Lule Geranium livadh - materiale medicinale para, pronat, trajtimin, përdorimin, contraindications


Përshkrim Geranium lule livadh -. Një bimë shumëvjeçare barishte 0,45-1 m lartësi Ajo i takon familjes së barbarozë. Rrjedhin ka një bronkial top corymbose, pubescent, i drejtë. Gjethet e saj semirazdelnye, ndajnë peristonadrezannye tyre, dhëmbëzuar. Lule barbarozë livadh blu, i vetmuar, në gjeth të gjatë, pesë.
Fruta ripening geraniums pas ndan në odnosemyannye fruitlets thatë. Blooms bimore nga qershori deri në shtator. Rritet Grass Geranium? Geranium livadh i zakonshëm në Siberi, Azinë Qendrore dhe në të gjithë territorin evropian të Rusisë. Ajo rritet në lawns, livadhe, përgjatë rrugëve fushore, lugina të lumenjve.

Dispozitë Të geraniums bimore livadh - materiale medicinale para. Materiale medicinale para janë rrënjët dhe livadh me bar barbarozë. Rezervave Grass gjatë bimëve lulëzuar dhe rrënjët - fillim të pranverës, ose bien. Lëndët e para janë tharë në ajër të hapur nën një tendë ose në një tharëse në 40-45 ° C. pragun jetën e përfunduar barishte të papërpunuara - 12 muaj. Përbërja kimike Në letrën e sotme, saponins, karbohidratet, rafinoze, glukozë, taninet, alkaloide, flavonoids, acid Askorbik dhe shumë minerale. Rrënjët e bimëve që përmbajnë niseshte, flavonoids, karbohidratet, taninet, saponins, catechins, acid phenolcarbonic.


Geranium livadh - prona Geranium ka një dezinfektues, astringent, antiseptik, anti-inflamator, kunder kruarjeve, plagë shëruese, analgjezik dhe pronat qetësues. Geranium livadh - përdorimi i impiantit mjekësisë popullore për të trajtuar hemorroide dhe gjakderdhje mitrës dhe diarre. Medicinal geraniums bimore livadh përdoret gjithashtu në trajtimin e kafshimet gjarpër dhe pas epilepsi. Varësi të dozës së barbarozë livadh mund frenojnë ose ndërpriten funksionin e sistemit nervor qendror. Infuzion të rrënjët e bimëve në përdorim për helmim dhe dispepsi.

Infusions jashtmi medicinale dhe decoctions e rrënjëve të bimëve që përdoren në formën e kremra dhe reumatizmi vaske, plagë, ulcerat dhe i gjatë ekzemë plagët shëruar. Infusions e bimëve që përdoren për të trajtuar sëmundjet e gojës dhe dhimbje të fytit si një pije, përveç infuzion të ngrohtë e bimëve të larë kokën e tij me një listë e flokëve të saj.
Geranium livadh - trajtim Infuzion 2 gota e ujit të ftohtë të krijoj 2 tbsp. herbs copëtuar geraniums dhe 08:00 këmbëngulin, pastaj thahet me napë për të pastruar infuzion, shtrydh të lëndëve të para. Hani gjatë gjithë ditës në pjesë të barabarta. Infusion humbje e flokëve 2 gota ujë të ftohtë 2 tablespoons krijoj.

herbs copëtuar barbarozë livadh, atëherë 08:00 dhe pastaj shtypni filtër, dhe materialet e papërpunuara shtrydh. Lahen me të ngrohtë kokë infuzion drogë, le flokët e thatë veten. Kaloni procedurën për 3-4 javë çdo 1-2 ditë. Supë me menstruacioneve të rënda dhe filxhan diarre me ujë të valë derdh 5. tablespoons barishte ose root 30 g barbarozë livadh, pastaj ngrohjes për 15 minuta në një banjë me ujë. Supë të pastër me napë dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 1-2 orë 1 tbsp. lugë. Supë për përdorim të jashtëm 40-50 g rrënjë apo barishte bari livadh barbarozë krijoj 1,5 gota e ujit të vluar, pastaj ngrohjes për 15 minuta në një banjë me ujë.

Pastaj thahet atë supë të qartë përmes napë, shtrydh saponin, të sjellë lëngun e mishit në 300-330 ml. Përdorimi fasha dhe rinses. Për douching vëllimi lëngun duhet të provojë të 1,5 litra. Lëng i mitrës gjakderdhje dhe hemorroide Merrni 20-30 pika të freskët barbarozë lëng bar çdo 2-3 orë. Geranium livadh - contraindications Intoleranca individ nga komponentët e këtij barishte, kapsllëk, trombozë, rritjen e viskozitetit të gjakut, gastrit, ngathtësi zorrëve. Alexander,