Gështenja - përfitim trajtim në mjekësi


Shumë njerëz e dinë se çfarë ajo duket si gështenjë. Kjo është një pemë shumë e bukur, duke arritur në 30 metra në lartësi, që jetojnë në 350 vjet në lulëzim në maj. Në këtë kohë, ajo tërheq një shumë të fluturat dhe bletët. Gështenjë fruta - kuti e gjelbër, të mbuluara me ferra, zbulimi i të cilave është fara e ngurta ngjyrë kafe deri në tre inç. Ka gështenjë plain (ushqimor) dhe kali gështenjë, fruta e të cilit nuk është ngrënë. Gështenjë arra ngrënshëm shijshme. Ata janë ngrënë skuqur në sheqer, të papërpunuara, gatuar. Që ata bëjnë si për të pirë kafe, miell. Na vjen keq, arra shpejt përkeqësohet. Gështenjë Sidomos popullor ushqimor në Evropën Jugore dhe Kaukaz.

Në vendin tonë, në rritje kalë gështenjë. Të dy gështenjë kanë pronat e shërimit. Konsideroni artikullin e tyre "gështenja -. Përfitimit trajtim në mjekësi" Letra përmbante tanin Sweet gështenjë, pektin, glycosides, vitaminë C. Të fara - niseshte, proteina, sheqerna, yndyrna, vitamina (veçanërisht një lot i acidit askorbik në gështenjës nën moshën e maturimit) enzimeve. Në dru, veshkave, një e dhjeta e të tannins leh. Zierje dhe infuzion i lë të gështenjë Sweet përdorur si një shtrëngues.
Zierje e arra të thata ndihmon me sëmundje inflamatore udhë ajrore, të freskëta - me pertusis.


Së jashtmi një zierje mund të përdoret nga sëmundjet pustular lëkurës, vlon. Alkooli ekstrakt - me cystitis dhe çrregullime të zorrëve. Taninet kore bërë i dobishëm në rast të sëmundjeve të traktit gastrointestinal, ënjtje të veshkave, gjakderdhje nga hunda. Përveç kësaj, një zierje e leh mund të përdoret si shërimin plagë, djegiet kurë. Kalë gështenjë gjithashtu e përdorur gjerësisht si një ilaç kundër shumë sëmundjeve. Për të përgatitur mjetet juridike popullore përdoren leh, fruta dhe lule të jenë të thata pas korrjes. Kjo lëndë e parë është i ruajtur për një vit.

Siç ka kohë që janë përdorur në gështenjë mjekësi? * Lëng të freskët me lule - prania e venat me variçe marrin 30 pika të holluar një lugë gjelle ujë të valë 2-3 herë në ditë; * Në rast të hemorroide mund të marrë një zierje e leh dhe fruta të gështenjë kali. Merrni 5 gram leh thatë dhe fruta. Hidh një gotë me ujë të nxehtë valë dhe vlim për gjysmë ore, tendosje. Pastaj i hedh në ujë të vluar për 200 ml volum, të marrin një lugë gjelle pas ngrënies 2-3 herë në ditë; * Nëse venat përflakur e gjymtyrë të ulët, mund të bëni një mjet të tillë - të marrë 5 gram gjethe grimcuar dhe frytet e kali gështenjë, derdh 200 ml ujë të nxehtë valë dhe vlim për 30 minuta.

Pastaj tendosje, shtoni ujë të vëllimit supë që rezulton është 200 ml. Merrni një herë në ditë një lugë gjelle e dy ditëve të para. Pastaj lugë gjelle 2-3 herë në ditë për të paktën 14 ditë. Një maksimum prej 12 javësh; Ju gjithashtu mund të përdorni supë gështenjë inflamacion, venat e hundë dhe fyt - Merrni 50 gram thata grirë të para derdh një litër ujë dhe vlim për gjysmë ore. Pastaj tendosje. Rezultuar supë pije pasazhe hundës. Përveç kësaj, lëng mishi i lartpërmendur mund të përdoret për banja me venat me variçe e gjymtyrë të ulëta; Përfitimet e gështenjë kali në mjekësi nuk është i kufizuar sëmundje deje.

Ajo është përdorur si: • Në problemet e traktin e sipërm respirator; • sëmundjeve të traktit gastrointestinal; • Për shërimin plagë; • Për të ulur kolesterolin në gjak; • Forcimi i mureve anije. Në bazë të gështenjë kali i bërë përgatitjet për trajtimin e venat me variçe dhe thrombophlebitis përdorur në mjekësinë tradicionale (AESCUSAN, Esflazid). Kështu, gështenjë është përdorur gjerësisht për të trajtuar sëmundje të njeriut. Megjithatë, mos harroni se para se të aplikoni gështenja, të cilat kanë qenë prej kohësh të njohura përfitime, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të marrë parasysh të gjitha contraindications mundshme në rastin tuaj.

Helen,