Lule Datura stramonium, foto, përshkrimin


Përshkrimi i uzinës. Lule Datura stramonium -. Barishte barishtore vjetore 1-1,2 m në lartësi Ajo i takon familjes Solanaceae. Stem drogë ngritur, të degëzuar, si pirun ,. Ai lë me dhëmbë të mëdha dehur, petiolate, alternativ, ovate. Lulet janë të bardhë, janë të vendosura në axils e rrjedhin, të mëdha, të izoluar. Ajo lule nga qershori deri në shtator. Farërat reniform, e zezë shumta. Fruta Datura prej korrikut deri në tetor.
Fryti i saj - një kuti sferike chotyrohhnizdovoyu. Ku bimë është e zakonshme. Bimët mjekësore Datura stramonium përhapet në Kaukaz, Azinë Qendrore, Lindjen e Largët, Siberi dhe në Rusi evropiane qendrore.

Preferon tokës me lagështi rreth kopshtet dhe shtëpitë. Rritje Industrial drogë e dobishme e zakonshme në tokë chernozem me përmbajtje të mjaftueshme strukturore humus. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Për prodhimin e barnave të përdorura fara, i mirë dhe gjethet e bimëve. Gjethet jeshile të Datura pa gjeth janë korrur në mot të thatë gjatë lulëzuar bimët. Që bimë është helmuese, grumbullimi i lëndëve të para të prodhuara në doreza. Farërat drogë dyqan ato në vjeshtë, kur frutat janë të pjekur. Lëndët e para janë të thata në hije nën një tendë ose në një tharëse në 40 C. material përfunduar është brez i brishtë do të thotë.


Materialet e ruajtura të para deri në 2 vjet. Datura stramonium foto

Përbërja kimike e bimëve medicinale. Në një letër bimët mjekësore Datura stramonium përmbajnë taninet, vajra esenciale, alkaloide dhe tropanovye carotene. Pronat farmakologjike. Në sistem drogë nervor efekt të zakonshme qendrore qetësues për shkak të scopolamine. Një tjetër efekt i drogës drogë - antispasmodic dhe redukton funksionin sekretore e sistemit të gjëndrave. Përdorimi i bimëve medicinale. Preparatet drogë zakonisht në mjekësinë tradicionale si një antispasmodic përdorur në trajtimin e astmës, bronkit spastik, kushtet spastik e barkut (koliti, kolecistit, stomakut dhe 12perstnoy zorrës), kolle fortë.

Përgatitjet drogë barishte zakonisht përdoret për përgatitjen e pacientit për anestezi, për të parandaluar sëmundje detare. Mjekësinë popullore rekomandon zierje dhe infuzion i lë si uspakaivayuschee një Mjetet nevralgji, krizë nervash, reumatizmi, kollës së mirë, astma, erizipela lëkurës. Nga pamja e jashtme drogë normal përdoret në infeksionet respiratore dhe reumatizma si fërkime. Infuzion i fara e Datura, holluar me ujë, mund të përdoret për fërkim nevralgji dhe reumatizmi. Medikamente. Infuzion i gjethet e Datura. 2 lugë gjethet e Datura filxhan krijoj ujë të valë, ngrohjes 5 minuta në një banjë me ujë.

Thith përmes palë tuaj hundë supë për 15 - 20 minuta. Supë me astmë bronkiale. Hidh 1/2 filxhan ujë të vluar 10 gram lule drogë, pastaj vlim supë për 10 minuta. Kur cool, tendosje. Marrë 3 deri në 4 herë në ditë 10 pika në një kohë. Tretësirë ​​me kollitjes vrullshëm. Hidh 70% dehje alkoolit fara grimcuar në një raport prej 6: 1. pushimit të mbush për një javë në një vend të errët periodikisht dridhen, pastaj tendosje. Mbani tretësirë ​​në një vend të errët. Përdorimi 1-2 pika në 1 tbsp. një lugë e marrjes ujit dhe jo më shumë se pesë herë në ditë. Dush supë. 10 litra ujë oblyyte 20g tharë gjethet e Datura, dhe metoda e dytë e bërë lëngjet e mishit të përgatitur një ilaç.

Bath marrin jo më shumë se 10 minuta pa lejuar splashing ujë në sytë dhe në gojë. Në astma bronkiale. Vendos njëpasnjëshëm në pluhur gjethe e thatë drogë mbi qymyr të ndezur dhe thith tymin. Preparatet farmaceutike të bimëve medicinale. Gjethet e Datura - kanë veprim antispasmodic. Oil përdorim mashtruese në natyrë për fërkim reumatizma dhe nevralgji. "Hidrobromide Scopolamine" - përshkruajnë bradycardia bllokimit dhe zemrën, astma, kushtet spastik e barkut. Pills "Aeron" - duke ndihmuar në det dhe ajrit sëmundje. "Astmatol" dhe "astmatin" - e rekomanduar për astmë.

Kundërindikimet për përdorim. Datura stramonium - drogës dhe në të njëjtën kohë një bimë helmuese! Aplikoni ajo duhet vetëm drogë nën mbikëqyrje mjekësore. Proxy nuk dozë të kalojë!