Lule Verbena officinalis - një bimë medicinale


Përshkrim. Një lartësi gjithëvjetor barishte medicinale 0,30-0,70 m. Ajo i përket verbenovyh familjes. Bimët rrjedhin tetrahedral, të degëzuar, i drejtë. Gjethet lulemine janë të kundërta, me tehe të pjekura, peristolopastnye, gjethet e sipërme - sessile, më i ulët - pothuajse dissected. Lulet e saj janë të zbehtë ngjyrë vjollcë dhe të mbledhura në tufë lulesh spikes, Pesë. Ajo lulëzon nga maji deri në tetor. Bimët frutore - kuti chotyrohhnizdovoyu. Mësoni më shumë për Verbena officinalis lule - një bimë medicinale, ju mund të me këtë artikull. Shpërndarja. Verbena Verbena officinalis lule rritet në të gjithë Rusinë.

Kjo është një nga 200 lloje të lulemine që rriten jashtë territorit të Amerikës. Çorape. Në aplikimet mjekësore përdoren pjesë ajrore të impiantit. Grass Verbena officinalis korrur gjatë bimëve lulëzuar. Thata në 50-60 ° C në tharëse, në zonë të ventiluar dhe të ventiluar mirë. Përbërja kimike. Verbena - një bimë medicinale që përmban triterpenes, glycosides verbelin, hidhërim, flavones, mukoze dhe tannins. Pronat farmakologjike. Verbena ofron antispasmodic, veprim anti-inflamator dhe antitussive. Ajo është forcimi i sistemit imunitar, qetësues, analgjezik drogës.


Aplikimi. Verbena officinalis droga përdoret për trajtimin e lodhje, dhimbje barku, kushtet nervor. Infusions, decoctions lulemine parashikuara për bronkit, dhimbje koke, gripit, infeksioneve respiratore akute, pneumoni. Verbena është efektive për gastrit me aciditet të ulët lëng, gurëve të tëmthit, dispepsi. Përgatitjet e saj janë përdorur për të rritur prodhimin e qumeshtit dhe të relaksoheni muskujt e mitrës. Së jashtmi vervain është përdorur si një qetësues në fytyre konvencionale, scrapes, djegien nga dielli dhe në të çara të lëkurës. Në një shpëlarje ajo është përdorur për të hequr qafe fryma e keqe dhe inflamacion në mukozën orale.

Medikamente. Infuzion me lodhje dhe nerva. Qelqi i vluar krijoj ujë barishte lugë çaji lulemine dhe të insistojnë 10 minuta, pastaj të pastër me napë. Pini një gotë gjatë ditës. Supë me dhimbje koke. Kupa e ujë të valë i hedh një lugë çaji bimë barishte officinalis lulemine dhe pastaj ziej rreth ngrohjes mesme për rreth 5 minuta, pastaj le të krijoj, derdh përmes napë, shtrydh të lëndëve të para. Merrni lugë gjelle dhimbje koke. Infuzion për përdorim të jashtëm. 0,5 litra ujë të valë pour 3 lugë. lugë lulemine barishte, insistojnë në një termos 03:00 pastaj profiltruyte.

Përdorur në formën e fasha dhe locione për çara lëkurës, abrasions, skuqjet. Supë me grip. Litër pintë ujë të valë i hedh një lugë gjelle e bimëve officinalis lulemine dhe vlim për 5 minuta rreth ngrohjes mesme, pastaj tendosje dhe lëndëve të para shtrydh. Vëllimi i supë që rezulton të sjellë në 0,5 litra. Pini 20 minuta para ngrënies për 1/4 filxhan 4 herë në ditë. Kur reumatizma. Përfundojë në napë 3 - 4. lugë e barit të thatë dhe të oblyyte lulemine ujë të valë. Aplikohen në formën e ngrohjes me vend fytit. Contraindications. Verbena officinalis kundërindikuar në hipertension gjatë shtatzënisë. Para konsumit Verbena të drogës duhet të konsultoheni me një mjek.