Lule Echinacea në vilë e tyre verore


Kjo bimë shumëvjeçare barishtore që ka një të larta veti dekorative dhe medicinale, tani jashtëzakonisht popullor në shumë vende. Ekspertët vërejnë se rritja me interes për cirk echinacea sot për shkak të faktit se për 10 vitet e fundit një numër i mbarështuesve (veçanërisht Hollanda, Gjermania dhe Amerika) e krijuar disa dhjetra e varieteteve të Echinacea pretsikavyh ndryshme lartësitë e bimëve, ngjyra e lë; Struktura, madhësia, ngjyra dhe aromë inflorescences-shporta. Por shumica prej nesh ende nuk e kuptojnë se si lulet Echinacea duken, dhe nuk dyshoj se kjo bimë do të rritet mirë në kopsht apo verës tonë vilë.

Disa lloje të bimëve, të tilla si "Zilia Gjelbër", "Green Jewel" kanë lule erëmirë. Si një fabrikë dekorativ rritur shpesh të bazuara varieteteve vjollcë dhe të çuditshme me ta Echinacea Echinacea projektuar kryesisht moderne dhe hibride të bimëve. Regjistrimi lule echinacea kopsht Sot, në verën e tyre cirk vilë dashuri për të bërë lule zgjatur me mbjelljen mnohoryadnoy të bimëve zbukuruese, lulëzuar e cila nuk ndalet nga pranverën e hershme të bien në fund - të ashtuquajturat mixborders. Në mixborders bimët zgjedhur nga lartësi të ulët - në plan të parë në më të lartë - në shpinë. Të mixborders më të zakonshme në vilë e tyre verore mbjellë bimë shumëvjeçare dhe vjetore lulëzuar, kullosa dekorativ dhe bimëve dhe shkurre të vogla.


Për të shtuar një këngë mund të ndarë gurë apo elemente të tjera - gjëja kryesore që do të përshtaten në një krevat lule, pa mbingarkesat atë, dhe vetëm duke i dhënë naturalness dhe bukuri. Në ditët e sotme nuk ka Miksborder gjeneruara nga bimët krasyvotsvetuschyh nuk mund të bëjë pa këtë perennials barishtore të bukura si echinacea. Sepse lule echinacea në vilë e tyre verore duket e madhe! Por cirk preferoj për të mbjellë në mixborders në vilë e tyre verore jo vetëm specie bimore, por varietetet e saj të shumta që kanë cilësi të larta dekorative, edhe pse më pak rezistente ndaj qendror. Varietal Echinacea preferojnë tokë pjellore dhe diell të plotë.

Echinacea rritet pranverë vonë, kështu që ajo nuk është e dëshirueshme që të përdorin si një mixborders plan të parë bimore, por ata do të dekoroj atë me lule në vilë e tyre verore për 1,5-2 muaj nga korrik deri acar veten e tyre. Varietal Echinacea mjaft i shtrenjtë, por me kusht kujdes cilësor dhe pajtueshmërinë me kushtet e ulje ju do të gëzojnë rritjen e tyre të shpejtë dhe blooms bukur në vilë tuaj verore për shumë vite.
Në ngjyrë paleta e lule echinacea ka barabarta: varieteteve përveç vjollcë, rozë dhe të bardhë, janë të portokalli-salmon dhe lule limoni-jeshile, me kontrast ngjyra e petals jashtëzakonisht të bukura lule dhe qendër.

Ajo duhet të shtohet dhe diversitetin e vetë lule, dhe madhësia e tyre dhe lartësia e rrjedh. Echinacea purpurea ka një pjesë të madhe lule e hollë (deri në 12 cm në diametër) me ngjyrë kafe, i tmerrshëm si një bërthamë kube. Lulet duken mbi pryamorastuschih e saj të vështirë rrjedh se të arrijnë një mesatare prej 1,5 m në lartësi. Echinacea e çuditshme - vetëm lloj i echinacea verdhë, tipar i saj është gjithashtu acar e ulët se Echinacea tjetër. Konsideroni varieteteve më të rrëgjuar të Echinacea purpurea, deri në 40 cm.

Little Gjigandi Raspberry thekshëm

«Little Gjigandi» ka ngjyrë jargavan-vjollcë, «mjedër thekshëm» - e kuqe-vjollcë-kafe, «Gju Lartë Kim» venitje formë me petals dritë trëndafili.

Këto bimë mund të mbillen në mënyrë të sigurtë në buzë para të krevatit lule në vilë e tyre verore.

Por, për numrin mesatar të krevat lule në vilë verë varieteteve të tyre të përshtatshme me një lartësi mesatare prej buron - 60-80 cm të tilla si: Echinacea purpurea «Alba» blooms nga korriku në shtator shporta të mëdha me lule të bardha me mes kafe. Echinacea purpurea «Indiaca» lartësi 75 cm, do të dekoroj lule nga qershori deri në gusht, lulet e formave të pazakonshme dhe ngjyrave: lule ligulate - rozë, me tuba portokalli-kafe, të mbledhura në shporta të mëdha. Shporta kallam të vendosura në bazën e rrethit dhe në krye. Echinacea purpurea «Leuchtstern» lartësi prej 80 cm blooms nga qershori deri në gusht, lule të vetme të madhe, vjollcë-kuqe me të verdhë - qendër kafe.

Echinacea purpurea «Magnus» lartësi 90 cm blooms nga korriku në shtator të purpur të vetme të errët me portokalli-kafe qendër konveks me lule të mëdha. Echinacea purpurea «Ruby Glow» lartësi prej 60 cm blooms në korrik-shtator, lule kallam, e vetme, të mëdha, vjollcë-kuqe me qendër të verdhë-gjelbër. Cilësia «Prairie Frost» - klasa e parë me gjethe i ndotur, lartësia nuk e kalon 80 cm, lulet e petals rozë-vjollcë dhe të qendrës së bronzit-kafe.

Ruby Glow Prairie Frost

Cilësisë «Art-së Pride» - Echinacea me petals pjeshke-portokalli. Cilësia «White Swan» ("White Swan") ka ngjyrë të bardhë spektakolare dhe lartësi deri në 90 cm.

Cilësia «Mbret» - gjigant në lartësi (150-220 cm) bimë me të kuqërreme-trëndafili lule të mëdha (15 cm në diametër). Varieteteve të reja të Echinacea Në vitet e fundit, shumë varieteteve të reja dhe interesante, të ndryshme në ngjyra të ndryshme, lartësi dhe anim petals. Ka ulët -. 30 deri 50 cm Kjo Medoubrayt Pixie (Pixie Meadowbright) me petals ngushta rozë-vjollcë, duke kërkuar deri, midgets (Liliput) me dritë rozë, petals e ngritura pak Dzhaynt Little (Little Gjigandi) - nota shumë të mirë me jargavan-vjollcë petals Rasberri thekshëm (mjedër thekshëm) me petals errët purpur dhe qendra kafe Chiemsee Mophed (Mophead Kim) me petals bardhë dhe qendra të verdhë-gjelbër.

No Chiemsee High (Gju Kim Lartë) - xhuxh me një titull qesharake por elokuente (lap top), me një qendër të ndritshme të kuqe dhe petals vjollcë-kuqe shtrembëruar lart.

Liliput

Varietetet e mbetura të ketë një lartësi prej 60 deri në 80 cm. Konsideroni varieteteve të Echinacea në aspektin e pasurinë e saj e hije Lule Echinacea petals në vilë tuaj të verës mund të jetë hije të ndryshme të kuqe (Green Wizard, jeshil Sytë, tërheqje fatale, Rocky Top, Rubin Glow, Ruby Giant, Ruby Star, Twilight, Wine Vintage), jargavan-rozë (Hope, Magnus), e bardhë (Alba, aromatik Angel, Jade, White Lustre, White Swan), të verdhë (Krenaria Art-së, Harvest Hëna, mango Meadowbright, Perëndim dielli, Sunrise, Sunset).

Nuk janë një çift i varieteteve të larmishme: Frost Prairie (preri Frost) - zbehtë petals rozë për të përfunduar shpërbërje mbështjellë në një tub, qendrës së artë, gjethe të gjelbra me trim bardhë, lartësi 60-70 cm; Sparklers (shkëlqyeshme) - të ulët (50 cm) varieteti gjobë, lulet janë shumë të bukur, të ndritshme me petals kuq-rozë, të rregulluar paralel në tokë, lë pika gjobë të bardhë. Në mesin e echinacea vjollcë është një shumëllojshmëri me të kuqe të errët rrjedh (Fata Ettrekshn) me neponikayuschimi (Vintage hardhisë, vello Ettrekshn), të ngushtë (Rocky Top) me krevat marinari dhe madje edhe të dyfishtë (Razzmatazz) petals. Lule shumë e pazakontë dy-nivele njohur me disa emra varieteteve: INDIKA (tregues), Doppeldeker (Doppeldecker), Doppelhanzher (Doppelganger).

Së pari ai lulëzon si echinacea zakonshme, dhe pastaj fillon fun: në krye të lule duket diçka si një thekë, i cili është konvertuar në nivelin e dytë kallam petals.

Ruby Giant Rocky Top

Rubin Glow gjelbër Eyes

Ruby Star Twilight

Vintage Wine Hope

Aromatik Angel tregues

Doppeldecker Doppelganger


Gjë e shkëlqyeshme

Ndër këto Jam veçanërisht i pëlqente Fatah Ettrekshn ri, Razzmatazz, Frahrant Angel. Kur pashë foton në katalogun e varieteteve Razzmatazz, kam kuptuar se nuk do të rrijë deri sa ai do të fitojë ri. Kjo mrekulli e nuk gaboi pritjet e mia imagjinoni një mëndafsh ngjyrë vjollcë-rozë "xhufkë" e madhe nga e cila rritet petals gjata.

Vetë lule është mjaft e rëndë, pavarësisht kala rrjedh, unë ende e lidhur me mbështetjen e tij. Ajo lule në gusht. Nga varieteteve të tjera unë nuk pres ndonjë mrekulli të veçantë, por unë kam qenë shumë i habitur (65/13 cm) me lule ngjyrë vjollcë të errëta mbi peduncles errëta të forta. Mesme e avionit të parë lule, dhe në disa pika në fushën e tij papritmas shfaqet një mrekulli të vogël - një unazë të hollë të artë. Si lulëzim është pak e mesme konveks, dhe unazë zhduket. Kjo shumëllojshmëri është i denjë për t'u lavdëruar - përveç bukurisë, ai ndryshon në se ajo nuk ka frikë nga shiu nuk ka, nuk ka erë, ajo është shumë e në mënyrë të vendosur "që qëndron në këmbët e tyre" dhe e mban "kokën krenare" e tij gjatë çdo mot.

Tani lule echinacea "Fata Ettrekshn" një nga lule të preferuar në vilë e tyre verore. Varieteteve me petals bardhë gjithashtu tregojnë shumëllojshmëri të pronave: «Prit Lustre» - Echinacea i gjatë lule (85 cm) qendra të zjarrtë të verdhë dhe petals neponikayuschimi, «Alba» - Lartësia normal (70 cm) me një mes të lehta, «Mophead Kim» - i vogël (45 cm). Tifozët do të vlerësojmë ngjyrat e poshtëroi lloj «aromatik Angel» (përkthyer si "engjëll ëmbël"). Ajo është me të vërtetë shumë e bukur, elegante petals bardhë i ngrejnë, lule të mëdha erëmirë, e gjelbër e mesme të sheshtë - Sytë nuk e lot! Dhe çfarë një dekoratë në vilë e tyre verore!

Kim Mophead aromatik Angel

Ajo është e përfshirë në mënyrë aktive në zgjedhjen e Echinacea SHBA. Kjo është ku ëndrra u përmbush mbarështuesve - hera e parë në Çikago Kopshti Botanik marrë varieteteve Echinacea me lule e Krenarisë Art ngjyrë të verdhë dhe mango Meadowbright. Arts Pride - echinacea origjinal portokalli me kohë petals ngushta dhe qendra ngjyrë kafe të errët. Mango Medoubrayt ka petale të ndritshme të verdhë dhe të errët të ngushtë qendër të verdhë. Në Atlanta Breeder Richard Saul nisur një seri të Big Sky, të marra nga kalimit purpurea Echinacea dhe i zbehtë. Kryeveprat e seri - të varietetit «Sunrise» dhe «Sunset».

Ata rriten mirë, lulet janë të mëdha, lule erëmirë dhe kënaqem muajin juaj i tërë i gusht dhe pjesë e shtator, gjeth e forta të duken shumë mbresëlënëse. Sunrise në petals të ndritshme të verdhë me qendër gjelbër-verdhë, dhe Sunset - salmon-portokalli me një qendër të bakrit.

Krenaria agim Art-së


Mango Meadowbright Echinacea Sunset

Varietetet e Echinacea purpurea Echinacea purpurea ka shumë varieteteve. Konsideroni disa prej tyre.

"Cotton Candy" - lule janë të mëdha, të dyfishtë, të purpurt dhe rozë. Lartësia 75 cm.

"Elton Knight" - lule janë të mëdha, purplish-pink me mes të rrugës verdhë-portokalli. Lartësia 58 cm.

"Fancy frills" - lule janë të mëdha (12 cm), aromatik, petals zbehtë rozë në disa rreshta.

Lartësia 75 cm. Rrjedh nga klasë "Ruby Giant".

"Zilia Gjelbër" - echinacea e parë e gjelbër. Lule erëmirë me petals dritë të gjelbër rrethojnë një mes të rrugës masive të errët të gjelbër. Lulëzim zgjati. Pedunculus i fortë. Lartësia 75 cm.

"Green Jewel" - lule të mëdha aromatik me petals gjelbër dhe të gjelbër në mes të rrugës. Bimët janë kompakt. Lartësia 50 cm.

"Indiaca" - lule trëndafili që ndonjëherë formojnë një shtresë të dytë të petals në mes të rrugës të lartë. Lartësia e 80-90 cm.

"Jade" - petals neponikayuschie bardhë të mesëm, dhe të gjelbër. Lartësia 60 cm.

"Gju Kim High" - petals venitje, rozë, vjollcë, të mesëm, të kuqe të zjarrtë.

Lartësia 45 cm.

"Magnus" - jargavan-pink petals rrethojnë Alo qendra e kuq. Petals më pak prirje sesa speciet e Echinacea purpurea. Bimore ishte në vitin 1998. Lartësia 80-90 cm.

"Vezë e rrahur" - lule të bardha dyshe me një qendër të verdhë. Lartësia 45 cm.

"Milkshake" - lule të bardha dyshe me të kundërta qendër të verdhë. Bloom gjatë dhe e bollshme. Lartësia e 80-90 cm.

"Pica Bella" - lule rozë i pasur me të madhe në mes të rrugës, ai tërheq fluturat. Toleron thatësirës. Lartësia 75 cm.

"Pink Delight dyfishtë" - lule të vogla ngjyrë vjollcë-pink. Lartësia 60 cm.

"Razzmatazz" - salcë rozë vogël lule erëmirë. Lartësia 80 cm.

"Virgin" - petals pastër të bardhë të mesëm, dhe të gjelbër. Lule të mëdha, jo petals aromatik Wilts. Lartësia 50 cm.

"White Nathalie" - petals pastër të bardhë mbivendosen, të mesëm, portokalli dhe kafe. Shumë e pasur dhe humbje e ngjyrës gjatë. Lartësia 60 cm.

"White Swan" - lule e madhe e bardhë.

Lule Echinacea në vilë e tyre verore në Rusi qendrore Tani e konsiderojnë varietetet dhe lloje të luleve Echinacea të përshtatshme për rritje në kopsht apo verës vilë në Rusi qendrore. Echinacea angustifolia (Echinacea angustifolia)

Bimore është 150 cm i gjatë. Më të vogla dhe gjethe të ngushta jeshile të errët se Echinacea purpurea. Lule Ligulate janë të ngushta, rozë të zbehtë, rëndë venitje. Lulet me tuba e Echinacea kafe-kuqe, të formuar në mes të rrugës konveks. Varieteteve dhe hibride në shitje nuk është. Tifozët e hoqën disa forma, me një lule të mëdha dhe të ndritshme.

Tennessyyskiy Echinacea (Echinacea Tennesseensis)

Bimore është 80 cm i gjatë. Gjethet janë të ngushta e gjelbër, të errët, i përafërt. Baskets diametër jo më tepër se 9 cm. Lule Ligulate janë të zbehtë, i dobët, i rrallë, me tuba, pothuajse i zi, duke formuar në mes të rrugës pothuajse të sheshtë. Kjo ndodh vetëm në natyrë dhe kopshte mbledhësit.

Echinacea paradoksale (Echinacea Paradoxa)

Lartësia e bimëve e 80 cm. Gjethet janë të gjelbër të errët, të ngushtë. Errët ngjyrë kafe lule tuba të Echinacea formojnë një konvekse, pothuajse raund në mes të rrugës, kallam - të verdhë e pazakontë venitje rëndë, pothuajse duke mbajtur rrjedhin. Ajo ndodh në natyrë, shpesh në kopshte mbledhësit.

Pale Echinacea (Echinacea Pallida) të mbjellë deri në 60 cm. Pamje Shumica miniaturë e të gjithë familjen. Gjethet janë të gjelbër të errët, të ngushtë. Një të vogël, të mesëm pothuajse të sheshtë, me lule ngjyrë kafe me tuba, kallam lule zbehtë rozë janë, formë shumë të ngushta e mirë. Ajo ndodh në natyrë, rrallë - në kopshte mbledhësit.

Echinacea purpurea (Echinacea purpurea)

Në qendrore purpurea Rusi Echinacea rritet mirë, duke arritur një lartësi prej 90-100 cm. E tyre rrjedh dhe lë janë të përafërt në të prekur. Shyrokoovalni radikal lë të formuar një rozetë. Baskets janë të mëdha, deri në 15 cm në diametër. Gjuha lule vjollcë-pink dhe elemente - një të kuqe-kafe. Në vertikal të fortë rrjedh rritje të madhe (deri në 10 cm në diametër) shporta me lule. Petals e lule janë të mysët fort në enë dhe të drejtuar poshtë. Kjo i jep të bimëve të pazakontë dhe të sofistikimit. Blooms të paktën 60 ditë, nga korriku në shtator. Në një kulturë futur në 1692, ka shumë varieteteve dhe hibride.

Thelbi i luleve të para është e butë, por në fillim të gusht është me gjemba. Dhe pas lulëzuar shportat janë si topa të mbuluara me shpohet ngurtë. Abenzonne (Echinacea Abendsonne)

Bimore është 80 cm i gjatë, lulet janë të mëdha, të thjeshta. Lule gjuha Carmine, tuba - kafe, të vendosura në enë konveks, duke formuar gjysmësferike "përplasem" 4 cm në diametër. Gjethet janë të gjelbër të errët, ovale.

Alba (Echinacea Alba)

Bimore është 70 cm i gjatë. Lule Ligulate janë të bardhë, e thjeshtë, me tuba - ngjyrë kafe të errët me një lulëzim kaltërosh në kontejnerin konveks.

Bressinhham hibrid (Echinacea Hybrid Bressingham)

Bimore është 90 cm i gjatë me shporta të mëdha dekoruar me rozë të ndritshme dhe lule kallam dhe me shkëlqim lule ngjyrë kafe me tuba që formojnë një mes të rrugës konveks.

King (Echinacea Mbreti)

Bimore është 100 cm i gjatë. Baskets 12-13 cm në diametër. Lule kallam vjollcë-kuqe, pak i zbehtë, me tuba - kafe.

Lishstern (Echinacea Leuchtstern)

Bimore është 80 cm i gjatë. Baskets janë të mëdha, me ngjyrë vjollcë-kuqe, mes të rrugës shumë konveks formuar lule tuba.

Magnus (Echinacea Magnus)

Lartësia e bimëve i 100 cm lule Ligulate të kuqe të errët, me tuba -. Ngjyrë kafe.

Llambadar bardhë (Echinacea Bardhë Lustre)

Lartësia e bimëve e 80 cm. Kosha Diametri deri në 14 cm të dëborës-të bardhë, pak venitje lule kallamin dhe me tuba të verdhë formimin mes të rrugës konveks.

Në këtë larmi të mund të gjeni një fabrikë si. Si një echinacea dekorativ bimore mund të mbjellë një lëndinë në mes të grupeve të caktuara në vilë e tyre verore, e kombinuar me perennials i vogël, pemë apo rreth mixborders, siç përshkruhet më sipër. Ju mund të përdorni këtë fabrikë për prerje, inflorescences e këmbë të Echinacea të gjatë në ujë. Në lule të shkurtra Echinacea në vilë verës dekoroj ndonjë nga qoshet e saj inflorescences e saj të mëdha të bukura.

Mbjellë nuk zhgenjeheni!