Pickling lakër në shtëpi


Lakër turshi - një nga trajtojnë të preferuar njerëzve në Rusi. Në se shumë pak njerëz e dinë se përveç shije të shkëlqyer, ajo nuk ka prona medicinale. Përfitimi kryesor për trupin e njeriut është aftësia e tij për të përmirësuar tretje, normalizimin zorrët. Përveç kësaj, ajo aktivizon metabolizmin, duke hapur gjakun e kolesterolit, normalizimin e sheqerit në gjak. Mjekët rekomandojnë të hahet më shumë i këtij produkti gjatë shërimit pas ftohjet e ndryshme, sepse ai përmban sasi të mëdha të vitaminës C, e cila është njeri thelbësor dobësuar. Për lakër turshi jashtë me lëng, por edhe firma dhe crispy, përdorimi më i mirë varieteteve plotësisht e pjekur me vonesë e lakër, sepse ajo është densiteti veshët ndryshme dhe një numër i vogël i gjetheve të sipërme të gjelbër.

Pickling lakër në shtëpi fillon me përgatitjen e veshëve. Nga këto, hiqni gjethet jeshile, të lajë, të hequr priza, dhe pastaj i copëtuar në shirita të gjatë rreth 5 mm. Në mjediset urbane më të mirë për ripening i ndërgjegjshëm smalt, të tilla si një kovë apo tigan të madh. Ju mund të përdorni kavanoza qelqi volumin e 5 litra apo më shumë. Por cookware alumini nuk është e rekomanduar, si acidi laktik, ndërsa sekretuar bollëk gërryen alumini, duke e bërë shëllirë është i ngopur me një substancë të rrezikshme. Për të filluar, ne paraqesim recetë klasike. Per ajo do të marrë një tenxhere 5-litra dhe kapacitet të ndërmjetme - tas më të mirë të vogël plastike, 5 kg e lakër, 4 karrota të mesme, rreth 3 lugë.


lugë kripë. Vetëm të bëjë një vëzhgim të rëndësishëm - kripë nuk duhet të jodizuar. Kështu, të gjithë i përgatitur dhe copë siç përshkruhet më sipër. Tani ju duhet të merrni pak ca grushte të mëdha të lakër copëtuar, të mbushur tas e tyre, shtoni kripë dhe proporcional për të filluar peretyraty duart, pamjen e lëng. Kjo gjë është të mos e teproj sepse peretyraty duhet vetëm lëng pamja, pastaj menjëherë të zhvendoset në masë rezulton në pjesën e poshtme të pan, ku kompakt siç duhet, sasi e vogël me majën copëtuar vrazhdë integruar ose karrota. Kështu, është e nevojshme të procesit të gjithë volumin e lakër të përgatitur, dhe kur ajo është plotësisht e ngarkuar, të mbuluar atë pjatë me kokë-poshtë.

Është shumë e rëndësishme për të zgjedhur diametrin e pllakës, e cila duhet të jetë pak më e vogël se diametri i pan. Në një pjatë të vënë 3 kuart të ujit.
Kjo shtypje. Soka që evoluar gjatë kërcëllimë e lakër, duhet të jetë e mjaftueshme që të ketë për të mbuluar sipërfaqen e saj të tërë. Por në qoftë se ajo ende nuk është e mjaftueshme, ju duhet të derdh një tenxhere të ftohtë ujë të kripur të valë. A nuk abuzojnë në këtë mënyrë dhe të përdorë atë vetëm nëse pesha lakër erdhi shumë e thatë. Në temperaturën e dhomës, lakër thartuar do të zgjasë për 3 ditë dhe të gjithë kohën që ju nevojitet 2-3 herë një përshkon ditë lakër shkop të gjatë prej druri, duke arritur në ditën e sotme.

Ky operacion i thjeshtë do të dalë gazra që mund të japin atë një shije të hidhur. Pasi shëllirë nuk është i mbuluar me shkumë - produkt është gati. Shumica e turnit të saj në një kavanoz qelqi dhe kapak të mbyllur fort, hiqni frigorifer. Ju mund të thartë lakër vetëm bankat. E gjithë puna përgatitore kryhet në të njëjtën mënyrë, ka vetëm një ndryshim - kur i rëndë lakër duhet ta spërkatë me sheqer. Kjo do të ndihmojë në formimin e acidit laktik, kështu aktivizon procesin e fermentimit, i cili është shumë i rëndësishëm. Gjithashtu, kur i thartuar në bankë nuk mund të përdorin mallrat, por nëse lakër kompakt siç duhet në një pjesë të ngushtë të bankave, ne mund të bëjmë pa shtypje.

Ora gatim është e njëjtë - 2-3 ditë. Nëse temperatura në fund të vjeshtës është më e ulët se normale, ajo duhet 3-4 ditë. Është e mundur lakër eksitohet me mollë . Për ta bërë këtë, të marrë lakër 3-4 kg, 4-5 karrota, të njëjtat mollë të mesme, varietetet mundësisht kosi-ëmbël. Lakër dhe karrota përgatitur si zakonisht, dhe mollë peeled dhe prerë në copa, por jo shumë e vogël. Atëherë çdo gjë është e përzier, shtoni topat e mar dhe piper i ëmbël, dhe gjirin e lë 8-10. Dhe pastaj çdo gjë është e njëjtë siç përshkruhet më sipër. Kohët e fundit, disa amvise për të ruajtur në shtëpi përfunduar lakër turshi zgjedhur një metodë shumë të pazakontë - ata të ngrijë atë në frigorifer, të përhapur në një qese plastike.

Shumë i dobishëm për të njëjtin vend që ju duhet pak. Recetë shumë interesant ofron kuzhinë gjeorgjiane. Kjo lakër turshi me hudhër dhe panxhar në shtëpi. Kjo kërkon rreth 1,5 kg lakër, karrota, panxhar 1, madhësisë hudhër të mesme, në një gjysmë filxhan sheqer, 5% uthull natyral, vaj perimesh. Pastrohet lakër lirë kocherezhky prerë në 8 copa dhe prerë me karrota dhe panxhar janë të vendosur në një tenxhere smalt. Për marinadë për litër ujë të zier të shtoni 2 lugë të mëdha të kripë, sheqer, vaj dhe uthull dhe 5-8 karafil hudhër grimcuar. Kjo përsëri të sjellë një çiban dhe derdh drejt nga zjarri në lakër, e cila menjëherë mbuluar pjatë dhe vë zgjedhën lartë.

Pra përgatisin lakër turshi në Gurije, cili do të jetë gati brenda 24 orëve atëherë ajo duhet të përkthehet në një kavanoz qelqi dhe mbyllni kapakun. Mbajeni këtë lakër në frigorifer vetëm nevojë dhe jo më shumë se 7 ditë. Peter,