. Pastaj 20 minuta për të ngrohur në një banjë me ujë të vluar për 30 minuta pastaj të këmbëngulë në temperaturë dhome dhe mund të thahet.

Vëllimi i infuzion rezultuar për të sjellë ujë të zier në origjinal. Pini tri herë në ditë për një filxhan të tretë. Kur cystitis. Lëng i barishte freskët lë purqark pije e madhe tre herë në ditë me lugë ëmbëlsirë.